Audiometria tonalna u seniora. Wskazania i badanie słuchu krok po kroku

Audiometria tonalna u seniora. Wskazania i badanie słuchu krok po kroku

Audiometria tonalna to podstawowe badanie słuchu, na podstawie którego w łatwy i szybki sposób określamy sprawność działania tego zmysłu. Zaledwie po kilkunastu minutach, jesteśmy w stanie określić wielkość niedosłuchu, jego charakter, stopień ubytku słuchu, a przede wszystkim co najczęstsze – stwierdzić normę słyszenia.

Badanie ma na celu określenie progu słyszenia – krzywej, która określa najlepszy poziom słyszenia, osobno dla każdego ucha. Wynik badania, umożliwia także zlokalizowanie przyczyn niedosłuchu – czy problem dotyczy zmian w uchu środkowym, wewnętrznym, czy jeszcze na dalszych odcinkach drogi słuchowej. Wynik audiometrii tonalnej, daje nam także informację czy potrzebna jest dodatkowa, dalsza diagnostyka lub konsultacja lekarska.

Kiedy należy wykonać badanie audiometrii tonalnej?

Badanie powinno zostać wykonane w każdej sytuacji, gdy wystąpi:

  • pogorszenie słyszenia (szczególnie przy nagłym pogorszeniu),
  • dyskomfort związany z odbieraniem dźwięków,
  • szumy uszne, piski,
  • zawroty głowy

oraz po przebyciu chorób mogących uszkodzić słuch i w czasie przyjmowania leków ototoksycznych.

Audiometria tonalna dla seniora

Badanie audiometrii tonalnej, w szczególności kierowane jest do osób pracujących lub często przebywających w trudnych warunkach akustycznych – nadmierna ilość hałasu. Są to osoby szczególnie narażone na pogorszenie się słuchu w związku z ekspozycją na głośne dźwięki, przez długi okres czasu. Często wysoko przekraczając dozwolone normy.

Ponieważ nasze komórki słuchowe zlokalizowane w ślimaku, odpowiedzialne za prawidłowe słyszenie, z czasem ulegają naturalnej degradacji, podstawowe badanie słuchu jest także przede wszystkim kierowane do osób starszych. To ta grupa społeczna, odczuwa najczęstsze problemy związane z rozumieniem mowy, potrzebują częstszego i głośniejszego powtarzania zdań  – są to alarmujące sygnały, po których badanie słuchu jest niezbędne, aby określić sprawność narządu słuchu.

Audiometria – przebieg badania

Warto zaznaczyć na początku, że badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla Pacjenta. Sprawny diagnosta wykona badanie w 15 minut. Przed badaniem, należy dokładnie obejrzeć ucho za pomocą otoskopu. Sprawdzamy drożność kanału słuchowego zewnętrznego, jego prawidłowy wygląd, oraz stan błony babkowej. Na tym etapie, możemy spotkać się z zatkanym uchem, przez nadmierną ilość woskowiny. W takim wypadku, należy oczyścić ucho u lekarza, a badanie jest przekładane.

Badanie jest przeprowadzane w odpowiednim pomieszczeniu – jakim jest kabina ciszy. Jest to miejsce wyciszone, w jak najlepszym stopniu odizolowane od dźwięków zewnętrznych.  Diagnosta zakłada słuchawki na uszy pacjenta i informuje o przebiegu badania. Audiometria tonalna, wymaga współpracy pacjenta z diagnostą. Zadaniem osoby badanej, jest skupienie się i reagowanie na usłyszane dźwięki. Na podstawie odpowiedzi pacjenta, otrzymujemy wynik w postaci wspomnianej wcześniej krzywej progu słyszenia.

Wynik badania słuchu

Po przeprowadzonym badaniu, wynik otrzymujemy od razu. Protetyk słuchu, omawia z pacjentem wykres audiogramu, informuje o stopniu ubytku słychu, obrazuje działanie niedosłuchu w codziennych sytuacjach pacjenta. Ustala z pacjentem dalszą drogę działania, jeżeli niedosłuch wymaga konsultacji audiologicznej. Najczęściej szybką i najefektywniejszą pomocą dla osób z niedosłuchem są nowoczesne aparaty słuchowe.

Dowiedź się więcej o swoim słuchu! Zrób bezpłatne badanie. Rezerwacja wizyt pod bezpłatnym numerem: 814 714 004.

Artykuł Partnerski

Może Cię również zainteresować: 

Grypa a badanie słuchu. Co warto wiedzieć?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds