Wieczory w Arsenale po raz 26

Wieczory w Arsenale po raz 26

We Wrocławiu właśnie zaczyna się Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale”.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Cudowne wieczory w arsenale

Jak zawsze „Wieczory w Arsenale” zachęcają publiczność plejadą świetnych solistów zróżnicowanym repertuarem. Klasyka sąsiaduje tu z ambitną rozrywką. Wspólnym mianownikiem pozostaje szeroko rozumiana muzyka kameralna.

Reklama Reklama PolisyTravel

Inauguracja

W piątek, 30 czerwca na scenie pojawi się Stanisław Soyka z towarzyszeniem Grott Orkiestra. W programie zatytułowanym „Dusza” – znajdą się wybrane kompozycje tego wyjątkowego artysty. Hity jak „Tolerancja” czy „Kiedy jesteś taka bliska”, jak i mniej popularne utwory. A wszystko to w kameralnych aranżacjach.

Reklama Reklama SU Bałtyk

W sobotę 1 lipca

Jak na kameralny festiwal przystało, będzie można posłuchać utworów Wieniawskiego, Brahmsa, Beethovena. Z ciekawością czekamy na popisy Wojciecha Niedziółki, wschodzącej gwiazdy polskiej wiolinistyki. To zwykle jest inspirujące, czy artysta zwróci na siebie uwagę wieczornych śpiewających ptaków i czy zaczną mu wtórować? Wspaniale jest zatopić się w muzyce i przyrodzie w tym samym czasie. Takie doznania tylko na koncertach we wrocławskim arsenale.

W niedzielę 2 lipca

wieczory w arsenale

Wieczory w arsenale, to koncerty kameralne na początku lata, fot© Jerzy Dudzik

Niedzielny wieczór został pomyślany jako protest przeciwko wojnie. Nowy utwór Mikołaja Majkusiaka Oktet. Czy dźwięki akordeonu zostały zainspirowane utworem Igora Stawińskiego Historia żołnierza? Przekonacie się sami, bo obie kompozycje będą wykonywane tego wieczora. Kompozycja Strawińskiego powstała po okropnościach Wielkiej Wojny i jest baśnią o żołnierzu, który w zamian za księgę z przepowiedniami przyszłości zaprzedał duszę diabłu. W roli narratora wystąpi Robert Gonera.

Chwila przerwy od koncertów. Następne dopiero w piątek 7 lipca.

W piątek 7 lipca

Cztery pory roku Piazzolli i Vivaldiego. Jak oni to połączą, co wymyślili? Niewątpliwie będzie interesująco. Zagra dla Państwa Orkiestra Kameralna Wratislavia, którą poprowadzi Roksana Kwaśnikowska. Czy zagra partie solowe w tych utworach? Pewnie tak. Warto.

W sobotę 8 lipca

Fado. Muzyka portugalska. Wystąpi João de Sousa, Portugalczyk mieszkający w Polsce od kilkunastu lat. Wydaje płyty i koncertuje. Czy jego fado jest bardziej nowoczesne? To muzyka, tu wszystko może się zdarzyć. Jak wypadnie połączenie portugalskiej gitary z klarnetami i wiolonczelą zespołu Bastarda? Sam jestem ciekawy? Ale przecież w muzyce kameralnej eksperymenty to creme de la creme.

W niedzielę 9 lipca

Na zakończenie Wolfgang Amadeus Mozart i Ludwig van Beethoven. A jakże. Wirtuoz muzyki geniusz kompozycji Mozart pokazany zostanie w koncercie skrzypcowym D-dur. Orkiestrę poprowadzi skrzypek światowego formatu Daniel Stabrawa. Beethovena zaprezentuje mistrz klawiatury Hinrich Alpers.

Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” im. Jana Staniendy rozpocznie się we Wrocławiu w piątek 30 czerwca i potrwa do niedzieli 9 lipca 2023. Przed nami sześć cudownie muzycznych wieczorów na początku lata. Muzycy powoli myślą o wakacyjnych koncertach w uzdrowiskach. A nam we Wrocławiu zostaną koncerty organowe.

Organowe lato 2023 we Wrocławiu

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds