Europa Cantans

Wratislavia Cantans, ten wspaniały festiwal muzyczny jest organizowany po raz 51. W tym roku będzie prezentował muzykę Europy. W repertuarze jak w najlepszych salach koncertowych wystąpią rewelacyjni wykonawcy, świetne chóry, wybitni soliści i śpiewacy.

Nazwiska Bach, Beethoven, Mozart znają wszyscy nawet ci, co na co dzień słuchają przebojów ze smartfona. Muzyka w wykonaniu orkiestry symfonicznej z udziałem chóru zachwyca ogromem brzmienia i może onieśmielać mniej bywałego słuchacza. Zwykle była grana dla klasy panującej, dla książąt i królów, więc gdzie nam tam zwykłym zjadaczom kultury, na takie salony. Z drugiej strony w tych wielkich muzycznych zespołach grali przecież normalni ludzie, którzy ciężką pracą i talentem potrafili osiągnąć maestrię w wykonywaniu muzyki i zachwycać koronowane głowy. Na takie koncerty będą chodzili wrocławscy melomani na tegorocznej Wratislavii.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Coś dla młodego pokolenia

W tym czasie odbędą się też dwa koncerty chóralne, niejako w cieniu Wratislavii Cantans, ale nie mniej ciekawe. To propozycja dla tych, co mają ochotę pokazać swoim wnukom inny muzyczny świat, niż psująca ucho muzyka ze smartfona. W trzecią niedzielę września 18 o godzinie 11 w Narodowym Forum Muzyki w sali głównej odbędzie się koncert, w którym wykonawcami będą dzieci. Wystąpią orkiestry szkół suzuki, chór chłopięcy NFM, chór „Con Brio” ze szkoły muzycznej z Wrocławia. A repertuar został dostosowany do możliwości uczących się dopiero młodych muzyków. Koncert poprowadzi Antonio Mosca, dyrygent z Turynu. Sam zaczął uczyć się muzyki w wieku ośmiu lat, teraz na emeryturze uczy dzieci jak zostać muzykami. Orkiestra Suzuki w Turynie to ponad 30 dzieci w wieku 6-14 lat, grających na skrzypcach i wiolonczeli. Koncert będzie trwał 120 minut, a bilety ulgowe od 15 złotych. Dla miłośników chórów dziecięcych będzie jeszcze jeden koncert. 5 września w Oratorium Marianum. W koncercie z piosenkami polskimi i japońskimi wystąpią Chór Chłopięcy NFM Miyagi Sanjo OG Choir Sanin Phenix Yongo City Children’s Choir. Całość poprowadzi Małgorzata Podzielny.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Plan dla melomana

Na początek 51 FestiwaluWratislavia Cantans 3 września „Babi Jar” Szostakowicza w wykonaniu Michała Petrenko- bas, Chóru Filharmonii Podlaskiej i naszej orkiestry symfonicznej. Koncert poprowadzi Andrzej Boreyko.
W niedzielę Giovanni Antonini poprowadzi IX Beethovena w wykonaniu Kammerorchester Basel i Chóru NFM.
W poniedziałek Philippe Jaroussky– kontratenor wraz z Ensemble Artaserse będą zachwycali muzyka barokową.
Ciekawie zapowiada się koncert we wtorek 13 września. Połączenie wirtuozowskiej gry Giovanniego Sollimy– ulubieńca wrocławskich melomanów i chóru Le Mystère des Voix Bulgares wydaje się dość zaskakujące. To będzie interesujący koncert.
Na koncert „Jego królewska Mość Mozart” bilety już tylko ze zwrotów. Msza koronacyjna C-dur nawet na You Tube cieszy się sporym zainteresowaniem. Koncert w Marii Magdalenie.
Natomiast na tych, co nie dostaną się na mszę Mozarta w sobotę 17 września Biber Missa Salisburgensis w znakomitym wykonaniu Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 i na dodatek w wygodnych fotelach NFM.
18 września, na zakończenie festiwalu monumentalne dzieło Jana Sebastiana Pasja wg św. Mateusza. Koncert poprowadzi sir John Eliot Gardiner. Wystąpią sławy wraz z Monteverdi Choir Chórem Chłopięcym NFM i English Baroque Soloists. Trzy godziny muzyki z małą przerwą (10 minut) na wyprostowanie nóg. Bilety już tylko ze zwrotów.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Nie tylko Wrocław

Oczywiście koncerty Wratislavii będą także w innych miastach Dolnego Śląska. Na wiele z nich  wstęp jest bezpłatny. Muzycy wystąpią w Świdnicy w przepięknym Kościele Pokoju, w Głogowie, Bielawie, Legnicy, Szczawnie Zdroju w bardzo ładnej sali Teatru Zdrojowego, Sycowie, Krotoszynie, w bazylice w Bardzie. To okazja, by posłuchać świetnej muzyki z epoki w przepięknych wnętrzach, w których mogła kiedyś dawno wybrzmiewać na chwałę i dla przyjemności.

Ogromne muzyczne bogactwo będzie prezentowane w czasie tegorocznej 51 edycji Wratislavii Cantans im. Andrzeja Markowskiego, na który zapraszają Andrzej Kosendiak i Giovanni Antonini, dyrektorzy festiwalu. Oczywiście został przygotowany katalog z omówieniem (20 zł) i gadżety: koszulki damskie i męskie (17 zł), torba płócienna (15 zł).

bedą owacje Wratislavia Cantans Antonini&Solima

tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds