Prawidłowe ciśnienie u seniora – ile wynosi i w jaki sposób je mierzyć?

Prawidłowe ciśnienie u seniora – ile wynosi i w jaki sposób je mierzyć?

Dolegliwości ze strony układu krążeniowego są powszechne u osób starszych. Nieprawidłowe ciśnienie tętnicze to jeden z objawów tego, że układ krążenia nie pracuje w sposób prawidłowy. Warto zatem regularnie sprawdzać ciśnienie tętnicze oraz puls, zwłaszcza gdy jest się w zaawansowanym wieku. Ile powinno wynosić ciśnienie u seniora? Sprawdź, jakie są normy i dowiedz się, w jaki sposób mierzyć ciśnienie u seniora.

Materiał reklamowy Gemini

Ciśnienie krwi – o czym nas informuje?

Ciśnieniem tętniczym określamy siłę, z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Rozróżniamy dwa parametry ciśnienia – skurczowe i rozkurczowe. Jeżeli ciśnienie jest zbyt wysokie, mamy do czynienia z nadciśnieniem, a jeśli jest ono niskie, mówimy o niedociśnieniu. Puls, czyli inaczej tętno, to z kolei liczba wyczuwalnych uderzeń serca na minutę. Do pomiarów ciśnienia tętniczego i pulsu w domowych warunkach służy prosty ciśnieniomierz elektroniczny, który nie sprawia problemów w obsłudze.

Warto zaznaczyć, że nadciśnienie, czyli zbyt wysokie ciśnienie krwi, jest częstym schorzeniem, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Jednym z jego objawów jest ból głowy. Oczywiście ból głowy od ciśnienia to tylko jeden z objawów, na które trzeba zwrócić uwagę. Należą do nich także zawroty głowy i problemy z równowagą oraz bóle w klatce piersiowej.

Ile wynosi prawidłowy puls u seniora?

Trzeba pamiętać o tym, że normy ciśnieniowe są różne dla poszczególnych grup wiekowych. Prawidłowe ciśnienie dla osoby powyżej 50. roku życia to około 129/85 mmHg. U osób w przedziale wiekowym 60-64 lata ciśnienie krwi powinno wynosić około 134/87 mmHg. Idealne ciśnienie seniorów i seniorek w wieku 65-70 lat nie przekracza 135/88 mmHg. Normy ciśnienia osób w ósmej dekadzie życia to z kolei ok. 140/80 do 145-89 mmHg. U seniorów, którzy przekroczyli 80. rok życia, wartości te wynoszą około 140/90 mmHg. Prawidłowy puls u seniora wynosi 60-70 uderzeń w ciągu minuty.

jak mierzyć ciśnienie krwi

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi u seniora?

Przez kilka minut przed pomiarem powinno się odpoczywać w pozycji siedzącej i unikać rozmów. Nie zapominaj też o tym, że pomiar ciśnienia wykonywany z pełnym pęcherzem często daje zawyżony wynik. Przed badaniem nie powinno się też spożywać pokarmów podwyższających lub obniżających ciśnienie krwi, wskazane jest także unikanie leków, które mają wpływ na wyniki pomiaru. Nie wykonujemy badania w stanie podenerwowania, gdyż kortyzol, a wiec hormon stresu sprawia, że pojawia się szybsze bicie serca i podwyższone ciśnienie krwi.

Przed pomiarem dobrze załóż mankiet ciśnieniomierza. Ramię powinno być objęte mankietem na całym obwodzie, a jego niepompowana część ma zachodzić na balon – należy zapiąć ją na rzep. Nie można zawijać mankietu dwukrotnie lub zakładać go na odzież. Nie podwijaj rękawa, ponieważ może on uciskać tętnice. Ważne jest też, aby usiąść na wygodnym krześle z wysokim oparciem na plecy – ręka też musi być podparta. Brak podparcia umożliwiającego wyprostowanie pleców przyczynia się do zawyżenia pomiaru.

Skorzystaj z poradników na platformie zdrowia Gemini, które mogą dodatkowo ułatwić ci wykonywanie prawidłowych pomiarów.

Pomiar ciśnienia u seniora powinien być wykonywany zawsze na tej samej ręce i o tej samej porze. Aby zmniejszyć ryzyko błędu, pomiar trzeba powtórzyć po kilku minutach.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds