Pies i kot na pokładzie samolotu

Zwierzak na pokładzie samolotu gości coraz częściej, dziś pupil ma niemalże status członka rodziny. Porównywarka cen lotów idealo, którą znajdziemy w internecie pod linkiem www.loty.idealo.pl, wybrała 18 najbardziej popularnych linii lotniczych i sprawdziła, jakie wymagania stawiają właścicielom zwierząt oraz jakie koszty muszą ponieść pasażerowie podróżujący ze swoimi pupilami.

Nie wszystkimi liniami lotniczymi wybierzemy się w podróż z naszym pupilem. Linie lotnicze stawiają też indywidualne wymagania dotyczące przewozu psa, kota czy tchórzofretki. W każdej z nich obowiązuje także inny cennik – tak jak widzimy na infografice (kliknij obrazek, aby go powiększyć). 

pies kot na pokładzie samolotu
Zwierzęta przewożone w samolotach na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać paszporty, które wydają lekarze weterynarii. Aby zwierzak otrzymał taki dokument, musi mieć najpierw wszczepiony specjalny mikrochip oraz być zaszczepiony przeciw wściekliźnie.
Nie bez znaczenia, czy zwierzak wsiądzie na pokład samolotu, jest także jego waga. Maksymalnie 8 kilogramów – tej zasady przestrzegają prawie wszyscy przewoźnicy, za wyjątkiem airberlin, (drugiej co do wielkości linii lotniczej w Niemczech i siódmej w całej Europie). Wybierając się w podróż właśnie z airberlin, możemy wziąć ze sobą pupila o wadze nawet 10 kilogramów! Airberlin to także jedna z niewielu linii lotniczych, w której zwierzęta przewożone w luku bagażowym mogą ważyć do 70 kilogramów.

Reklama Reklama PolisyTravel

Transporter

Oprócz posiadania odpowiedniej wagi, paszportu i szczepionki przeciw wściekliźnie, przewożony zwierzak musi przebywać w specjalnym transporterze, którego kryteria ustala Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych IATA. Każdy z pojemników powinien mieć wysokość, która zapewni naszemu pupilowi swobodne stanie na wszystkich łapach. Szerokość musi pozwalać zwierzakowi na obracanie się, a długość na leżenie i spokojny sen. Średnica otworów wentylacyjnych dostarczających tlenu nie może być mniejsza niż dwa centymetry.
Informacje na temat wymiarów transporterów znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych linii lotniczych z wyszczególnieniem rodzaju samolotu.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Rezerwacja miejsca

Wybierając się w podróż ze zwierzakiem, musimy też wcześniej zarezerwować miejsce, ponieważ na każdy rejs przypada określona liczba zwierząt. W większości linii lotniczych możliwa jest wyłącznie telefoniczna rezerwacja miejsca dla czworonoga. Jedynie airberlin, Turkish Airlines i Eurowings oferują wygodną rezerwację za pośrednictwem swojej strony internetowej.
Uwaga – jeśli nie dokonamy wcześniejszej rezerwacji, może się okazać, że zabraknie miejsca dla naszego pupila.

Ceny za przelot zwierzaka

Od 50 do 1200 zł – tyle wynoszą opłaty za przelot zwierzaka, w zależności od przewoźnika. W zestawieniu porównywarki cen lotów idealo znalazł się m.in. LOT. Tu lecąc rejsem krajowym z małym zwierzakiem w kabinie zapłacimy 50 zł. Ale uwaga – loty międzykontynentalne są droższe, nawet do 280 zł, a jeśli lecimy z większymi zwierzętami, musimy liczyć się z kosztem do 1200 zł.
Za przelot z pupilem liniami SunExpress zapłacimy 20-40 euro. Podróż Lufthansą z kotem czy psem na pokładzie wyniesie 70 euro, ale już w luku bagażowym do 300 euro.
EasyJet, Wizz Air, Ryanair – to linie, w którym nie możemy podróżować ze zwierzakiem, za wyjątkiem psów przewodników, np. towarzyszącym osobom niewidomym. Również jeden z najdroższych i najbardziej luksusowych przewoźników, czyli Emirates, nie pozwala na zabranie ze sobą pupila. Chyba, że podróżujemy z… sokołem, uchodzącym za symbol prestiżu arabskiej elity (można go przewozić na trasie pomiędzy Dubajem a poszczególnymi miejscami w Pakistanie).
Za to Air France umożliwia przelot razem z pupilem i to bez żadnych restrykcji. Należy jedynie w odpowiednim czasie zgłosić chęć zabrania zwierzaka.

Materiały prasowe idealo.pl

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds