Do pomocy seniorom dołącza #CyfrowyWolontariusz! Co to takiego?

Do pomocy seniorom dołącza #CyfrowyWolontariusz! Co to takiego?

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to inicjatywa, której wspiera osoby starsze. Do Korpusu zapisało się już 10000 osób pomagających 10,7 tys. seniorom, a ponad 130 organizacji młodzieżowych zaangażowało się w akcję. Pomagać można nie tylko w codziennych sprawunkach, ale także w adaptacji do cyfrowego świata. Inicjatywa poszerzyła się właśnie o możliwość zgłoszenia chęci pomocy w kwestiach podnoszenia kompetencji cyfrowych u seniora. Każdy z nas może poprzez akcję #WspierajSeniora pomagać innym w korzystaniu z narzędzi do komunikowania się na odległość czy załatwianiu spraw urzędowych przez internet.

#CyfrowyWolontariusz co to takiego?

Cieszymy się, że coraz większa liczba Polaków korzysta z usług cyfrowych, także w administracji. Pandemia koronawirusa sprawia, że załatwienie spraw przez internet jest znacznie bezpieczniejszą formą niż wizyta osobista w urzędzie. Mamy jednak świadomość funkcjonowania sporej grupy seniorów, którzy potrzebują pomocy w kwestiach tj. obsługa komputera, założenie profilu zaufanego, czy załatwienia konkretnej sprawy online. Dlatego też, rozszerzamy dziś Korpus Wsparcia Seniorów o komponent cyfrowy. Zachęcamy zwłaszcza młode osoby, które czują się biegłe w obsłudze narzędzi cyfrowych, aby wyrażały chęć pomocy seniorom w swoich gminach nie tylko w kwestiach tj. zrobienie zakupów, ale także przy obsłudze komputera, czy założeniu profilu zaufanego, za pomocą którego można komunikować się z administracją. Jako KPRM wyrażamy także gotowość do przeszkolenia każdej osoby, która chciałaby zasilić Korpus Wsparcia Seniorów w zakresie pomocy cyfrowej” – Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

„Wyjątkowa inicjatywa, jaką jest Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, to najlepszy dowód na to, że Polacy są wrażliwi na drugiego człowieka, są solidarni w sytuacjach kryzysowych. Na szczególną pochwałę zasługuje tu nasza droga młodzież – pomoc w ramach Korpusu zadeklarowało już ponad 130 organizacji młodzieżowych. Ale podziękowania należą się wszystkim, którzy poświęcają swój czas na tak potrzebną pomoc osobom starszym. Seniorzy są grupą szczególnie zagrożoną, dlatego powinniśmy robić co w naszej mocy, by realnie umożliwić im pozostanie w domach. Mamy już 10 tys. zadeklarowanych wolontariuszy i blisko 10,7 tys. seniorów, którzy zgłosili zapotrzebowanie na wsparcie. Nie mam wątpliwości, że działając wspólnie uda nam się uratować zdrowie i życie wielu osób. A to dzisiaj absolutny priorytet”Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej

Reklama Reklama PolisyTravel

Jak zostać Cyfrowym Wolontariuszem?

Żeby zostać Cyfrowym Wolontariuszem, wystarczy wypełnić krótki formularz dostępny na stronie inicjatywy TUTAJ Ponadto każdy, kto pomaga cyfrowo innym, może otrzymać specjalny certyfikat Cyfrowego Wolontariusza. Za każdy wypełniony Certyfikat, Lasy Państwowe zasadzą kolejne drzewo na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. A Ci, którzy chcieliby poszerzać swoje kompetencje cyfrowe, mają szansę to zrobić biorąc bezpłatnie udział w GovTech Festiwalu. To czas, w którym codziennie można wziąć udział w jakiejś cyfrowej inicjatywie online. Wystarczy wybrać spośród wielu festiwalowych wydarzeń! Wszystkie informacje oraz kalendarz wydarzeń dostępne są na stronie www.govtechfestival.com. Wydarzenia trwają do 29 listopada.

Szczegóły można śledzić na stronie https://wspierajseniora.pl/

Źródło pap. medi, KPRM

Korpus Wsparcia Seniorów krok po kroku. Komu pomoże – granica wieku. Numer kontaktowy

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds