Ruszyły e-skierowania! Mają ułatwić dostęp do specjalistów i skrócić kolejki. Jak to działa? Czy dostaniesz wersję papierową?
Od 8 stycznia br. skierowania do specjalistów, na leczenie oraz badania muszą być wystawiane w formie elektronicznej. Cyfryzacja ma poprawić dostęp do świadczeń medycznych.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
W tym roku skierowania do lekarzy specjalistów oraz na badania finansowane przez NFZ np. rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową będą wystawiane w wersji elektronicznej. E-skierowanie będzie działało na podobnych zasadach jak e-recepta.
Spis Treści
E-skierowanie krok po kroku:
- lekarz wystawi opatrzone podpisem elektronicznym skierowanie
- pacjent otrzyma je e-mailem, SMS-em lub w formie wydruku informacyjnego. Wersję papierową otrzyma wtedy, gdy nie ma Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
- e-skierowanie będzie odnotowane w systemie
- pacjent samodzielnie wybiera placówkę, w której chce zrealizować badanie. Aby się zarejestrować, wystarczy podać 4-cyfrowy kod ze skierowania i numer PESEL – dokładnie tak jak w przypadku realizacji e-recepty.
Eksperci nie mają wątpliwości, że to będzie prawdziwa rewolucja, która pozwoli ucywilizować dostęp do usług medycznych.
E-skierowanie. Koniec blokowania kilku miejsc w kolejce
Ochronę zdrowia, publiczną i prywatną, czeka rewolucja. Wszyscy lekarze będą musieli wystawiać elektroniczne skierowanie do specjalistów i szpitali. Część pacjentów może być jednak rozczarowanych. Obecnie pacjent może się zapisać na zabieg w trzech placówkach, i jest wykazywany w każdej kolejce. I gdy przychodzi jego kolej, często się okazuje, że pacjent się nie stawił, bo skorzystał ze świadczenia w innej placówce. Teraz to się skończy – wyjaśnia Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. W momencie, gdy pacjent zapisuje się na świadczenie finansowane ze środków NFZ, zostaje zablokowana możliwość rejestracji kolejnego takiego samego e-skierowania – ulegnie ona odblokowaniu dopiero po realizacji usługi medycznej. Zatem nawet jak pacjent ma trzy e-skierowania na ten sam zabieg, bo może ich otrzymać więcej, to i tak po rejestracji na nie pozostałe zostaną zablokowane. Zawsze zatem będzie miał zarezerwowane jedno miejsce i nie będzie tworzył kolejki do innych placówek. Dlatego zdaniem Jakuba Kraszewskiego e-skierowania do podstawa ucywilizowania ochrony zdrowia.
– To jest dobre rozwiązanie, które w Niemczech nikogo nie dziwi – mówi. Podobnie uważa dr Wanda Korzycka-Wilińska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy. – Mamy swój dział informatyczny, nasi lekarze już testują system i nie widzę tu problemów. Za to e-skierowanie ułatwi zarządzanie – mówi.
Źródło: PAP MediaRoom
Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera
Może Cię również zainteresować:
Seniorzy chcą mieć dostęp do leczenia. Kazimierz Nawrocki rozmawia z seniorami!
- Nie przegap! Ostatnie dni na zgłoszenie kandydatów do Wrocławskiej Rady Seniorów [termin do 7 października!] - 4 października, 2024
- „Gazeta Senior” październik 2024 [10/2024] Sprawdź, co w numerze! - 2 października, 2024
- Bezpieczni 60+: warsztaty dla kierowców seniorów - 30 września, 2024