Opieka w domu seniora czy opieka w domu? Plusy i minusy rozwiązania według doradców  Mediina Care

Opieka w domu seniora czy opieka w domu? Plusy i minusy rozwiązania według doradców Mediina Care

Zajmujesz się osobą starszą i zastanawiasz się, jak zapewnić jej najlepszej jakości opiekę? Nie masz wystarczającego doświadczenia oraz kompetencji, a twój bliski z każdym dniem potrzebuje coraz więcej uwagi? Chcesz odsunąć w czasie myśl o opiece w domu pomocy społecznej lub prywatnym domu opieki. Być może rozwiązaniem okaże się usługa opieki w domu podopiecznego. Sprawdzamy, jak znaleźć opiekuna oraz ile to kosztuje?

Przy współpracy z Mediina Care, pionierem na rynku firm świadczących usługi opieki domowej, laureatem nagród Top Firma i Laur Zaufania przygotowaliśmy poradnik, który może ułatwić wybór odpowiedniej formy opieki dla seniora. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Opieka nad seniorem – dom seniora

Opieką nad osobami starszymi zajmują się tak zwane domy seniora. Są to instytucje samorządowe lub prywatne. Obecnie na rynku przybywa szczególnie komercyjnych domów opieki. Na szybki rozwój infrastruktury dostosowanej do opieki nad seniorami wpływa m.in. starzejące się społeczeństwo i coraz większy odsetek seniorów potrzebujących specjalistycznej opieki (często całodobowej). A w dodatku coraz częściej dobre chęci najbliższych to za mało. Specjalistyczna wiedza i doświadczenie są niezbędne, aby odpowiedzieć na potrzeby najstarszych seniorów. To wszystko skutkuje rosnącym popytem na miejsca w tego typu placówkach. Kolejnym czynnikiem, przez który zapotrzebowanie na miejsca w domu seniora wciąż rośnie, są ograniczone możliwości rodzin zajmujących się bliskimi. Praca, odległość oraz codzienne obowiązki mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania w sytuacji, w której senior potrzebuje ciągłej opieki.

Warto przypomnieć, że obowiązek opieki nad seniorem, często przypada osobom, które same są w podeszłym wieku, a całodobowa wymagająca opieka nad seniorem to nieuchronne problemy zdrowotne u opiekuna. W sytuacji, gdy opiekunowie rodzinni podupadną na zdrowiu lub zdecydują się na wyjazd (np. do sanatorium), senior może nie tylko poczuć się osamotniony, ale również nie poradzić sobie z podstawowymi obowiązkami. Jeśli dom seniora nie jest rozwiązaniem, warto przyjrzeć się usłudze opieki nad seniorem w domu.

Opieka w domu dla seniora – zalety rozwiązania

Mówiąc o opiece domowej, należy podkreślić najważniejszą zaletę – indywidualny plan opieki. Opiekun dopasowuje formy wsparcia i zajęcia do stylu życia i możliwości podopiecznego. Dzięki temu możesz mieć pewność, że twój bliski będzie otrzymywał niezbędną pomoc zawsze, kiedy tego potrzebuje w formie, jaką preferuje. Indywidualny plan opieki ma jeszcze jeden plus, który w rozważaniach na temat opieki domowej często jest pomijany, a jest nim zapewnienie stałego kontaktu z tą samą osobą. Odpowiedni dobór opiekuna pozwala na zbudowanie silnej więzi. Na podstawie prowadzonych obserwacji oraz wypracowanych reguł, opiekun ma szansę stworzyć przyjazny harmonogram dnia, która będzie współgrać z rytmem oraz przyzwyczajeniami seniora.

Jedną z największych plusów tego typu opieki jest oczywiście możliwość pozostania we własnym domu. Znane środowisko sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, które często przekłada się na dobrostan psychiczny, jak i fizyczny seniora. Jest to szczególnie istotne, gdy podopieczny cierpi na schorzenia, w tym choroby otępienne, w przypadku których wszelkie zmiany otoczenia budzą niepokój.

Opieka nad seniorem w jego domu pozwala nie tylko na zaspokojenie podstawowych potrzeb takich jak między innymi dbałość o higienę seniora, ale również prowadzenie gospodarstwa domowego, w tym między innymi sprzątanie oraz przygotowanie zbilansowanych posiłków. Wszystko to za sprawą szerokiego zakresu usług wykonywanych przez profesjonalnych opiekunów.

Podstawową przewagą opieki w domu nad instytucjami takimi jak dom seniora jest sam fakt towarzyszenia osobie starszej podczas codziennych czynności. Choć może wydawać się, że jest to prozaiczne stwierdzenie, ale obecność przyjaznego wspierającego opiekuna jest w stanie zdziałać cuda. Doświadczony opiekun umie zredukować stres i poczucie samotności seniora, co pozytywnie wpływa na jego zachowanie.

W całym procesie opieki nad seniorem, istotnym elementem jest również ciekawe, na miarę możliwości, zaplanowanie dnia. Opiekunowie dbają o to, by ich podopieczny miał rozmaite aktywności, które stymulują ciało i umysł. Do najczęstszych zajęć należą:

  • gry,
  • czytanie,
  • słuchanie muzyki,
  • spacer,
  • wizyta w kościele,
  • odwiedziny u koleżanki, wizyta w pobliskiej kawiarni lub klubie.

Poziom aktywności w dużej mierze jest uzależniony od sprawności seniora.

Opieka w domu – korzyści dla rodziny

Opieka w domu dla seniora ma wiele zalet. Przyjrzeliśmy się korzyściom z punktu widzenia podopiecznego, ale czy ta forma opieki niesie korzyści dla rodziny. Jak to wygląda w praktyce?

Opieka w domu zapewnia stały kontakt z opiekunem, dzięki czemu rodzina zyskuje ciągły dostęp do informacji o stanie zdrowia podopiecznego. Kolejnym czynnikiem przemawiającym na korzyść opieki w domu nad seniorem jest fakt, że opiekun przychodzi w wyznaczone dni na określoną ilość czasu, który jest dopasowany do indywidualnych potrzeb seniora i rodziny. To także elastyczny plan pod względem kosztów, ilość godzin można zwiększyć lub zmniejszyć w zależności od potrzeb czy zmian w sytuacji finansowej. Oferta firm pośredniczących dla ułatwienia przedstawiana jest w postaci pakietów (standard, gold, całodobowy, etc), które łatwo porównać, aby wybrać ten najlepiej odpowiadających na aktualne potrzeby seniora i rodziny. Ceny zaczynają się już od 600 zł za kompleksową opiekę domową w wymiarze trzech wizyt po 4h tygodniowo zgodnie z ustalonym wcześniej, indywidualnym grafikiem.

Opieka w domu nad seniorem – wyzwania

Wyzwaniem natomiast może być jednak znalezienie właściwej osoby do opieki nad najbliższym. To zadanie wymaga nie tylko czasu, ale i doświadczenia, aby postawić na właściwego kandydata. Dlatego chcąc zatrudnić zawodowego opiekuna, coraz więcej osób korzysta z firm specjalizujących się w świadczeniu usług opieki w domu. Dzięki temu możesz zaoszczędzić sporo nerwów i czasu, a twój bliski zyska godnego zaufania pomocnika i towarzysza. Korzystając z usług firm pośredniczących pomiędzy opiekunami, możesz liczyć na rzetelną weryfikację wszystkich pracowników, a także ciągłość opieki (np. zastępstwo na czas choroby opiekuna czy innych życiowych sytuacji). Jeśli zatem szukasz przedsiębiorstwa zatrudniającego opiekunów osób starszych, postaw na firmę Mediina Care, dla której opieka nad seniorem to priorytet.

Zapraszamy do kontaktu z Mediina Care. Pracownicy firmy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące opieki nad osobą starszą, jak również pomogą w wyborze odpowiedniego pakietu usług opieki w domu. Mediina Care to opieka z pasją.

Więcej informacji znajdziesz także na stronach internetowych www.mediinaopieka.pl i www.mediinacare.pl

Artykuł partnerski


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds