Czy przewlekła niewydolność żylna to wyłącznie kobiecy problem?

Czy przewlekła niewydolność żylna to wyłącznie kobiecy problem?

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) często kojarzy się jako schorzenie typowo kobiece. Istotnie, dane liczbowe twardo wskazują na przewagę kobiet wśród grupy chorych. Mimo wszystko, przy około 40-50% przedstawicielek płci żeńskiej, na PNŻ cierpi także mniej więcej 1/3 mężczyzn wśród populacji europejskiej. Liczby te rosną wraz z wiekiem. Zatem można zauważyć, że niewydolność żył nie jest stricte problemem kobiecym, a schorzeniem populacyjnym, który stanowi istotny problem społeczny.

Obecnie na rynku istnieje wiele suplementów diety, które są przeznaczone dla pacjentów zmagających się z problemem obrzęków i ciężkości nóg. Nie wszystkie jednak są skuteczne. W artykule  omówimy problematykę PNŻ oraz przedstawimy skuteczne sposoby na łagodzenie objawów choroby [1].

Kiedy możemy podejrzewać, że mamy problem z niewydolnością żylną?

PNŻ to zespół typowych objawów, wśród których występują:

  • obrzęki nasilające się w ciągu dnia i znikające po nocnym odpoczynku,
  • uczucie ciężkości nóg,
  • bolesne kurcze mięśni łydek i pieczenie,
  • owrzodzenie na skórze spowodowane uszkodzeniem drobnych naczyń żylnych,
  • żylaki; poszerzone, siatkowate żyły; teleangiektazje,
  • stwardnienie skóry i tkanki podskórnej (w bardzo zaawansowanej chorobie),
  • zmiany barwnikowe skóry z powodu odkładania się w tkankach żelaza z uwolnionych i zniszczonych czerwonych krwinek [2].

Jak wygląda leczenie PNŻ?

Już przy pierwszych zaobserwowanych objawach, takich jak obrzęk i uczucie ciężkości nóg, warto wdrożyć podstawowe postępowanie, które poprawi kondycję naszych naczyń żylnych. Przede wszystkim należy zmienić swój styl życia, co niejednokrotnie jest bardzo trudne. Niestety, siedzenie w pracy przez 8 godzin, bez żadnych przerw, wpływa tylko na progresję choroby. Dlatego co kilka godzin należy robić przerwy i wykonywać proste ćwiczenia jak np. energiczne wspinanie się na palce lub ćwiczenia w pozycji leżącej bądź siedzącej z wykorzystaniem wałka albo gumowej piłki. Gimnastyka powinna trwać od 10 do 15 minut. Ulgę zapewni także odpoczynek z uniesionymi nogami ku górze. W Internecie można znaleźć wiele dostępnych i prostych treningów.

Lekiem, który stosuje się w leczeniu wspomagającym, gdyż pomaga łagodzić objawy związane z zaburzeniami krążenia w żyłach kończyn dolnych, jest żel zawierający heparynę – Lioton 1000. Żel ten jest przeznaczony do stosowania na skórę – szybko się wchłania i pozostawia przyjemne uczucie chłodzenia. Heparyna oddziałuje na mediatory stanu zapalnego, łagodząc objawy związane z chorobami żył, a dodatkowo ogranicza wysięk z naczyń, zmniejszając nasilenie obrzęków i usprawniając krążenie krwi [2,3].

Kiedy niewydolność żylna jest wskazaniem do hospitalizacji?

W przypadku nasilenia objawów, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, pojawienia się owrzodzeń na skórze lub innych zmian skórnych oraz w sytuacji gdy po raz pierwszy zauważymy u siebie opisane powyżej objawy, powinniśmy dostać skierowanie do szpitala. Jest to bardzo ważne, ponieważ w warunkach szpitalnych możliwe jest przeprowadzenie dogłębnej diagnostyki (np. USG naczyń z funkcją doppler, która uwidacznia przepływ krwi w żyłach) i konsultacji (np. chirurgicznej, podczas której lekarz zdecyduje o konieczności operacyjnego leczenia żył) [4].

Bibliografia:

[1] – https://podyplomie.pl/medVOD/films/3536

[2] – Mała Interna Szczeklika 19/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019

[3] – https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/77822,cwiczenia-fizyczne-w-przewleklej-niewydolnosci-zylnej

[4] – Janczak D., Wskazania do hospitalizacji przy owrzodzeniach podudzi, Medycyna po Dyplomie, 2018 (02)

Artykuł sponsorowany

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds