Anty-CCP – badanie i interpretacja wyników

Anty-CCP – badanie i interpretacja wyników

Anty-CCP to przeciwciała organizmu skierowane przeciwko markerom CCP. Ich obecność świadczy o procesie zapalnym w stawach, najczęściej w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Badanie pozwala nie tylko na wykrycie choroby i ocenę jej ciężkości, ale też na oszacowanie prawdopodobieństwa rozwoju schorzenia. Jest proste i nie wymaga od pacjenta przygotowania.

Materiał reklamowy badaniakrwi.pl

Anty-CCP – co to za badanie?

CCP, czyli cykliczny cytrulinowany peptyd, jest aminokwasem, który powstaje na skutek modyfikacji argininy. Dochodzi do tego w wyniku procesu zapalnego w stawach. Cytrulinowany peptyd zaczyna być uwalniany do krwi. Anty-CCP to natomiast grupa przeciwciał, które układ odpornościowy zaczyna wytwarzać w odpowiedzi na marker zapalny. Wykrycie obecności przeciwciał świadczy o stanie zapalnym, najczęściej w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Badanie anty-CCP pozwala nie tylko na wykrycie choroby, ale też jest wykonywane w celach prognostycznych. Obecność przeciwciał CCP we krwi bez objawów ze strony stawów może zwiastować rozwój choroby w najbliższych latach. Badanie polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Pacjent może przystąpić do testu bez szczególnego przygotowania o dowolnej porze dnia, nie musi być na czczo.

O tym, jakie są wskazania do wykonania badania anty-CCP, dowiesz się z artykułu:

https://badaniakrwi.pl/anty-ccp-co-to-za-badanie-co-oznaczaja-wyniki/.

Normy anty-CCP

Normy anty-CCP wynoszą:

  • wartość prawidłowa: < 7 j./ml;
  • wartość graniczna: 7–10 j./ml.

Wynik powyżej 10 j./ml uznaje się za dodatni i jest podstawą do konsultacji z reumatologiem. W przypadku braku objawów ze strony stawów przy wyniku granicznym lub dodatnim lekarz może zalecić powtórzenie badania.

Należy pamiętać, że zapis wartości może być różny w zależności od laboratorium wykonującego badanie. Prawidłowe normy zapisywane są niekiedy jako: < 17 U/ml, < 5 RU/ml.

Co oznacza podwyższony wynik anty-CCP?

Podwyższony wynik anty-CCP oznacza rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów lub prawdopodobieństwo rozwoju choroby w najbliższych latach. Umożliwia również ocenę poziomu destrukcji stawów i ciężkości schorzenia. Warto wiedzieć, że samo badanie anty-CCP nie jest podstawą do postawienia diagnozy. Pacjenci, u których występuje dodatni wyniki anty-CCP, powinni wykonać szczegółowe badania obrazowe stawów. Uzupełnieniem diagnostyki jest oznaczenie poziomu CRP we krwi. Potwierdzenie reakcji zapalnej w organizmie stanowi CRP powyżej 3,1 do 10 ml/l.

Ujemny wynik anty-CCP

Ujemny wynik anty-CCP oznacza brak stanu zapalnego w stawach, co daje niewielkie prawdopodobieństwo rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds