Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

Na drugi weekend maja ustanowiono Dzień Ptaków Wędrownych. Mają swoje święto i pewno o tym nie wiedzą.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Z okazji przyrodnicy mają okazję, by się spotkać i uzgodnić działania na najbliższy rok.

Ptaki wędrowne

Dzień Ptaków Wędrownych

sokół w niewoli służy do pokazów dla turystów, fot.© J.Dudzik

Większość mieszkańców planety  Ziemia to osobniki  prawie stacjonarne. Trudno by żuczki, czy robale pokonywany tysiące kilometrów w poszukiwaniu dogodnych warunków do rozmnażania. Dlatego większość zdecydowała dostosować się do otoczenia i tu zbudować sobie siedlisko. Jednak cześć znaczna ptaków woli sobie połatać po kilka tysięcy kilometrów raz w jedną raz w drugą stronę. Zima w Afryce, a lato w Polsce. Sikorki na zimę przylatują do Polski z Syberii. Nasze lecą na południe. Gęsi ze Skandynawii lecą na południe. A szpaki wracają na początku marca. Wędrówki ptaków to zagrożenie dla ludzi, uważają na

Malcie i walą ze śrutówek do wszystkiego co lata. Nie zważają, ze to ptaki rzadkie i pod ścisłą ochroną na terenie Unii Europejskiej. Musicie wiedzieć, że Natura 2000, to pomysł aktywistów z UE. Nasi politycy chcą, przez cenne przyrodniczo tereny prowadzić autostrady i osuszać bagna.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Siedliska ptaków, czy atrakcje na weekend

Także pomysły naszych samorządowców i polityków lokalnych, by wszystkie brzegi wyłożyć betonem,  pokazują że na przyrodzie to oni się nie znają.

Ważniejsze jest wydanie pieniędzy na turystyczne zagospodarowanie urokliwych zakątków gminy,  niż ochrona siedlisk  zwierząt. Zawsze mówią to samo, jak zagospodarujemy te nieużytki, to przyjadą turyści i będzie więcej pieniędzy w budżecie.

Dzień Ptaków Wędrownych

wiosna na Drawie, fot© J.Dudzik

To nie do końca prawda. Miejsc z zagospodarowanymi sadzawkami, grillem i budka z piwem prowadzona przez kuzynkę wójta w kraju pełno. Nie stanowi to o atrakcyjności. Atrakcyjne za to są takie miejsca, gdzie można pokazać, jak powinno wyglądać współistnienie ludzi i zwierząt w stanie dzikim. Podglądanie ptaków wędrownych i ścieżki edukacyjne przynoszą większe korzyści od kąpieliska.

Reklama Reklama PolisyTravel

Więcej kasy

Oczywiście można wydawać pieniądze na projekty  typu prostowanie rzek i strumieni. Jednak  mądrzej jest gdy woda spływa wolniej. Coraz częściej zdarzają się okresowe susze  i brakuje wody w glebie. Korzystniejsze dla gruntów rolnych jest przywracanie bagien i pielęgnowanie nieużytków.

To w takich miejscach ptaki wędrowne znajdują dla siebie  miejsce na odpoczynek w czasie dorocznych podróży.

Takim wyjątkowym miejscem jest  pełnym bagien, oczek wodnych, zarośli i trzcin jest rezerwat Ujście Warty. To prawdziwa atrakcja i pewno nawet większa niż nadbiebrzańskie bagna. To miejsca, gdzie ptaki wędrowne znajdują miejsce na odpoczynek i zregenerowanie sił w czasie przelotów.

Tutaj przeczytacie więcej o Dniu Ptaków Wędrownych.

 

Rzadkie ptaki w Polsce. Też możesz pomóc je chronić

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds