Wrocławska Europa – wystawa

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można już zachwycać się wystawą pokazującą czasy pierwszej połowy siedemnastego wieku. Ogromne przedsięwzięcie i wspaniałe eksponaty zachwycą każdego.

W Europie trwa wtedy wojna religijna pomiędzy protestantami a katolikami zwana trzydziestoletnią. We Wrocławiu w 1625 biskupem został dwunastoletni Karol Ferdynand Waza, polski królewicz, a w 1591 został ochrzczony Bartholomeus Strobel. Skomplikowane to czasy. Możni Europy chcą osłabić rosnących w siłę Habsburgów. Szwedzi budują potężną armię, która walczy po stronie protestantów, a po zakończonej wojnie trzydziestoletniej w 1655 napadnie na Rzeczpospolitą. We Wrocławiu przyjaźnią się malarz Strobel z poetą Martinem Opitzem. Zresztą obaj z Wrocławia wyjadą do Rzeczpospolitej. Opitz na dwór Władysława IV Wazy a malarz Bartłomiej Strobel do Prus Książęcych. To czas, kiedy Rzeczpospolita jaśniała i opływała w bogactwa.

Malarstwo Bartłomieja Strobla

Zachwycają obrazy Strobla. Nic więc dziwnego, że były zamawiane portrety, że zamawiały kościoły i klasztory. Na wystawę zostały wypożyczone obrazy z Fromborka, Włocławka, Pelplina, z muzeów i innych instytucji, a co najważniejsze obrazy zostały poddane konserwacji. Muzealników cieszy, że udało się odnaleźć w trakcie konserwacji sygnaturę na obrazie „Matka Boska ze świętym Dominikiem i świętym Mikołajem” z kościoła w Grodzisku Wielkopolskim. Oprócz obrazów Strobla znajdziemy na wystawie prace Wilhelma Hondiusa, Tobiasa Kramera, Hansa Riegera, Johana Pfistera.

Sztuka złotnicza

Oprócz obrazów zobaczycie wspaniałe eksponaty sztuki złotniczej. Zachwyca kolorami złoty kielich zdobiony emalią przepięknej roboty wykonany prawdopodobnie w Poznaniu podarowany przez Wazę wrocławskiej katedrze. W monstrancję z epoki można wpatrywać się nieskończenie długo. Rzeźby w srebrze, rzeźby w złocie i dla kontrastu jedna kamienna płyta z herbem Wazów. Na cele wystawy „Wrocławska Europa” przeznaczono wszystkie sale wystaw czasowych. Na drugim piętrze wystawiona została „sukienka rubinowa” z Jasnej Góry. Tutaj można podziwiać wspaniałej roboty brosze, zapinki, ozdoby złożone jako wota, a następnie ułożone i przypięte do materiału w dekoracyjny wzór. Historycy sztuki mówią, że to być może największy zbiór ozdób z tamtej epoki. W tej sali znajdziemy także ekran multimedialny pozwalający wyszukać w mnogości brosz to podarowana przez przodków jako wota. Rubiny, granaty, diamenty, złote obrączki i wielka rzeczna perła wydrążona w środku, takie to drogocenne elementy zostały przez braci paulinów w siedemnastym wieku wykorzystane do ozdobienia aksamitu okrywającego obraz jasnogórskiej Madonny.

Multimedia

Ze względu na rozmiary i miejsce prezentowania w Prado nie przyjechał do Wrocławia największy obraz Strobla Uczta u Heroda i ścięcie św. Jana Chrzciciela. Za to po wejściu do holu muzeum zobaczycie prezentację multimedialną Lecha Majewskiego opowiadającą o tym wielkim obrazie i nie tylko. Film trwa dwa razy po 30 minut i jest zaskakujący. Warto przyjrzeć się manekinom wykonanym w papieru stojącymi w ważnych miejscach, naprawdę ładne.

Wspaniała wystawa dla każdego. Miłośnicy portretów znajdą wyśmienicie namalowane obrazy Radziwiłłów, czy księcia Zasławskiego-Ostrogskiego, zwolennicy Męki Pańskiej zobaczą z bliska kościelne obrazy wystawiane w ołtarzu, wielbiciele klejnotów obejrzą wyroby najwyższej jakości, a po wystawie zawsze można usiąść w nowej kawiarni i obejrzeć Nabytki 2016.

Wiadomości praktyczne

Jeśli chcielibyście poczytać o tym polskim malarzu, urodzonym we Wrocławiu, żyjącym w Rzeczpospolitej, protestancie, malującym dla polskich klasztorów, to polecam  LINK 

Wystawa będzie czynna do końca roku, a towarzyszące wystawie wydarzenia będą się odbywały do 10 grudnia. Kuratorem wystawy jest Ewa Houszka. Przygotowano obszerny katalog i gadżety do nabycia w księgarni i kasie.

Posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora w każdą sobotę mogą kupić bilet na wystawy czasowe za 1 zł.

Posiadacze karty OK Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu uprawnieni są do zakupu biletów w cenie: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 5 zł.

_DSC0105 Wrocławska Europa _ wystawa _DSC0132 _DSC0118

_DSC0123 _DSC0148 _DSC0106

Tekst i zdjęcie: Jerzy Dudzik

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds