Skąd ZUS bierze pieniądze na emerytury

Skąd ZUS bierze pieniądze na emerytury

Pieniądze na emerytury pochodzą z bieżących składek na ZUS i z dotacji.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Płacący składkę ZUS

Ci, co płacą co miesiąc składkę na ZUS mogą sobie nie zdawać sprawy, że ich pieniądze nie odkładają się na koncie, tylko są na bieżąco wydawane na emerytury i renty dla obecnych beneficjentów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i innych organów wypłacających renty i emerytury.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Pieniądze na emerytury

W 1999 roku został utworzony Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, czytamy na stronie ZUS. Przychody FUS to głównie składki na ubezpieczenie społeczne i dotacje z budżetu państwa. Co jakiś czas FUS chwalił się w mediach, że udało się zebrać więcej składek i można zrezygnować z kilku miliardów dotacji państwowej. Zwykle budżet państwa dokłada do FUS około 15%. Te 15 % pochodzą oczywiście z zebranych wcześniej od wszystkich podatków.

Wydatki z FUS

Co robi Fundusz Ubezpieczeń Społecznych z tymi miliardami zgromadzonymi na koncie? Fundusz te pieniądze wydaje na wypłaty świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego oraz wypadkowego. Wydaje też na inne cele, a jakie możecie sobie przeczytać na stronie ZUS. Tutaj link

Moja emerytura

Teraz już wiesz, że zdanie „co ZUS zrobił z moimi pieniędzmi” jest bez sensu. Wiesz także, że świadczenia emerytalne są gwarantowane przez państwo. Zatem masz pewność, że nawet jak w Polsce będzie niż demograficzny to i tak dostaniesz jakąś emeryturę. Jaką? To będzie zależało od kondycji finansowej państwa.

Ile FUS wyda na emerytury w 2024

Możemy zajrzeć do budżetu. W budżecie założono, że na emerytury i renty łącznie z dodatkami zostaną wydane 375 232 353 000, tak 375,2 miliarda złotych. Takie są plany, a rzeczywistość może od nich odbiegać. Zobaczymy, jak ułoży się inflacja.  Jako że w Polsce jest około 10 milionów emerytów i rencistów to możecie sobie sami wyliczyć, ile średnio na jednego emeryta przypada. Są jeszcze uposażenia płacone przez MON i Ministerstwo Sprawiedliwości, ale w tej kwocie nie są uwzględnione. Natomiast wiadomo ile zaplanowano wydatków na działalność ZUS 5,8 miliarda złotych.

Kiedy rosną płace

Wraz ze wzrostem płac rosną składki na ZUS. Wiedzą o tym ci, co sami opłacają składki. Problem w tym, że wraz ze wzrostem płac i składki na ZUS rosną też ceny i podatki. Takie zmiany są dotkliwe dla emerytów, którzy otrzymują niskie emerytury. Waloryzacja emerytur poniżej średniej nie rekompensuje wzrostu kosztów utrzymania. Cóż z tego, że dostaniesz 300 złotych waloryzacji, kiedy musisz wydać 500, by żyć na tym samym poziomie co rok wcześniej.

Czy emerytów czeka ubieganie się o zapomogi z MOPS na pokrycie kosztów rosnącego komornego?

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera

O ile wzrosły koszty utrzymania w 2023 roku?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds