Jak zorganizować przestrzeń wokół zlewu? Praktyczne akcesoria

Jak zorganizować przestrzeń wokół zlewu? Praktyczne akcesoria

Zlew to takie miejsce, w którym możemy dbać o czystość kuchennych akcesoriów, ale równocześnie przestrzeń, która sama w sobie także powinna wyróżniać się czystością i porządkiem. Gąbki, ściereczki czy szczotki wcale nie muszą być porozrzucane. Warto i dla nich znaleźć odpowiednie miejsce, dzięki czemu w kuchni zapanuje ład! Jak zorganizować przestrzeń wokół kuchennego zlewu? I czego potrzebujemy, by tak się stało?

Suszarki do naczyń i maty

Jednym z akcesoriów, które są nam w kuchni bezwzględnie potrzebne, jest suszarka do naczyń. Nie każdy ma w domu zmywarkę, nadal wiele osób myje naczynia ręcznie. Nie wszyscy mają przy tym czas wycierać naczynia ściereczką od razu po ich umyciu. Suszarka jest wówczas najlepszą opcją, by naczynia wyschły same i można je było schować do szafki. Warto tu zwracać uwagę na jakość sprzętu, który planujemy kupić. Ważne są tu chociażby tworzywa, z których produkuje się suszarki oraz praktyczne rozwiązania, które pozytywnie wpływają na ich używanie.

Z pewnością najlepiej stawiać na materiały higieniczne, trwałe, a przy tym odporne na wilgoć i korozję. Suszarki w całości wykonane z plastiku lub takie, które mają do tego drobne elementy ze stali nierdzewnej będą odpowiednią opcją. Taki sprzęt produkuje między innymi firma Joseph Joseph, której suszarki dodatkowo mają funkcję mobilną, można je więc przenosić. Wyposażone są w lejki, dzięki którym lepiej odprowadza się woda, ociekająca z naczyń. Pręty, na których opierają się naczynia, nie rysują się. Nie trzeba się więc obawiać, że cokolwiek zniszczymy. Z lekkiego tworzywa sztucznego swoje suszarki produkuje również Brabantia (https://www.garneczki.pl/marka/brabantia/), Vialli Design, Simplehuman oraz Umbra.

Suszarka do naczyń Brabantia Wett

Suszarka do naczyń Brabantia Wett

Praktyczną opcją są też maty do suszenia naczyń – elastyczne i posiadające żłobienia, do których spływa woda i które łatwo się czyści. Warto z nich korzystać w przypadku mniejszej liczby umytych naczyń, szczególnie szklanek czy kubków. Taką matę będzie można bez problemu schować do kuchennej szuflady, gdy akurat nie będziemy suszyć na niej żadnych naczyń i wyjąć ponownie, gdy zajdzie potrzeba wysuszenia umytych akcesoriów. Dzięki temu oszczędzamy miejsce na kuchennym blacie, a sama kuchnia wygląda na bardziej uporządkowaną.

Wygodne dozowniki do płynu

Plastikowe butelki, opatrzone kolorowymi etykietami, rozstawione wokół zlewu psują estetykę tego miejsca. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na eleganckie dozowniki do płynu. Można je dopasować do aranżacji kuchni, ale pozwalają one również oszczędzić pieniądze. Jak to możliwe? Zakup płynu o większej pojemności jest bardziej opłacalny. Nie musimy całej zawartości wlewać do dozownika, możemy zamiast tego dawkować sobie płyn według naszych potrzeb, resztę trzymając schowaną w szafce kuchennej lub innym schowku. Nakładanie płynu na gąbeczkę przy użyciu butelki z pompką jest także o wiele wygodniejszą opcją – nie trzeba nawet podnosić buteleczki, wystarczy nacisnąć na dozownik.

Dozownik Umbra Joey, Dozownik Joseph Joseph C-Pump

1. Dozownik Umbra Joey, 2. Dozownik Joseph Joseph C-Pump

Organizery do zlewu Joseph and Joseph i inne

Gąbki, butelki, druciane akcesoria do czyszczenia, szczotki oraz ściereczki często tworzą bałagan wokół zlewu. Specjalne organizery do kuchni to świetny sposób, aby uniknąć chaosu. Co mamy do wyboru? Na rynku dostępne są pojemniki bez pokrywki, wykonane z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej i plastiku, do których luzem włożyć można różne akcesoria. Znajdziemy także organizery z przegródkami, które w jeszcze większym stopniu porządkują przestrzeń. Producenci również w tym przypadku szukają rozwiązań, dzięki którym takie produkty są bardziej funkcjonalne. Można je nie tylko stawiać obok zlewu, ale też zamocować do jego ścianki. Takie praktyczne pojemniki oferuje zarówno Brabantia, jak i Joseph Joseph.

1. Organizer Joseph Joseph Caddy, 2. Organizer Joseph Joseph Sink Pod, 3. Organizer Brabantia SinkSide, 4. Organizer Umbra Holster

1. Organizer Joseph Joseph Caddy, 2. Organizer Joseph Joseph Sink Pod, 3. Organizer Brabantia SinkSide, 4. Organizer Umbra Holster

Szczotki z dozownikiem i inne akcesoria

Nie można wyobrazić sobie wielu czynności w kuchni bez ściereczek, dzięki którym utrzymamy czystość. Najlepsze są ściereczki o wielu zastosowaniach, uniwersalne, którymi wyczyścimy różne powierzchnie, usuniemy plamy oraz okruszki. Można ich używać także do ścierania kurzu z mebli i parapetów. Polecane są szczególnie ściereczki z mikrofibry, które świetnie sprawdzą się nawet do czyszczenia szkła, ponieważ nie zostawiają smug. I to bez użycia detergentów, co jest dodatkowym plusem dla osób, unikających chemicznych środków czyszczących, np. ze względów zdrowotnych czy alergii. Takie ściereczki można wyprać i użyć ich wielokrotnie. Tradycyjne gąbki są z kolei wypierane przez akcesoria nowej generacji.

Zamiast klasycznej gąbki czy drucianej myjki, którą można wyrządzić więcej szkody niż pożytku, warto użyć czyścików z elastycznym włosiem z tworzywa sztucznego, np. Joseph Joseph CleanTech. Taki zmywak posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest bardziej trwały i higieniczny. Łatwiej usunąć z niego osadzające się podczas mycia resztki jedzenia, umyć pod bieżącą wodą i osuszyć. Nie pochłania zapachów i świetnie radzi sobie z zaschniętymi i tłustymi zabrudzeniami, nie niszcząc równocześnie powierzchni naczyń.

1. Czyściki Joseph Joseph CleanTech, 2. Szczotka z dozownikiem Brabantia SinkSide

1. Czyściki Joseph Joseph CleanTech, 2. Szczotka z dozownikiem Brabantia SinkSide

Akcesorium wartym uwagi jest także szczotka do mycia naczyń z dozownikiem na płyn z serii Brabantia SinkSide. Pojemnik na płyn pełni równocześnie funkcję wygodnego uchwytu – pokrytego silikonem mającym właściwości antypoślizgowe. Dzięki temu szczotka nie wyślizguje się nawet z mokrych dłoni, pozwalając na sprawne czyszczenie naczyń. Gadżet został dodatkowo wyposażony w podstawkę, by szczotkę można było zawsze odkładać w wyznaczone do tego miejsce, nie mocząc kuchennego blatu. Największą jednak zaletą jest fakt, że jest to szczotka z dozownikiem na płyn do mycia naczyń, przez co podczas czyszczenia kuchennych akcesoriów od razu dozowana jest odpowiednia ilość środka myjącego. Niezwykle wygodne rozwiązanie!

Zorganizuj to!

Przestrzeń wokół zlewu wcale nie musi wyglądać nieestetycznie. Sklepowe butelki z płynem do naczyń można zamienić na estetyczne pojemniki z dozownikiem, proste druciaki na czyściki z elastycznym włosiem lub szczotki z dozownikiem, natomiast rdzewiejące suszarki na ociekacze z wytrzymałych tworzyw sztucznych lub zwijane maty do suszenia. Różne akcesoria, takie jak gąbki i szczotki, najlepiej umieścić w ładnych organizerach – będą uporządkowane i zawsze pod ręką. Wiele marek oferuje tego typu przybory. Gdzie ich szukać? Jeśli nie znalazłeś ich stacjonarnie, zajrzyj do sklepu internetowego Garneczki.pl – znajdziesz tam inspirujące produkty, które pomogą w uporządkowaniu przestrzeni wokół zlewu. Wystarczy kilka prostych kroków i parę gadżetów, by w Twojej kuchni w końcu zapanował ład!

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds