Najważniejsze to być między ludźmi…

Samotna starsza pani Zofia tęsknie wygląda przez okno. Marzy o wakacjach, o zieleni drzew i świeżym powietrzu, ale nawet zwykły spacer jest poza jej zasięgiem. To historia, którą poznajemy wchodząc na stronę akcji wakacyjnej Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”. To za jej pośrednictwem organizacja od początku czerwca zbiera środki na wakacje dla swoich podopiecznych. Czy historia pani Zofii ma ciąg dalszy? A może szczęśliwe zakończenie?

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Pytamy o to Joannę Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”. Od początku wakacji dzięki wsparciu naszych Darczyńców udało się już zorganizować 11 jednodniowych wycieczek za miasto, w których łącznie wzięło udział 158 naszych podopiecznych z Warszawy, Poznania i Lublina.

Reklama Reklama ATERIMA med

Jak wspominają je podopieczni Stowarzyszenia?

85-letnia pani Zofia: Nie opuszczałam mieszkania ze względu na zły stan zdrowia. Dlatego ogromną przyjemnością było dla mnie to, że mogłam pobyć na świeżym powietrzu, w ciekawym miejscu i w przepięknym plenerze.
– Ja to uwielbiam powietrze, chodzenie i pszczoły, i ryby, i grzyby, i wszystko uwielbiam – słyszymy od 95-letniej pani Leokadii.
– Na wycieczce porozmawia się, pożartuje, pośmieje, a w domu cztery ściany i telewizor… – dodaje pani Halina. – Najbardziej cieszy nas, że udało się podarować wakacje tym naszym podopiecznym, dla których nawet nasze jednodniowe wyjazdy były zbyt forsujące. W tym roku specjalnie dla nich zorganizowaliśmy krótsze wycieczki, w mniejszej grupie, za to z silniejszym wsparciem wolontariuszy. Dzięki wsparciu darczyńców mogliśmy np. też zapewnić specjalistyczny transport dla osób na wózkach.

To właśnie w takiej specjalnej wycieczce do Parku Zdrojowego w Konstancinie uczestniczyła w lipcu pani Stefania:
– Bardzo przeżywałam, że nie mogę nigdzie wyjechać, nawet na parę godzin. Kiedy dowiedziałam się, że pojadę na tę wycieczkę, tak bardzo się ucieszyłam. Mieliśmy piękną pogodę, było cudownie i zielono. Dla mnie ta lipcowa sobota była pierwszym dniem prawdziwego lata. Byłam szczęśliwa! – wspomina.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024

Wakacyjna akcja Stowarzyszenia trwa:

– Pod opieka mamy blisko 300 samotnych starszych osób. Zależy nam, by tego lata każda z nich miała szansę na choć jeden taki prawdziwie wakacyjny dzień… Nasi podopieczni tak bardzo na to czekają – mówi Joanna Jaworska, koordynator wolontariatu w Stowarzyszeniu.

Najwięcej emocji wśród seniorów budzą jak co roku Wakacje w Spale.
Joanna Mielczarek: To 6-dniowy pobyt wakacyjny, na który zabieramy co roku 25 najbardziej potrzebujących wypoczynku podopiecznych. Zazwyczaj są to osoby, które nie mogłyby sobie pozwolić na samodzielne wakacje: czy to przez wzgląd na sytuację materialną, czy ze względu na ograniczenia fizyczne i konieczność pomocy ze strony osób trzecich. Podczas naszych pobytów na miejscu stale obecni są wolontariusze – gotowi w każdej chwili podać rękę czy poprowadzić wózek inwalidzki. To daje seniorom poczucie bezpieczeństwa, pozwala zapomnieć o codziennych ograniczeniach i naprawdę odpocząć.

Ale najważniejsza jest ucieczka od samotności:

– Człowiek jest istotą życia gromadnego i źle się czuje samotnie. A ja jestem zmuszony żyć samotnie. – mówi pan Leon – Więc jak tam mam ludzi – niekoniecznie musze z nimi rozmawiać, niekoniecznie przyjaźnie zawierać – ale jestem między ludźmi i to jest istotne.

mali bracia Ubogich Wakacje

mbUwakacje2 mali bracia Ubogich wakacje3

Wyjazd do Spały planowany jest na przełom sierpnia i września. Każdy może pomóc w przygotowaniach i ufundować podopiecznym Stowarzyszenia choć jeden taki wakacyjny dzień. Szczegóły na stronie www.malibracia.org.pl/wakacje/

Relacje z tegorocznych wakacji: http://www.malibracia.org.pl/wakacyjnefotorelacje/

Aby uzyskać szczegółowe informacje prosimy o kontakt z Joanną Mielczarek: e-mail: info@malibracia.org.pl, tel. 501 151 045


Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” działa w Polsce od 2002 roku w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Działa w ramach sieci stowarzyszenia «petits frères des Pauvres», które powstało w 1946 roku we Francji i istnieje w 10 krajach w Europie i Ameryce. Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” pomaga samotnym starszym osobom.

„mali bracia Ubogich” to setki wolontariuszy, którym bliskie sercu jest przeciwdziałanie marginalizacji starszych osób i łamanie stereotypów dotyczących starości. W 2016 roku otaczamy bezpośrednim wsparciem ponad 300 potrzebujących seniorów w Warszawie, Poznaniu  i Lublinie. Sprawiamy, że życie seniorów staje się lepsze. Integrujemy pokolenia.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” w latach 2007-2012 roku przewodniczyło pracom Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów w Warszawie.

W 2008 roku Stowarzyszenie brało czynny udział w pracach przy tworzeniu Strategii Społecznej Warszawy, a w 2009 liderowało pracom nad Programem „Warszawa przyjazna seniorom.”
Na przestrzeni kilku lat przedstawiciele Stowarzyszenia brali udział w wielu konsultacjach dokumentów społecznych różnego szczebla. Przedstawiciel „mbU” zasiada m.in. w Zespole Ekspertów ds. Osób Starszych przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz grupie ds. seniorów w zespole zadaniowym powołanym przez Wojewodę Mazowieckiego. Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” to przyjaciele osób starszych.

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds