Seniorzy i ich potrzeby – czas je docenić!

Z bagatelizowaniem lub pomijaniem potrzeb osób starszych mamy do czynienia cały czas. Problem dotyczy wielu sfer, między innymi kulturowej czy seksualnej. Jednocześnie polskie społeczeństwo się starzeje i osób, których potrzeby nie spotykają się ze zrozumieniem społecznym, jest coraz więcej. Ten problem komentuje Agnieszka Sauer, Dyrektor Operacyjny w Natural Medical, klinice specjalizującej się w zabiegach dla osób starszych.

Seks po 60-tce

Finding comfort in each other's arms

Lekceważenie potrzeb i problemów seksualnych osób starszych objawia się nie tylko w postaci kulturowego tabu lub zakłamanego obrazu na ten temat w świadomości społecznej. Badania przeprowadzone przez University of Manchester i Manchester Metropolitan University zwróciły uwagę na dyskryminowanie starszych w kwestiach seksualnych przez sam personel medyczny. Zgłaszane problemy ze spadkiem libido lub fizycznymi trudnościami nie są traktowane poważnie, choć aktywność seksualna po 60 roku życia nie powinna dziś już nikogo dziwić. Z raportu „Seksualność kobiet. Raport 2016” przeprowadzonego pod kierownictwem prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza wynika, że dwie trzecie kobiet po sześćdziesiątym roku życia pozostaje aktywnych seksualnie. Mało? Taki sam wynik otrzymano w grupie trzydziestolatek. Dlaczego zatem nawet wśród specjalistów z zakresu zdrowia starsze osoby spotykają się z ignorancją i nie otrzymują należytego wsparcia? – Niemal całą uwagę w dbaniu o osoby starsze przywiązuje się do sprawności fizycznej, kondycji medycznej. To oczywiście podstawa, ale właśnie lekarz powinien wiedzieć najlepiej, jak ważne są inne czynniki: komfort psychiczny, odbieranie przez społeczeństwo, seksualność. Żaden z nich nie powinien być zaniedbywany czy ignorowany – przekonuje Agnieszka Sauer, Dyrektor Operacyjny w Natural Medical, klinice specjalizującej się w zabiegach dla osób starszych. – W klinice Natural Medical personel przykłada wszelkich starań, aby pacjenci czuli, że pod żadnym względem ich potrzeby nie są umniejszane. Przede wszystkim rodzaje zabiegów i kuracji są dostosowane do danej grupy wiekowej, możliwości pacjentów. Podejście do potrzeb osób starszych, a w tym także dbania o ich zdrowie – jest kompleksowe. Zdrowie fizyczne jest bowiem nieodłącznie związane z kondycją psychiczną i samopoczuciem, a więc także tym, jak odnosi się do nas otoczenie, jak jesteśmy postrzegani i jak czujemy się w społeczeństwie.

Aktywność na różnych polach

Informacja o sytuacji osób starszych z 2016 roku przygotowana na podstawie badań Głównego Urzędu Statystycznego wskazała na aktywny udział osób starszych w formach działalności kulturalnej organizowanych przez centra kultury, domy i ośrodki kultury oraz kluby i świetlice. Udział osób w wieku 60 lat lub więcej wynosił 48,6% w spotkaniach dyskusyjnych klubów filmowych, 40,3% w zajęciach informatycznych i 38,9% w spotkaniach kół literackich. Jeśli oferta jest odpowiednio dopasowana do potrzeb i zainteresowań osób starszych, chętnych nie brakuje. Coraz więcej pojawia się zajęć z dziedziny sportu i rekreacji skierowanych do osób starszych, np. zajęcia jogi dla seniorów, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup w klubach fitness.

Seniorzy i…marihuana

Wyniki NSDUH – corocznej ankiety badającej używanie narkotyków w Stanach Zjednoczonych – wykazały, że w ciągu ostatnich sześciu lat wzrosła liczba osób po 50 roku życia deklarujących spożycie marihuany z 2,8% do 4,8%. Mimo że nadal nie jest to wysoki wynik, badacze z New York University są zaniepokojeni brakiem wystarczających badań na temat wpływu substancji na zdrowie w tej grupie wiekowej. Wcześniej nie dostrzegano potrzeby ich przeprowadzenia, a dzisiaj jest to luka, czekająca na wypełnienie.

Na dużym ekranie

Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, może się objawiać na różne sposoby – zarówno poprzez dyskryminujące komentarze, jak i pomijanie i lekceważący stosunek w różnych sferach społecznych. Obie formy ageizmu dobrze widać w popkulturze. Na University of Southern California przeanalizowano top 100 amerykańskich filmów z 2015 roku. Tylko 11% z 4066 bohaterów, którzy wypowiadali jakieś kwestie, stanowiły osoby powyżej 60 roku życia. Autorzy analizy skomentowali badanie tak, że seniorzy są ginącym gatunkiem w historii kinematografii. Co więcej, ponad połowa filmów, w których seniorzy grali jedną z głównych ról, zawierała dialogi dyskryminujące ze względu na wiek.

Starzejemy się

Według danych GUS d początku lat 90. każdy Polak postarzał się średnio o 7 lat.– Starszych osób w Polsce przybywa, dlatego tak ważne jest zrozumienie ich potrzeb i umiejętność odpowiadania na nie. Główny problem wydaje się tkwić wcale nie w braku odpowiednich środków czy wiedzy, ale panowaniu krzywdzących stereotypów, które pozwalają ignorować seksualność, otwartość na nowe doświadczenia czy indywidualność starszych ludzi. Świadomość i akceptacja zdają się być kluczem do sukcesu. Pokonują bowiem ignorancję. Wystarczy uświadomić sobie i zaakceptować fakty, aby podnieść jakość życia, a także pozytywnie wpłynąć na zdrowie osób starszych – podsumowuje Agnieszka Sauer.


 

LogoNaturalMedical Natural Medical – klinika, w której zdrowie pacjentów jest najważniejsze. Nasi pacjenci mają nielimitowane możliwości korzystania z badań laboratoryjnych i diagnostyk, które możemy przeprowadzać dzięki najnowszym technologiom oraz urządzeniom sprowadzanym m. in. ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Nasi specjaliści to lekarze, profesorowie, fizykoterapeuci, homeopaci i diagności uznawani i doceniani za swoją pracę jeszcze daleko poza granicami naszego kraju. To ludzie, dla których medycyna jest pasją.

Natural Medical

Zadzwoń: 

733 613 155
798 179 526
794 430  470 
ul. Kijowska 11, Warszawa

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds