Czterdzieści lat Piotra Błażejewskiego

Czterdzieści lat Piotra Błażejewskiego

Wystawa, zatytułowana „W Drodze- razem ze mną”, jest związana z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej i akademickiej Piotra Błażejewskiego. Wszystkie wystawione prace są własnością profesora, część obrazów została namalowana przez przyjaciół dostojnego jubilata. Wszystkie prace są bardzo geometryczne i symetryczne. Można obejrzeć wybrane obrazy z serii Krzyże i ostatnie Obiekty malarskie.

Bożena Kowalska tak pisała o twórczości jubilata: „Piotr Błażejewski jest w swej twórczości bardzo konsekwentny. Geometryczne układy, multiplikowane rytmicznie formy, były i są dla niego sposobem porządkowania obrazu. Ten zaś poszukiwany porządek stanowi odbicie ładu praw rządzących wszelkim bytem. Artysta dopracowuje się powoli własnej formuły dla przekazywania zagadnień, o których pisze, próbując w słowach ująć swoje dążenia: >>Moimi obrazami chciałbym ukazać idee abstrakcyjne, jak harmonia, porządek, czystość […], a może nawet nieskończoność i ciągłość. Sądzę, że te wszystkie idee odnoszą się do moich odczuć […], do mojego zrozumienia świata<<”.

W Galerii Miejskiej nie zmieściły się wszystkie obrazy prezentowane w innych galeriach, bo trzeba wiedzieć, że wystawa już od roku wędruje po Polsce i ta podróż właściwie się kończy.

Błażejewski to jeden z najważniejszych malarzy wrocławskiego strukturalizmu. Jest istotnym artystą polskiej abstrakcji geometrycznej. Pracuje cyklami. Jeszcze na studiach rozpoczął prace nad cyklem Architektura Koloru, następnie powstały: Interferencje, Refleksy/-je, Kolekcje, Nieprawdopodobne Figury Geometryczne, Znaki Krzyża, Epitafia oraz ostatnio Obiekty Malarskie. W jego dorobku są jeszcze pomniejsze cykle malarskie. Artysta był uczestnikiem ok. 250 wystaw w kraju i za granicą (w tym ok. 50 wystaw indywidualnych, 160 wystaw zbiorowych i 40 wystaw zagranicznych). Kilkakrotnie zdobywał nagrody na prestiżowych konkursach malarstwa.

Jubileusz 40-lecia jego pracy twórczej i akademickiej będzie godnie uczczony wydaną przez Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu obszerną monografią zatytułowaną „W drodze – razem ze mną”. Jest to pieczołowicie opracowana i ciekawie zredagowana, autorska opowieść-album poświęcona sztuce jubilata oraz zaproszonym przez niego malarzom, współpracownikom i przyjaciołom artysty; są nimi: A. Mazurkiewicz, K. Maliszewska, W. Gołkowska, K. Jarodzki, A. Dobrzaniecki, P. Lewandowski- Palle, S. Korytka, P. Kielan, J. Jaroszewski, A. Brudzińska. Wszyscy oni reprezentują dokonania wrocławskiego środowiska artystycznego na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Monografia jest opatrzona obszernymi i wnikliwymi analizami krytycznymi autorstwa A. Kostołowskiego, P. Lewandowskiego-Palle, A. Jarosza, B. Kowalskiej, L. Dmochowskiej. Publikacja będzie w następnych dwóch latach towarzyszyła  wystawom organizowanym w wielu prestiżowych galeriach sztuki w Polsce.

Wystawa będzie czynna od 11 grudnia 2015 do 23 stycznia 2016. Wstęp bezpłatny.

_DSC2189

_DSC2190

_DSC2192

_DSC2215

_DSC2187

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds