Po zdrowie i wypoczynek do Buska-Zdroju. Zakład Odnowy Biologicznej już działa!

Po zdrowie i wypoczynek do Buska-Zdroju. Zakład Odnowy Biologicznej już działa!

Tuż przy zabytkowym Parku Zdrojowym w uzdrowisku Busko-Zdrój mieści się trzygwiazdkowy Hotel Gromada. Pobyt wśród ciszy i zieleni pozwala na wspaniały wypoczynek, a mieszczący się w obiekcie Zakład Odnowy Biologicznej oferuje zabiegi pomocne przy schorzeniach reumatycznych, dermatologicznych oraz narządu ruchu.

Pierwsze wzmianki o buskich solankach pojawiły się już w 1252 r., w przywileju Bolesława Wstydliwego. Pierwsze badania nad wykorzystaniem wód do leczenia przeprowadził zaś pińczowski lekarz Jan Winterfeld w 1808 r. Utrata praw miejskich w 1869 r. niekorzystnie wpłynęła na rozwój uzdrowiska. Dopiero w latach 80. i 90. XIX w., gdy dzierżawcą został lekarz dr Aleksander Dobrzański, dla kurortu nastał dobry czas i Busko stało się jednym z najważniejszych uzdrowisk w kraju. W 1890 roku liczba wydawanych w sezonie kąpieli przekroczyła 50 000. W 1893 r. uruchomiono cztery nowe odwierty, dzięki którym potroiła się ilość pozyskiwanej do celów leczniczych wody.

Intensywna rozbudowa uzdrowiska nastąpiła w latach międzywojennych. W 1966 r. Busko-Zdrój zajęło pierwsze miejsce w konkursie na najładniejsze polskie uzdrowisko. – Dziś rocznie wykonywanych jest ok. półtora miliona zabiegów, z czego 800 tysięcy to kąpiele siarczkowe. W leczeniu korzysta się z wód siarczkowych, jodkowo-bromkowych i borowiny. W Busku-Zdroju leczone są schorzenia: reumatologiczne, neurologiczne, układu krążenia, dermatologiczne oraz ortopedyczne – mówi Dyrektor Hotelu Gromada, Grażyna Zalewska.

Tężnia w Parku Zdrojowym

Założony w XIX wieku przez ogrodnika Ignacego Hanusza Park Zdrojowy został zaprojektowany przez Henryka Marconiego. Dzieli się na trzy części: ogród łazienkowski z Sanatorium Marconi i fontanną w centrum, Aleję Mickiewicza z długą na 850 metrów promenadą, która łączy ogród łazienkowski z rynkiem oraz skwer na pl. Zwycięstwa w Rynku. W pobliżu sanatorium mieści się muszla koncertowa, a alejka przed głównym wejściem do sanatorium to Promenada Gwiazd, na której swoje słoneczka mają m.in. Krystyna Jamroz, Krzysztof Penderecki, Wiesław Ochman i Bogusław Kaczyński.

W ostatnim czasie powiększono Park Zdrojowy. W zachodniej części powstała druga co do wielkości w Polsce Tężnia Solankowa wraz z Domem Zdrojowym i pijalnią wód.

Noclegi z wyżywieniem i rehabilitacją oraz atrakcje

Właśnie tutaj, w części uzdrowiskowej kurortu, tuż przy zabytkowym Parku Zdrojowym mieści się trzygwiazdkowy Hotel Gromada. Hotel oferuje swoim gościom 50 pokoi wyposażonych w łazienkę, TV, telefon, Wi-Fi, czajnik.

Pokój w Hotelu Gromada

Pokój w Hotelu Gromada

Hotelowa restauracja serwuje wyśmienite i różnorodne dania, a w kawiarni napijemy się „małej czarnej” i posmakujemy domowych wypieków. Ze względu na lokalizację jest to idealna przestrzeń dla odpoczynku i uzdrowienia. – Kuracjusze chcący zregenerować siły oraz poprawić ogólną sprawność ruchową mogą skorzystać z oferty Zakładu Odnowy Biologicznej, mieszczącej się w obiekcie. Bogata oferta zabiegów z zakresu balneoterapii, hydroterapii, masaży oraz kinezyterapii indywidualnej pomoże przy schorzeniach narządu ruchu, problemach reumatycznych oraz skórnych – dodaje Dyrektor Hotelu Gromada, Grażyna Zalewska.

Miłośnicy długich spacerów mogą także skorzystać z wypożyczalni kijków Nordic Walking. W sezonie na chętnych czekają rowery, którymi pojedziemy na wycieczkę po malowniczej Ziemi Buskiej. W pobliżu znajduje się także kompleks sportowy ze stadionem, halą sportową oraz miejskim parkiem rekreacyjnym.

Hotel daje również możliwość organizacji dodatkowych wycieczek tematycznych, jak np. wizyta w Olejarni Zagłoby z pokazem tłoczenia olei metodą naturalną lub w Winnicy Zbrodzice z degustacją wina, czy w Izbie Chleba z degustacją podpłomyków z czarnuszką.

Hotel Gromada w Busku Zdroju

Hotel Gromada w Busku Zdroju

Hotel***Gromada zaprasza Gości indywidualnych oraz grupy zorganizowane na pobyty wypoczynkowe, szkolenia, konferencje, imprezy integracyjne, a seniorów na wczasy wypoczynkowe.

Rezerwacje dokonywane są pod nr tel. (41) 378 30 01-04 lub  pod adresem e-mail: buskohotel@gromada.pl

Artykuł Partnerski

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds