„Gazeta Senior” wrzesień 2023 [9/2023]. Sprawdź, co w numerze?

„Gazeta Senior” wrzesień 2023 [9/2023]. Sprawdź, co w numerze?

Krystyna Ziętak, znana jako Wirtualna Kultura 60+, od dłuższego czasu jest zafascynowana postacią oraz talentem Mariusza Szczygła – dziennikarza, reportażysty i pisarza. W lipcu miała okazję spotkać się z nim osobiście. Z wielowątkowej rozmowy dowiadujemy się m.in., że Mariusz bardzo sumiennie przygotowuje się do swojej przyszłej starości.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Finanse Seniora [portfel emeryta]

Wszystko, co musisz wiedzieć o 14. emeryturze w pigułce: warunki, terminy i kwoty na rękę.

Wyjaśniamy, skąd pochodzi propozycja zwiększenia dodatku pielęgnacyjnego dla najstarszych seniorów do kwoty niemal 600+ dla osób w wieku 80 lat oraz 900+ dla tych w wieku 85 lat, oraz jakie są szanse na wdrożenie tego planu.

Portfel emeryta to także sprawa emerytur pomostowych, a te z nami pozostaną. Przepisy wprowadzające zmiany do ustawy o emeryturach pomostowych mają obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Wyjaśniamy, kto będzie uprawniony do tego rozwiązania, oraz jaka będzie minimalna wysokość emerytury pomostowej.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Leki 65+ i Centra Zdrowia 75+ [Zdrowie i Psyche]

Objaśniamy, jak powstaje lista bezpłatnych leków dla osób 65+, czyli kto odpowiada za ten proces i jak przebiega procedura umieszczania leku na liście. Ranking rekomendowanych leków i schorzeń do listy leków darmowych 65 plus przedstawiła Rada Przejrzystości.

Publikujemy także stanowisko Krajowych Producentów Leków w kwestii nowelizacji przepisów dotyczących refundacji leków. Pojawiły się w nich pierwsze inicjatywy poprawiające bezpieczeństwo lekowe w kraju.

Niebawem zostaną uruchomione pierwsze Centra Zdrowia 75 plus! Nowa ustawa szybko przeszła legislacyjne młyny przy Wiejskiej. Opieka geriatryczna ma ruszyć od stycznia 2024 roku, a okres przejściowy będzie trwał 5 lat. Na czym będzie polegać? Szczegóły we wrześniowym numerze.

Rusza akcja #ZbadajNerki, której ambasadorem został Piotr Polk. Aktor, który sam jest po przeszczepie nerki, aktywnie angażuje się w działania edukacyjne, ponieważ choroba nerek może długo pozostawać bezobjawowa.

Dla zdrowia polecamy pokrzywę, królową polskich ziół. Podpowiadamy, kiedy i jak ją zbierać oraz jak ją przechowywać. Do tego prezentujemy przepis na napar z pokrzywy.

Dr Jadwiga Kwiek nieustająco troszczy się o psychikę seniorów. Tym razem dzieli się wskazówkami, jak zdrowo wybaczyć.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Zakupy na pokazach i wycieczkach [Prawo dla seniora]

W ramach cyklu „Masz do tego PRAWO”, notariusze z Izby Notarialnej we Wrocławiu omawiają skuteczne sposoby na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. W artykule przypominają o aktualnie obowiązujących przepisach dotyczących zakupów podczas prezentacji, wycieczek oraz istotne wyjątki od tych regulacji.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Rada Seniorów [DODATEK]

Wiosną zaczęły obowiązywać rewolucyjne zmiany dotyczące tworzenia i funkcjonowania Rad Seniorów. Przypominamy o nowych przepisach i analizujemy je, ponieważ Rady Seniorów wciąż nie są zjawiskiem powszechnym.

Rozmawiamy także z doświadczonymi praktykami z Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów: Barbarą Szafraniec, Markiem Bochowiczem oraz Romanem Biskupskim. Opowiedzieli nam o trudnej drodze, która doprowadziła do nowelizacji przepisów, a także o wyzwaniach, z jakimi borykają się na co dzień Rady Seniorów i ich członkowie.

Wydarzenia [Dni Seniora]

Już 8 września rozpoczynają się Wrocławskie Dni Seniora [harmonogram w numerze]. Tradycyjnie otwarte zostaną Marszem Kapeluszy na wrocławskim Rynku. Natomiast 23 września zapraszamy do Poznania na 13. edycję Senioralnych. Tym razem edycja będzie miała zielony charakter. „Gazeta Senior” z radością patronuje obu tym wydarzeniom.

Senior/ka miesiąca [WRZESIEŃ] Modelki i modele 60+ wciąż poszukiwani!

W tym numerze mamy okazję poznać Gabrielę Radtke-Strzelecką, wybraną na Seniorkę Miesiąca [WRZESIEŃ]. Przygotujcie się na inspirującą rozmowę z Gabrielą, która dosłownie pędzi przez życie.

Jeśli masz 60 lat lub więcej i marzysz o świecie mody, reklamy czy filmu, to właśnie Twój moment! Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Senior/ka Miesiąca” i udowodnienia światu, że wiek to tylko liczba. Chcesz dowiedzieć się, jak się zgłosić? Instrukcja krok po kroku w wydaniu.

„Gazeta Senior” lokalnie [małe ojczyzny]

Od kilku lat w Świnoujściu działa grupa fotograficzna, której członkami są seniorzy zamieszkujący wyspy Wolin, Uznam i Karsibór. Andrzej Wiśniewski przyjął zaproszenie na wystawę dokumentującą ich bezkrwawe łowy, podczas których niezawodnie towarzyszy im aparat fotograficzny.

Przedstawiamy także, w jaki sposób Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku zaangażował się w obchody Roku Kopernikańskiego.

Wrzesień w kulturze

#reklama

Najnowsze show André Rieu, holenderskiego króla walca pt. „Miłość mieszka pośród nas” to jedenasty plenerowy koncert maestro z Maastricht. We wrześniu będzie można cieszyć się retransmisjami tych niezapomnianych wydarzeń na srebrnym ekranie w Kinie Nowe Horyzonty.

Wrzesień to tradycyjnie miesiąc pełen premier kinowych, książkowych oraz muzycznych. Dla miłośników muzyki nowy album Mirka Bielińskiego jest już dostępny. Powraca również „10 tenorów”, ABBA symfonicznie oraz koncerty pod tytułem „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, które z pewnością zachwycą melomanów.

Jak uzyskać dostęp do wrześniowego numeru „Gazety Senior”

Dostęp do wrześniowego numeru „Gazety Senior” oraz 11 kolejnych numerów uzyskasz, kupując roczną prenumeratę – cyfrową (48 zł za cały rok – 12 numerów), lub drukowaną (108 zł za cały rok – 12 numerów). Dostępne pakiety prenumeraty porównasz tutaj. Prenumeratę „Gazety Senior” możesz nabyć na trzy sposoby:

Gazeta Senior okładka numeru wrzesień 2023 [09/2023]

Gazeta Senior okładka numeru wrzesień 2023 [09/2023]

Zobacz również: 

„Gazeta Senior” sierpień 2023 [8/2023]. Sprawdź, co w numerze?

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds