Podróż w czasie dla dziadków i wnuków „Czas wolny w PRL” książka i blog Wojciecha Przylipiaka

Podróż w czasie dla dziadków i wnuków „Czas wolny w PRL” książka i blog Wojciecha Przylipiaka

Gdzie się podziały tamte prywatki, w jaki sposób państwo zagospodarowywało obywatelom czas wolny i jak rodacy korzystali z zakładowych dobrodziejstw. „Czas wolny w PRL” to barwny, pełen anegdot i filmowych cytatów z epoki socrealu reportaż o wypoczynku w Polsce Ludowej.

Czas wolny w PRL – działka, dom kultury, kino objazdowe

PRL to nie tylko długie kolejki i puste sklepowe półki. To także czas imieninowych prywatek, licznych podróży autostopem i pobytów w popularnych ośrodkach wczasowych. Wielu rodaków spędzało czas wolny na działkach, pod namiotem lub w przyczepie campingowej. Dzieci i młodzież bawiły się głównie na podwórkach. Grały w piłkę, w kapsle albo w pikuty. Pasjonaci modelarstwa, teatru, kina, czy fotografii spotykali się w domach kultury. Popularne były również mobilne ośrodki kultury: bibliobusy oraz objazdowe teatry i kina.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Fotografie, anegdoty z czasów PRL-u

Wojciech Przylipiak, sięgając do materiałów źródłowych oraz opowieści z pierwszej ręki, opisuje zaskakująco różnorodny świat wypoczynku w czasach PRL-u. Celowo pomija najbardziej uprzywilejowane grupy, skupiając się na „szarym człowieku”, którego czas wolny był w dużej mierze zinstytucjonalizowany i poddany kontroli czujnej władzy. Kolejne części książki ukazują szeroką panoramę peerelowskiego wolnego: od leniwych niedziel spędzanych w domu, po pożądane przez wszystkich pobyty w kurortach. Każdy rozdział wzbogacają liczne fotografie, cytaty, oraz fascynujące przykłady tego, jak rekreacja i wypoczynek były pokazywane w kinie, telewizji czy komiksach.

Blog o PRL-u

Wojciech Przylipiak – dziennikarz, kolekcjoner zabawek z PRL-u, pamiątek, komputerów i elektroniki sprzed lat. Ich historie opisuje na swoim blogu BufetPRL.com. Był redaktorem dodatku „Kultura” do „Dziennika Gazety Prawnej”, dziennikarzem magazynu „Esquire”, PAP. Współpracuje z czasopismami i portalami kulturalnymi pisząc o popkulturze, także tej sprzed 1989 roku.

Książka Wojciecha Przylipiaka dostępna jest w dobrych księgarniach.

Jeszcze więcej ciekawych propozycji książkowych w zakładce KSIĄŻKI na GazetaSenior.pl TUTAJ

Premiera książki “Las i ciemność”, czyli KRYMINAŁ POD PSEM – wywiad z autorką

xABo: Ksiądz Boniecki – film o ks. Adamie Bonieckim (ZWIASTUN). Nagroda KFF. W kinach od 24 lipca

Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds