Pożyczka na leczenie dla seniora
Pożyczki na leczenie to zupełnie inna kwestia niż pożyczki bankowe. Tutaj zaciągający zobowiązanie pożyczają bezpośrednio na leczenie czy zabieg. Natomiast pośrednio – na życie bez bólu czy wstydu oraz możliwość normalnego funkcjonowania.
– W 2016 roku ponad połowa udzielonych przez nas pożyczek dotyczyła implantologii, ortodoncji lub endodoncji. Czyli ogólnie mówiąc – stomatologii. Za nią znalazła się chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna oraz okulistyka. Obszarami, w których zaczynamy obserwować wzrost zainteresowania są: rehabilitacja, terapia leczenia oraz ortopedia –wylicza Krzysztof Sokalski z MediRaty.
Kto najczęściej pożycza na leczenie? 70 procent stanowią pracownicy etatowi, 10 procent to osoby zatrudnione na umowę o dzieło/zlecenia, prowadzące własną działalność gospodarczą oraz renciści.
Krócej i prościej
Jaka jest różnica w procesie ubiegania się o pożyczkę w banku lub instytucji finansowej? –Podobnie jak banki oceniamy zdolność kredytową klienta, a pożyczki udzielamy na podstawie wymaganych dokumentów. Niemniej jednak decyzję o możliwości finansowania można uzyskać podczas kilkunastominutowej rozmowy telefonicznej, więc sam proces formalny jest znacznie krótszy i prostszy – podkreśla Krzysztof Sokalski z MediRaty.
Istotne jest, że pożyczki są przeznaczone na ściśle określony cel, w tym przypadku jest to zabieg, leczenie i opieka medyczna. W bankach coraz rzadziej znajdziemy pożyczki dedykowane konkretnym obszarom.
Koszt pożyczki i procedura
Bywa, że koszt pożyczki jest uzależniony od celu, na który zaciągane jest zobowiązanie. Kredyty celowe w bankach (od których banki powoli odchodzą) były zazwyczaj niżej oprocentowane, ale wymagały udokumentowania, na co faktycznie wydaliśmy nasze pieniądze. – Nie wymagamy, by klient tłumaczył się z każdej wydanej złotówki, zwłaszcza, że finansowanie trafia prosto do gabinetu lekarskiego lub kliniki, w której leczy się pacjent – wyjaśnia Krzysztof Sokalski.
Często pierwszy kontakt dotyczący pożyczki ma miejsce w gabinecie lekarskim lub klinice, co znacznie skraca procedurę. Warto jednak pamiętać, że cały proces przyznania pożyczki odbywa się na linii klient – instytucja pożyczkowa. Warunki umowy ustalane są indywidualnie. Klient podpisuje umowę otrzymaną kurierem, po czym może już skupić się wyłącznie na leczeniu. Rozpoczęcie spłaty zobowiązania zwykle następuje po miesiącu, czyli często już po zakończeniu leczenia.
fot. Fotolia
- Wrocławskie Dni Gerontologii: dla seniorów, opiekunów i wszystkich zainteresowanych [15-16 listopada] - 7 listopada, 2024
- I Forum Polityki Senioralnej: jak wspierać seniorów? [RELACJA] - 6 listopada, 2024
- „Gazeta Senior” listopad 2024 [11/2024] Sprawdź, co w numerze! - 30 października, 2024