Klub integracji na Wildzie

Klub integracji na Wildzie

Stowarzyszenie „Wolontariat Wielkopolski” jest organizacją non-profit działającą na terenie Wielkopolski od października 2009 roku. W jego skład wchodzą osoby, które chcą zrobić coś dobrego dla innych – tak piszą o sobie na swojej stronie internetowej. Jednymi z beneficjentów Stowarzyszenia i jego działalności są seniorzy. O Klubie WW opowiedziała nam pani Maria Jolanta Dąbrowska, jego Kierownik.

Przy Stowarzyszeniu „Wolontariat Wielkopolski” działa wyjątkowy klub. Nie jest to miejsce wyłącznie dla seniorów – to klub integracji międzypokoleniowej. Klub WW, bo tak został nazwany, powitał pierwszych członków dokładnie 5 września 2013 r. Należy zaznaczyć, że Stowarzyszenie zajmowało się seniorami dużo wcześniej, od 2010 r., jednak brak odpowiednich warunków lokalowych opóźniał założenie własnego klubu. Inicjatywa krążyła więc po zaprzyjaźnionych klubach, które same nie starały się o pozyskiwanie środków finansowych i nie realizowały samodzielnie żadnych projektów. Klub WW mógł zaistnieć dzięki Wielkopolskiemu Stowarzyszeniu Alzheimerowskiemu, które zaprosiło „Wolontariat Wielkopolski” do współdzielenia ich nowej siedziby przy ul. Garczyńskiego 13. Od stycznia tego roku pod okiem „Wolontariatu Wielkopolskiego” działają już trzy kluby – inicjatywa spodobała się tak bardzo, że powstał jeszcze Klub Integracji WW w Choszcznie oraz Klub Integracji WW w Szczecinie.

Każdy z tych Klubów liczy obecnie ok. 40 członków, a średnia wieku sięga 70 lat. Zapisać się można przez cały rok. Klubowicze dostają specjalną legitymację, która uprawnia ich do brania udziału we wszystkich zajęciach. Miesięczna opłata wynosi 20 zł. Klub spotyka się od poniedziałku do czwartku w godzinach 16.30 – 18.30. W harmonogramie zajęć poznańskiego Klubu WW są warsztaty rękodzieła, gimnastyka z elementami tańca, gimnastyka ogólnousprawniająca, warsztaty psychologiczne oraz warsztaty integracyjne z konsolą Xbox. Ćwiczenia relaksujące, treningi pamięci, spotkania ze specjalistami od zdrowia, mody i urody oraz nauka autoprezentacji cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak tym, co szczególnie wyróżnia Klub są właśnie warsztaty integracyjne. Klub był najprawdopodobniej prekursorem tego typu spotkań, pierwsze odbyło się w 2012 r. Zajęcia z konsolą pozwalają seniorom na szybką poprawę synchronizacji wzrokowo-ruchowej, a oprócz tego mają jeszcze jedną, ogromną zaletę: pomagają integrować. Seniorzy zapraszają dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów, by ćwiczyć razem z nimi. Ponoć początkowo dzieci były ogromnie zdziwione, gdyż myśląc o zajęciach z seniorami spodziewały się raczej nauki wyszywania niż zabawy z konsolą…

Konsole to nie jedyny pomysł „Wolontariatu Wielkopolskiego” na oswojenie seniorów z nowymi technologiami. Wolontariusze mają również zamiar służyć wsparciem osobom, które mają problem ze swoim komputerem czy telefonem. W tym roku pod hasłem „E-kłopoty – damy radę!” ruszy punkt doradczy, do którego będą mogły zgłosić się osoby potrzebujące pomocy w nauce obsługi sprzętów elektronicznych.

W Klubie nie odbywają się jeszcze typowe zajęcia komputerowe, gdyż brak jest odpowiedniego sprzętu, jednak członkowie Stowarzyszenia nie ustają w staraniach, by to zmienić. Dużą zachętą jest propozycja, którą ostatnio otrzymali – Klub mógłby dostać darmowe licencje na użytkowanie programu komputerowego, który pomaga ćwiczyć pamięć. Gdyby chcieli takie licencje zakupić samodzielnie, musieliby przeznaczyć ok. 5 tys. zł na jedną. Jak wynika z badań przedstawionych przez producenta, efekty używania programu są spektakularne, więc i motywacja do zdobycia sprzętu komputerowego jest ogromna.

Informacje o tym, co dzieje się w Klubie WW, można znaleźć na ich fanpage’u na Facebooku, na stronie internetowej osiedla Wilda, a także w witrynach zaprzyjaźnionych sklepów w sąsiedztwie.

 

Klub WW
ul. Józefa Garczyńskiego 13 (Wilda), 61-527 Poznań
www.facebook.com/klubwwpoznanwilda

Wolontariat Wielkopolski
ul. Garczyńskiego 13, 61-527 Poznań
wolontariatwielkopolski@gmail.com

Źródło: Czerwony Portfelik Senior, wydanie: Poznań lipiec-sierpień 2014

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds