Dopłata do dekodera DVB-T2 2022. Dopłata do telewizora. Jak wypełnić wniosek, gdzie złożyć, ile się czeka?

Dopłata do dekodera DVB-T2 2022. Dopłata do telewizora. Jak wypełnić wniosek, gdzie złożyć, ile się czeka?

Telewizja zmienia się na naszych oczach. Już niebawem telewidzowie w całej Polsce będą odbierać nowy, lepszy sygnał na swoim ekranie. Niestety, starsze telewizory mogą mieć problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Kiedy te zmiany wejdą w życie? Jak przygotować swój telewizor do możliwości odbierania nowej telewizji naziemnej? Jak starać się o rządowe dofinansowanie dekodera? Gdzie zakupić pewny sprzęt, który będzie odbierać nowy sygnał? Komu należy się dopłata do dekodera lub dopłata do telewizora? Opisujemy szczegóły poniżej. 

Pamiętaj, możesz złożyć wniosek jeszcze tylko do końca 2022 roku.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Telewizja naziemna zmiany – co dla nas oznaczają?

W okresie od 28 marca do 27 czerwca nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Oznacza to, że telewizory zaczną odbierać lepszy dźwięk i obraz. Poprawa jakości tych parametrów przyniesie odbiorcom wiele korzyści. Będziemy w stanie zauważać więcej szczegółów na ekranie, a cały obraz stanie się bardziej dynamiczny. Głosy i melodie w programach telewizyjnych będą wyraźniej i czyściej słyszalne. Inny sposób nadawania wiąże się ze zmianami technicznymi, które najprościej można wyróżnić w taki sposób:

  • rezygnujemy ze starego standardu DBV-T/MPEG-4,
  • przyjmujemy nowy standard DVB-T2/HEVC.

Oznacza to, że stary typ systemu nie będzie już więcej obsługiwany przez nasze urządzenia. Telewizja DBV-T/MPEG-4 zostanie dezaktywowana zgodnie z przygotowanymi przez rząd etapami.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Terminy zmian. Kiedy włączą nową telewizję?

Przejście na nowocześniejszy standard telewizyjny podyktowany jest wejściem w życie nowych przepisów unijnych. Zmieniono przeznaczenie częstotliwości, która do tej pory była wykorzystywana przez telewizję. Oznacza to, że państwa członkowskie UE zostały zobligowane do przejścia na inne pasmo. To zaś spowodowało szansę unowocześnienia systemu i dopasowania go do komfortu telewidzów. W Polsce zmiana sposobu nadawania telewizji naziemnej nastąpi w czterech etapach. W każdym z nich do nowego standardu nadawania zostaną włączone kolejne gminy.

  1. Etap nr 1 – od 28 marca 2022 roku. Obejmie on południowo-zachodnią strefę Polski.
  2. Etap nr 2 od 25 kwietnia 2022 roku. Obejmie on północno-zachodnią oraz część centralnej strefy Polski.
  3. Etap nr 3 od 23 maja 2022 roku. Obejmie on największy obszar Polski: środek, południe i wschód.
  4. Etap nr 4 od 27 czerwca 2022 roku. Obejmie on resztę kraju, czyli południowo-wschodnią strefę Polski.

Aby dowiedzieć się, kiedy dokładnie nasza gmina zostanie włączona do nowego systemu, warto skorzystać z wyszukiwarki terminów przełączeń. Jest to oficjalne narzędzie udostępnione przez KPRM Cyfryzacja. Dzięki niemu można się dowiedzieć, kiedy w naszym miejscu zamieszkania nastąpi przejście multipleksów MUX 1, 2 i 4 na nowy standard nadawania. Póki co zmianą nie są objęte multipleksy nr 3 i 8.

  • Multipleks to grupa programów telewizyjnych wchodzących w jeden pakiet. Przykładowo, w skład multipleksu MUX-1 wchodzą m.in. takie kanały, jak Polo TV, TV Trwam, czy Eska TV.

Decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej dot. TVP a zmiany w telewizji naziemnej

Dlaczego zatem multipleks nr 3 i 8 nie jest objęty transferem na nową częstotliwość? Dla multipleksu nr 8 nie określono jeszcze konkretnego terminu zmiany. Oznacza to, że programy takie jak: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP, będą wciąż działały w „starym systemie”.

Najwięcej kontrowersji budzi fakt przesunięcia przyłączenia do nowego standardu multipleksu MUX-3. Znajdują się na nim kanały należące do Telewizji Polskiej, a więc główne polskie kanały informacyjne: TVP 1, TVP 2 czy TVP Info. Zgodnie z decyzją UKE z dnia 24 marca 2022 roku kanały należące do Telewizji Polskiej będą cały czas możliwe do odbierania, także na starszych telewizorach. Oficjalnie decyzja ta podyktowana jest napaścią zbrojną Rosji na Ukrainę i rosnącą falą dezinformacji w przestrzeni medialnej. W praktyce, osoba która nie wymieni przestarzałego dekodera lub telewizora na nowy, straci możliwość oglądania innych kanałów poza tymi, które wchodzą w skład multipleksu MUX-3.

Sceptycy podkreślają, że decyzja ta nie jest do końca sprawiedliwa, ponieważ wojna w Ukrainie ma znaczenie dla wszystkich nadawców – nie tylko tych skupionych w ramach multipleksu MUX-3. Zgodnie z wydaną decyzją, Telewizja Polska będzie mogła przejść na nowy standard w dowolnie wybranej przez siebie chwili – maksymalnie do 31 grudnia 2023 roku.

Dopłata do dekodera i dopłata do telewizora  –gdy telewizor nie jest  przygotowany do odbioru nowego standardu

Jeśli nasz telewizor nie jest przygotowany do odbioru nowego standardu, wówczas mamy dwa wyjścia:

  • możemy kupić dekoder obsługujący format DVB-T2, albo
  • możemy kupić nowy telewizor obsługujący format DVB-T2.

Dopłata do dekodera DVB-T2 i dopłata do telewizora [WARUNKI]

W obu przypadkach możemy starać się o dofinansowanie, o ile spełnimy określone warunki. Dopłata do telewizora jest przyznawana osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Ile można otrzymać?

  • dopłata do telewizora to 250 złotych,
  • dopłata do dekodera to 100 złotych.

Dopłata do dekodera DVB-T2 lub telewizora – WNIOSEK

Wniosek możesz złożyć samodzielnie lub przez pełnomocnika. Istnieją dwie drogi, którymi można złożyć wniosek:

  1. internetowo, korzystając z interaktywnego formularza.
  2. stacjonarnie, w wybranych placówkach Poczty Polskiej – we wszystkich rzędach i filiach pocztowych, ale bez agencji pocztowych – lista miejsc znajduje się tutaj).

Decyzja dot. dofinansowania dekodera lub telewizora zostaje wręczona w formie e-mail (jeśli korzystasz z opcji internetowej) lub wydruku (jeśli udasz się na pocztę). Potwierdzenie złożenia wniosku i kod świadczenia otrzymasz od razu po tym, jak złożysz wniosek. Usługa jest bezpłatna. Nie dajmy się nabrać na opłaty za pośrednictwo w otrzymaniu dofinansowania.

Wniosek można złożyć tylko do końca 2022 roku.

Dopłata do dekodera DVBT-2– dla kogo dofinansowanie?

Dofinansowanie do dekodera skierowane jest do osób, które oświadczą na piśmie, że nie mają środków na zakup nowego odbiornika lub dekodera. Aby złożyć wniosek należy mieć ukończone 18 lat i być zameldowanym na terenie Polski na pobyt stały lub czasowy. Na jedno gospodarstwo domowe przysługuje tylko jedno dofinansowanie, nawet jeśli mamy dwa telewizory.

Dofinansowanie do dekodera – potrzebne dane

Dane potrzebne do wypełnienia wniosku to: imię, nazwisko, numer PESEL, adres swojego gospodarstwa domowego, adres e-mail, na który otrzymasz kod dofinansowania, numer telefonu, na który otrzymasz SMS z kodem potwierdzającym płatność w sklepie.

Jeżeli składasz wniosek jako pełnomocnik, np. w imieniu np. osoby starszej podaj dane osoby, w której imieniu wnioskujesz, swoje imię i nazwisko, numer PESEL.

Aby dowiedzieć się więcej o systemie dofinansowań do dekodera, zadzwoń na infolinię 42 253 54 30 lub odwiedź rządową witrynę internetową: dopłata do dekodera wniosek.

Dofinansowanie do dekodera DVB-T2/HEVC. Gdzie kupić dekoder i na co zwrócić uwagę?

Kod umieszczony na dokumencie dofinansowującym uprawnia do uzyskania zniżki w 2600 sklepach na terytorium całego kraju. Pełna lista sklepów, w których można zrealizować bon z dopłatą znajduje się tutaj. Kod można zrealizować zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym.

Ze względu na duży popyt na nowe urządzenia, pojawiły się głosy dotyczące tego, że sprzedawcy będą sztucznie podnosić ceny telewizorów. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, wystosował apel do sprzedawców o niewykorzystywaniu tej sytuacji w celu chęci wzbogacenia się. Zgodnie z apelem Chróstny odwołał się do ducha społecznej odpowiedzialności biznesu. Wiele wskazuje na to, że nieuczciwe praktyki sprzedawców będą dogłębnie sprawdzane i kontrolowane – tak, aby seniorzy nie byli stratni. Nowy dekoder można zakupić stacjonarnie (np. w Biedronce od kwietnia) lub przez Internet (np. na platformie Allegro).

Telewizor obsługujący DVBT-2

Na co zwrócić uwagę kupując nowe urządzenie? Zapytaj, czy telewizor odbiera:

  • telewizję naziemną w nowym standardzie DVB-T2;
  • kodowanie obrazu HEVC (H.265/MPEG-H);
  • kodowanie fonii MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3;
  • oraz obsługuje Internet w standardzie HbbTV w wersji minimum 2.0.1. (jeśli chcemy korzystać z Internetu na telewizorze).

Może Cię zainteresować także artykuł Wszechstronny dekoder DVB-T2 z dofinansowaniem rządowym. Jaki wybrać?

Źródła: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Poczta Polska S.A, UOKiK 

Śledź nasz portal, aby uzyskać jeszcze więcej informacji na tematy ważne dla seniorów. 


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Ulgi dla seniora 2022. PIT-0 dla seniora, karta seniora, ulga na leki, zniżka PKP, ulgi na abonament RTV i inne [ZESTAWIENIE]

14 emerytura 2022: Terminy wypłaty, kwota netto [TABELA], próg dochodowy 2022, zasada złotówka za złotówkę. Uwaga na oszustów!

Seniorze, nie daj się oszukać! Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach [Różne PRZYKŁADY] – Gazeta Senior

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds