Przeciw e-wykluczeniu seniorów

„Pamiętają Państwo kampanię społeczną „Wyloguj się do życia”? W kampanię zaangażował się m.in Robert Lewandowski, a poświęcona była ona uzależnieniu od komputera i internetu. W dzisiejszych czasach coraz częściej widzimy zwłaszcza młodych ludzi, którzy bardziej niż na otaczający nas świat patrzę w ekran swojego smartfona. W niektórych miastach świata testowane są nawet specjalne podświetlene znaki montowane w chodnikach, tak żeby osoby zapatrzone w ekran telefonu nie wpadły pod samochód. To przykłady być może skrajne, które mniej dotyczą osób starszych. W przypadku seniorów, dostęp do komputera i internetu, bywa właśnie pewnym „oknem na świat”. Pozwala np. kontaktować się z wnukami poprzez maila czy komunikatory internetowe albo załatwić sprawy finansowe bez wyczekiwania w długich kolejkach w oddziałach banku. Co cieszy najbardziej, wrocławscy seniorzy z internetu korzystają chętnie i coraz śmielej. I bardzo dobrze” – Jacek Sutryk, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocław.

Okno na świat

Starsze pokolenie, wbrew stereotypom, chętnie korzysta z udogodnień i ułatwień w codzienności, jeżeli tylko uzna, że warto. Dziś te ułatwienia często nazywane są innowacjami. Gdzie we Wrocławiu organizowane są kursy komputerowe dla seniorów? Gdzie bezpłatnie poserfujemy po sieci?
O znaczeniu innowacji w zarządzaniu miastem dyskutowano podczas panelu zatytułowanego „Budujemy miasto oparte na wiedzy” w ramach Dnia Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim. Mówiono m.in. o prospołecznych działaniach władz miasta wspierających wrocławian w korzystaniu z nowych technologii. Wymieniono wiele projektów, inicjatyw, akcji i miejsc kierowanych do osób w różnym wieku i stopniu zaznajomienia z nowym technologiami. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tym, które cieszą się największym zainteresowaniem seniorów.
Nawet niektórzy seniorzy mogą już nie pamiętać, jak wyglądało korzystanie z technologii w 2004 r. W tym roku na Placu Teatralnym otworzono pierwszą Mediatekę, to połączenie biblioteki z miejscem, w którym poza płytami DVD i płytami kompaktową można było korzystać z Internetu! Dostęp był limitowany i ustawiały się do niego kolejki. 14 lat później w Przejściu Świdnickim otwarto Centrum Innowacji PRZEJŚCIE. Tu poza częścią z książkami i mediami można stworzyć grę komputerową…
Miasto na wiele sposobów walczy z e-wykluczeniem, czyli brakiem wiedzy i umiejętności w posługiwaniu się nowymi urządzeniami elektronicznymi. Z myślą o seniorach powstały kluby e-seniora przy MBP we Wrocławiu, gdzie każdy emeryt może skorzystać z bezpłatnego dostępu do komputera i internetu. Za opłatą można także drukować. Dodatkowo w wybranych placówkach prowadzone są bezpłatne kursy komputerowe dla seniorów. Biblioteki są na każdym wrocławskim osiedlu, to także ważna informacja dla zapalonych internautów-seniorów w razie awarii sprzętu (lista obok).
Również Wrocławskie Centrum Seniora ma swojej ofercie indywidualne konsultacje komputerowe. Prowadzą je młodzi ludzie – wolontariusze, dla których nowe technologie nie mają tajemnic. –Międzypokoleniowa idea sprawdza się doskonale. Indywidualne podejście pozwala popracować nad zagadnieniami, które sprawiają wciąż jakąś trudność – mówi Ilona Zakowicz z WCS.
Informację o wolnych miejscach na kursach w naszym mieście otrzymamy pod Telefonem Seniora.

Bezpłatny dostęp do komputera i internetu w Miejskich Bibliotekach Publicznych we Wrocławiu
MBP nr 1, ul. Sztabowa 98
MBP nr 2, ul. Eluarda 51-55
MBP nr 4, ul. Wieczysta 105
MBP nr 5, ul. Namysłowska 8
MBP nr 6, ul. Lwowska 21
MBP nr 7, ul. Suwalska 5
MBP nr 11, ul. Krzywoustego 286
MBP nr 12, ul. Piłsudskiego 105
MBP nr 13, ul. Świdnicka 19
MBP nr 15, ul. Tymiankowa 3
MBP nr 16, ul. Kolista 17
MBP nr 18, ul. Grabiszyńska 236a
MBP nr 22, ul. Chociebuska 8-10
MBP nr 23, Bulwar Ikara 29-31
MBP nr 29, ul. Reja 1
MBP nr 37, ul. Sempołowskiej 54a
MBP nr 40, ul. Przybyszewskiego 59
MBP nr 42, ul. Serbska 5a
MBP nr 44, ul. Powstańców Śl. 210
MBP nr 45, ul. Traugutta 82
MBP nr 47, ul. Polna 4
MBP nr 57, ul. Szewska 78
MBP nr 58, pl. Teatralny 5
MBP nr 63, pl. Wyzwolenia 4

Komputer vs internet
Seniorzy mogą serfować w ponad 130 punktach we Wrocławiu bez ograniczeń i za darmo. Zasięg złapiemy m.in. na Starym Mieście, w Hali Stulecia, terminalu Portu Lotniczego, Ostrowie Tumskim, Rondzie Reagana, Wyspie Słodowej, Aquaparku, Dworcu Głównym PKP, okolicach Stadionu Wrocław czy Panoramy Racławickiej. Uruchamiamy aplikację poszukującą sieci i wybieramy sieć Miejski Internet. Zostaniemy przekierowani na stronę logowania i otrzymamy kod niezbędny do połączenia. Wpisujemy go w okienku logowania, akceptujemy regulamin. Przez 60 minut serfujemy po sieci. Po tym czasie bez problemu możemy zalogować się ponownie. Usługa dostarczana jest bezpłatnie przez Urząd Miejski. Dodatkowe informacje: MiejskiInternet@wroclaw.eu
Połączenie biblioteki z nowymi technologiami
Unikalnym miejscem na mapie wrocławskich bibliotek jest Centrum Innowacji PRZEJŚCIE, położone w przebudowanym Przejściu Świdnickim. – Postanowiliśmy, że chcemy przebudowane przejście wykorzystać do celów kulturalnych i społecznych. Chcieliśmy to miejsce zaprojektować w sposób niestandardowy i bardzo się cieszymy, że nam się to udało – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
W Centrum na użytkowników czekają nowe technologie, w tym: rowery stacjonarne, którymi można naładować telefon lub laptop, drukarka 3D oraz specjalne okulary wykorzystujące technologię wirtualnej rzeczywistości. Znajdziemy tu strefę relaksu, e-czytelnię, gry planszowe, naukę korzystania z czytników E-Ink, smartfonów, tabletów, gaming i game development (projektowanie gier, fabuł, tworzenie postaci, animacja, grafika).
Część zajęć jest bezpłatna, np. korzystanie z wirtualnej rzeczywistości, płatne są niektóre warsztaty (harmonogram: www.biblioteka.wroc.pl/przejscie).

źródło: Gazeta Senior 4.2018

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds