Ćwiczenia pamięci u osób starszych – jakie gry są dobre na trening mózgu?

Ćwiczenia pamięci u osób starszych – jakie gry są dobre na trening mózgu?

Z wiekiem zdolność zapamiętywania, a także przetwarzania informacji jest coraz słabsza. Dodatkowo mogą wpływać na nią różnego rodzaju schorzenia, które często występują u osób starszych, takie jak demencja czy choroba Alzheimera. Jednak, aby jak najdłużej zachować sprawny umysł, warto go ćwiczyć, ponieważ mózg tak samo, jak pozostałe części ciała można wytrenować. Istnieje wiele różnych sposobów na wzmacnianie pamięci u seniorów. Jakie gry są dobre na trening mózgu? Podpowiadamy.

Materiał reklamowy Dr. Max

Ćwiczenie pamięci u osób starszych – skojarzenia

Wszelkie krzyżówki, łamigłówki czy zagadki słowne są doskonałym treningiem dla mózgu. Z tego powodu już po 60 roku życia, warto rozpocząć regularne ćwiczenia pamięci. Przydadzą się one również młodszym osobom, które zmagają się z chorobą Parkinsona, Alzheimera czy przeszły udar mózgu. Najprostszym treningiem pamięci dla osób starszych są gry w skojarzenia. W przypadku tych ćwiczeń nie potrzebujemy żadnych dodatkowych przyborów. Polegają one na znalezieniu jak największej ilości słów związanych z wybranym wyrazem. Na przykład senior powinien wskazać, co kojarzy mu się z talerzem. Takie skojarzenia to na przykład zmywarka, zlew, śniadanie, obiad, nóż, łyżka, rodzina, święta, szkło, ceramika itp.

Takie proste ćwiczenie pobudza pracę mózgu. Regularnie wykonywane może wpływać na poprawę koncentracji i pamięci u osób starszych. Dlatego razem ze zbilansowaną dietą, w której uwzględnione będą najważniejsze witaminy dla seniorów, a także inne składniki odżywcze, na przykład kwasy omega-3 i omega-6 wpływające na pamięć, może poprawić komfort życia seniora.

Ćwiczenie pamięci u osób starszych – gry planszowe i karciane

Gry planszowe mają korzystny wpływ na proces zapamiętywania, ponieważ angażują umysł. W ramach treningu mózgu szczególnie dobrze sprawdzają się te, które wymagają liczenia. Podobnie działają gry karciane. Pozwalają nie tylko miło spędzić czas, ale również pobudzają mózg do stworzenia strategii potrzebnej do wygranej. Do ćwiczenia pamięci osób starszych warto wykorzystywać też gry typu memory, które polegają na odszukiwaniu par takich samych kart. Układa się je obrazkami do dołu, a następnie odwraca dwie karty, próbując znaleźć identyczne obrazki.

Ćwiczenie pamięci u osób starszych – krzyżówki i sudoku

Krzyżówka czy sudoku to nie tylko przyjemna rozrywka, ale również element treningu pamięci. Warto jednak zadbać o różnorodność takich plansz, a w przypadku kiedy nie znamy jakichś haseł o to, aby znaleźć je na przykład w internecie, a następnie zapamiętać. Obecnie w wielu ośrodkach pomocy społecznej czy domach kultury prowadzone są kluby seniora, gdzie treningi pamięci mogą odbywać się w grupie.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds