Europa Cantans

Wratislavia Cantans, ten wspaniały festiwal muzyczny jest organizowany po raz 51. W tym roku będzie prezentował muzykę Europy. W repertuarze jak w najlepszych salach koncertowych wystąpią rewelacyjni wykonawcy, świetne chóry, wybitni soliści i śpiewacy.

Nazwiska Bach, Beethoven, Mozart znają wszyscy nawet ci, co na co dzień słuchają przebojów ze smartfona. Muzyka w wykonaniu orkiestry symfonicznej z udziałem chóru zachwyca ogromem brzmienia i może onieśmielać mniej bywałego słuchacza. Zwykle była grana dla klasy panującej, dla książąt i królów, więc gdzie nam tam zwykłym zjadaczom kultury, na takie salony. Z drugiej strony w tych wielkich muzycznych zespołach grali przecież normalni ludzie, którzy ciężką pracą i talentem potrafili osiągnąć maestrię w wykonywaniu muzyki i zachwycać koronowane głowy. Na takie koncerty będą chodzili wrocławscy melomani na tegorocznej Wratislavii.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Coś dla młodego pokolenia

W tym czasie odbędą się też dwa koncerty chóralne, niejako w cieniu Wratislavii Cantans, ale nie mniej ciekawe. To propozycja dla tych, co mają ochotę pokazać swoim wnukom inny muzyczny świat, niż psująca ucho muzyka ze smartfona. W trzecią niedzielę września 18 o godzinie 11 w Narodowym Forum Muzyki w sali głównej odbędzie się koncert, w którym wykonawcami będą dzieci. Wystąpią orkiestry szkół suzuki, chór chłopięcy NFM, chór „Con Brio” ze szkoły muzycznej z Wrocławia. A repertuar został dostosowany do możliwości uczących się dopiero młodych muzyków. Koncert poprowadzi Antonio Mosca, dyrygent z Turynu. Sam zaczął uczyć się muzyki w wieku ośmiu lat, teraz na emeryturze uczy dzieci jak zostać muzykami. Orkiestra Suzuki w Turynie to ponad 30 dzieci w wieku 6-14 lat, grających na skrzypcach i wiolonczeli. Koncert będzie trwał 120 minut, a bilety ulgowe od 15 złotych. Dla miłośników chórów dziecięcych będzie jeszcze jeden koncert. 5 września w Oratorium Marianum. W koncercie z piosenkami polskimi i japońskimi wystąpią Chór Chłopięcy NFM Miyagi Sanjo OG Choir Sanin Phenix Yongo City Children’s Choir. Całość poprowadzi Małgorzata Podzielny.

Reklama Reklama PolisyTravel

Plan dla melomana

Na początek 51 FestiwaluWratislavia Cantans 3 września „Babi Jar” Szostakowicza w wykonaniu Michała Petrenko- bas, Chóru Filharmonii Podlaskiej i naszej orkiestry symfonicznej. Koncert poprowadzi Andrzej Boreyko.
W niedzielę Giovanni Antonini poprowadzi IX Beethovena w wykonaniu Kammerorchester Basel i Chóru NFM.
W poniedziałek Philippe Jaroussky– kontratenor wraz z Ensemble Artaserse będą zachwycali muzyka barokową.
Ciekawie zapowiada się koncert we wtorek 13 września. Połączenie wirtuozowskiej gry Giovanniego Sollimy– ulubieńca wrocławskich melomanów i chóru Le Mystère des Voix Bulgares wydaje się dość zaskakujące. To będzie interesujący koncert.
Na koncert „Jego królewska Mość Mozart” bilety już tylko ze zwrotów. Msza koronacyjna C-dur nawet na You Tube cieszy się sporym zainteresowaniem. Koncert w Marii Magdalenie.
Natomiast na tych, co nie dostaną się na mszę Mozarta w sobotę 17 września Biber Missa Salisburgensis w znakomitym wykonaniu Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 i na dodatek w wygodnych fotelach NFM.
18 września, na zakończenie festiwalu monumentalne dzieło Jana Sebastiana Pasja wg św. Mateusza. Koncert poprowadzi sir John Eliot Gardiner. Wystąpią sławy wraz z Monteverdi Choir Chórem Chłopięcym NFM i English Baroque Soloists. Trzy godziny muzyki z małą przerwą (10 minut) na wyprostowanie nóg. Bilety już tylko ze zwrotów.

Nie tylko Wrocław

Oczywiście koncerty Wratislavii będą także w innych miastach Dolnego Śląska. Na wiele z nich  wstęp jest bezpłatny. Muzycy wystąpią w Świdnicy w przepięknym Kościele Pokoju, w Głogowie, Bielawie, Legnicy, Szczawnie Zdroju w bardzo ładnej sali Teatru Zdrojowego, Sycowie, Krotoszynie, w bazylice w Bardzie. To okazja, by posłuchać świetnej muzyki z epoki w przepięknych wnętrzach, w których mogła kiedyś dawno wybrzmiewać na chwałę i dla przyjemności.

Ogromne muzyczne bogactwo będzie prezentowane w czasie tegorocznej 51 edycji Wratislavii Cantans im. Andrzeja Markowskiego, na który zapraszają Andrzej Kosendiak i Giovanni Antonini, dyrektorzy festiwalu. Oczywiście został przygotowany katalog z omówieniem (20 zł) i gadżety: koszulki damskie i męskie (17 zł), torba płócienna (15 zł).

bedą owacje Wratislavia Cantans Antonini&Solima

tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds