Obsypany nagrodami film „Turkusowa suknia” [w kinach od 22 września]

Obsypany nagrodami film „Turkusowa suknia” [w kinach od 22 września]

Turkusowa suknia” to przede wszystkim przepięknie skonstruowana historia miłosna, ale także hołd dla tradycyjnego rzemiosła. Film tunezyjskiej reżyserki Maryam Touzani jest odą do różnych rodzajów miłości, które potrafią przetrwać nawet w bezlitosnym świecie. Obsypany nagrodami na światowych festiwalach film znalazł się na short liście do Oscarów w 2023 roku.  

Materiał reklamowy Aurora Films

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Film „Turkusowa suknia” –  fabuła

Mina (Lubna Azabal) i Halim (Saleh Bakri), małżeństwo z wieloletnim stażem, prowadzi niewielki zakład krawiecki w marokańskim mieście Sala. O talencie mężczyzny, a zwłaszcza niezwykłym hafcie, jakim ozdabia tradycyjne, szyte przez siebie stroje, jest na tyle głośno, że kolejne zamówienia znacznie przekraczają jego możliwości. Sytuacja zmusza Halima, by zatrudnił młodego pomocnika, choć początkowo nie jest do tego przekonany. Ostatecznie pod jego skrzydła trafia Youssef, dla którego praktyka u boku mistrza w swoim fachu, za jakiego uchodzi starszy z mężczyzn, jest wielką szansą.

Halim to ktoś więcej niż krawiec, pracuje z wielką miłością, ręcznie haftując jedwabie tak doskonale delikatne, że są jak powietrze. Ze swoimi smutnymi oczami i melodyjnym głosem, głęboko kocha swoją żonę, ale para żyje z tajemnicą jaką jest homoseksualizm mężczyzny. Mina zaakceptowała sytuację, jednak od czasu do czasu pojawia się ukłucie zazdrości. Kiedy do sklepu dołącza nowy uczeń, Mina jest świadoma przyciągania między dwoma mężczyznami. Początkowo opryskliwa i nieuprzejma dla młodego mężczyzny, z czasem zmienia swoje podejście…

Film opowiada o rzeczach, które pozostają niewypowiedziane między kochankami, partnerami życiowymi, wieloletnimi przyjaciółmi i dawno utraconą rodziną, a wszystko to jest pokazane przez pryzmat queerowości. Marokańczycy LGBTQ+ aż nazbyt dobrze znają konieczność ukrywania swojego prawdziwego ja, ponieważ homoseksualizm jest nielegalny i podlega karze do trzech lat więzienia w konserwatywnym kraju.

„Ludzie cierpią ponieważ nie mogą otwarcie być tym, kim chcą i kochać kogo chcą” — mówi Touzani w jednym z wywiadów. – „Dla mnie bardzo ważne było nadanie tej społeczności twarzy. Nikt nie może ci powiedzieć, kogo możesz, a kogo nie możesz kochać ani jak możesz ich kochać”.

Reżyserka zadbała o szczegóły i realia stosunku islamu do homoseksualizmu. Aby film był jak najbardziej autentyczny, aktorzy uczęszczali na lekcje haftu i spędzali czas obserwując formę sztuki w zakładach krawieckich. To wszystko sprawia, że powstała przepiękna historia o miłości i nadziei, która jest swego rodzaju manifestem wolności.

„Turkusowa suknia” zwiastun

„Turkusowa suknia” w kinach od 22 września br.

Kino dla seniora  wspólne wyjście do kina

W ramach „Kina dla seniora” organizujemy konkursy i wspólne wyjścia do Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Można zdobyć podwójne zaproszenie na polecane produkcje. Zachęcamy do śledzenia portalu GazetaSenior.pl i Facebooka, gdzie informujemy o akcjach i wydarzeniach specjalnych.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Film „Limbo” wciągający kryminał noir [w kinach od 8 września]

Film „BESTIE” porywający thriller [w kinach od 25 sierpnia] KINO DLA SENIORA

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds