Dzięki hipotece odwróconej senior może spłacić zadłużenie

Dzięki hipotece odwróconej senior może spłacić zadłużenie

Sytuacja finansowa polskich seniorów jest trudna. Mimo waloryzacji emerytur, przysłowiowej trzynastki, a nawet czternastki emerytura przeciętnego seniora wynosi ok. 2767,47 zł miesięcznie. Nie jest to dużo zważywszy na rosnące koszty życia, benzyny, opłat stałych. Na dodatek emerycki budżet pochłaniają często koszty utrzymania nieruchomości. W przypadku mieszkania mowa o czynszu, ubezpieczeniu, czy opłatach związanych z modernizacją lokum. W przypadku domu mowa m.in. o kosztach opału, czy utrzymania posesji. Średnio polski emeryt ma zadłużenie w wysokości 17 tys. zł.1 Dzięki hipotece odwróconej może spłacić długi i inne zobowiązania. Jeśli się zdecyduje na hipotekę odwróconą koszty związane z utrzymaniem nieruchomości przejdą na fundusz hipoteczny. Senior nie będzie nimi obciążony, a dodatkowo będzie dostawał rentę dożywotnią co miesiąc.

Materiał reklamowy Fundusz Hipoteczny Dom

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zadłużenie polskich seniorów sięga 6,22 mld zł.2 Emeryci tną swoje wydatki, ale niewiele to daje, bo ich zadłużenie wciąż rośnie. Z badania „Oszczędzanie Polaków podczas inflacji” wynika, że w ostatnim półroczu aż ponad 70 proc. seniorów ograniczyło swoje wydatki.3 Aż 60 proc. seniorów zrezygnowało z wyjścia do restauracji, czy kawiarni, 55 proc. ograniczyło wydatki na odzież, kolejne 55 proc. przestało chodzić do kina, teatru, czy na koncerty, 52 proc. zrezygnowało z zakupu sprzętu RTV oraz AGD.

Pieniądze z hipoteki odwróconej na spłatę zadłużenia

Domowy budżet senioralny może podreperować renta dożywotnia, która istnieje na polskim rynku od 15 lat. W zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości senior otrzymuje co miesiąc świadczenia pieniężne. Ich wysokość zależy od różnych czynników, m.in. wartości nieruchomości, płci i wieku seniora. Średnio można dostawać 1000 zł miesięcznie, ale są seniorzy, którzy dostają 3000 zł miesięcznie a nawet 5000 zł miesięcznie z tytułu renty dożywotniej.

– Od niedawna mamy nowe rozwiązanie, czyli jednorazową dużą wypłatę środków pieniężnych w momencie podpisania umowy. Senior może dostać 10 tys. zł, a nawet i 100 tys. zł na start. Wszystko zależy od wartości posiadanej nieruchomości, wieku emeryta, ale również modelu renty dożywotniej, który emeryt wybierze. Od dawna pracowaliśmy nad takim rozwiązaniem. Zależało nam na tym, by emeryci mieli do dyspozycji większą kwotę pieniędzy, bo wielu z nich chce np. spłacić zadłużenie. Zresztą, nasze cykliczne badania opinii i analizy pokazują, że ponad 60 proc. emerytów, którzy decydują się na rentę dożywotnią podejmuje tę decyzję właśnie z powodu nieuregulowanych zobowiązań, w tym różnych długów finansowych. Oczywiście poza dużą kwotą na start, emeryci dostają też standardowe świadczenia pieniężne co miesiąc – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Inne możliwości dorabiania na emeryturze

Warto wspomnieć o innych możliwościach zwiększenia emeryckiego budżetu. Jednym z nich jest dorabianie do emerytury. Należy pamiętać, że osoby pobierające emeryturę „właściwą” mogą bez ograniczeń dorabiać do emerytury natomiast osoby, które przeszły na tzw. emeryturę „wcześniejszą” mają pewne ograniczenia. Po przekroczeniu pewnej kwoty zarobków ich dotychczasowa emerutura może zostać zmniejszona albo całkiem zawieszona. Jakie to kwoty? „Wcześniejszy” emeryt i rencista może dorobić nie więcej niż 4536,50 zł miesięcznie (po przekroczeniu tej kwoty jego świadczenie emerytalne, które pobiera co miesiąc zostanie zmniejszone). Jeżeli dorobi więcej niż 8424,90 zł miesięcznie jego świadczenie zostanie całkowicie zawieszone.4

Aby zwiększyć swój domowy budżet można też podnająć pokój albo większą część nieruchomości (np. całe piętro domu). Warto jednak pamiętać o ostrożności i wynajmować nieruchomość osobom, które wcześniej zweryfikowaliśmy. Dobrze jest ubezpieczyć nieruchomość na wypadek szkód, a przede wszystkim podpisać korzystną umowę najmu. Jedną z najlepszych opcji jest umowa najmu okazjonalnego, która zawiera akt o poddaniu się egzekucji najemcy i wskazanie lokalu do wyprowadzki. Taka forma prawna ma zabezpieczyć właściciela nieruchomości przed ewentualnymi problemami z osobą, która wynajęła u nas pokój, nie reguluje opłat lub wyrządza inne szkody, a nie chce się wyprowadzić.

1 Tamże.

2 Krajowy Rejestr Długów, https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2023/seniorzy-ograniczaja-wydatki-ale-to-nie-pomaga-w-splacie-dlugow

3 Badanie „Oszczędzanie Polaków podczas inflacji”, przeprowadzone w grudniu 2022 roku przez IMAS International na zlecenie KRD. Źródło: https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2023/seniorzy-ograniczaja-wydatki-ale-to-nie-pomaga-w-splacie-dlugow

4 https://www.pit.pl/aktualnosci/dodatkowy-zarobek-na-emeryturze-badz-rencie-zmiany-od-1-grudnia-2022-r-1007650

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds