Ekspandery – czym są i jak je wykorzystać podczas ćwiczeń?

Podczas codziennych ćwiczeń na siłowni i w domu korzystamy z różnych akcesoriów. Popularne są nie tylko maty do ćwiczeń, ale również różnorodne ławeczki, gumy, a także ekspandery. Te ostatnie cieszą się szczególnie dużym powodzeniem. No ale czym właściwie są i jak wykorzystać je podczas ćwiczeń? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Czym są ekspandery?

Ekspandery to niedrogie, bardzo proste w obsłudze, a jednocześnie niezwykle skuteczne narzędzia do ćwiczeń. Zbudowane są z dwóch wygodnych uchwytów, połączonych ze sobą jedną lub kilkoma elastycznymi sprężynami lub gumami. Dzięki nim można wykonywać proste ćwiczenia, w tym przede wszystkim na górne partie ciała. Nie trzeba chodzić do studia fitness, by wypracować piękną sylwetkę na lato. Siłownię można stworzyć bowiem we własnym domu, sięgając po ten sprzęt. Ekspandery są też kompaktowe, dzięki czemu można zabrać je ze sobą na wakacje lub wyjazd służbowy. Nie zajmują szczególnie dużo miejsca w walizce. Umożliwiają natomiast wykonywanie ćwiczeń w każdej przestrzeni – w parku, na plaży i wszędzie tam, gdzie masz na to ochotę. Oczywiście profesjonalne ekspandery są także wykonane z trwałych i niezawodnych materiałów. Dzięki temu oferują długą żywotność, a jednocześnie bezpieczeństwo ich użytkownikom.

Zdjęcie autorstwa William Choquette z Pexels

Jak wykorzystać ekspandery podczas ćwiczeń?

Przy pomocy ekspandera można chociażby skutecznie wzmocnić swoje plecy. Wystarczy zahaczyć sprzęt o słupek lub inny przedmiot na wysokości około 0,5 metra. Następnie należy usiąść przed nim z wyprostowanymi nogami, ściągnąć łopatki i przyciągnąć uchwyty ekspandera do klatki piersiowej poniżej mostka. Tę czynność warto powtórzyć 15-20 razy w każdej serii. Ekspandery mogą też służyć do wzmocnienia ramion. Należy stanąć na gumie lub sprężynie ekspandera – mniej więcej w połowie jej długości. Następnie trzeba chwycić uchwyty i unosić ręce do boku aż do momentu, gdy poczujemy napięcie bocznych aktonów, czyli części mięśni naramiennych. Ćwiczenie warto powtarzać przez 30-40 sekund. Ekspandery mogą nadto podwyższyć poziom trudności w wykonywaniu niektórych ćwiczeń, w tym chociażby klasycznego planka.

Gdzie znaleźć najlepsze ekspandery?

Po wysokiej jakości sprzęt do ćwiczeń warto wybrać się do specjalistycznego sklepu sportowego. Oczywiście występują one nie tylko w wersji stacjonarnej, ale również internetowej. Polecamy w szczególności stronę Be-active.pl. Tam dostępny jest sprzęt znanych i cenionych na rynku producentów. Ekspandery występują tam w różnych wariantach. Każdy z pewnością znajdzie zatem coś dla siebie.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds