Hura, grypa mniej groźna

Hura, grypa mniej groźna

Od wielu lat w okresie jesienno – zimowym dopadała nas grypa. W minionym sezonie choroba trochę odpuściła.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

grypa

       niebieskie pole to ostatni sezon grypowy, grafika NIZPPZH

Niektórzy szczepili się profilaktycznie późnym latem i mieli nadzieję, że  tym choroba ich ominie. Państwowy Zakład Higieny Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (przyznacie dość długa nazwa) prowadzi statystyki dotyczące grypy. Na stronie tutaj  znajdziecie wykresy i informacje z ostatnich lat. To przykładowy wykres ze strony PZH. 

Grypa mniej aktywna

W tym ostatnim sezonie grypowym jakby mniej przypadków zachorowań z powodu wirusa grypy. Były jednak lata, kiedy zakażenia wirusem powodowały spore straty w gospodarce i niestety wiele niepotrzebnych zgonów. Aż w końcu udało się opracować szczepionki na grypę i zachorowalność trochę spadła. Wynaleziono także różne preparaty pomagające przetrwać ciężkie przebiegi choroby.

 Po którymś kolejnym sezonie w Japonii wymyślono, ze gdy chorzy będą nosili maseczki, to rozprzestrzenianie wirusa zostanie ograniczone. I tak cały świat obiegły zdjęcia i filmy ludzi w metrze w maseczkach chirurgicznych. W następnych latach do maseczki dołączyły rękawiczki. Maseczka to informacja dla zdrowych, że ten w maseczce jest chory i roznosi wirusy grypy. Dodatkowo podczas oddychania, kasłania i kichania ogranicza trochę rozprzestrzenianie chorobotwórczych wirusów. Prześledzono, że poprzez ręce wiele osób przenosi zarazki do otoczenia, a rękawiczki można zdjąć i zmienić na nowe po dotknięciu maseczki.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Ściereczka do kurzu

Noszenie i umiejętne obsługiwanie rękawiczek i maseczek, tak by nie dotykać powierzchni brudnej, jest równie skomplikowane i wymaga takiej samej uwagi jak wycieranie kurzu. Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że ścierka do usuwania kurzu z powierzchni mebli ma dwie strony.  Zatem można zetrzeć  kurz tylko z dwóch powierzchni. Jednak kiedy złożymy ściereczkę na czworo, to ilość powierzchni ściereczki wzrośnie co najmniej do czterech, a przy umiejętnym operowaniu i powtórnym złożeniu nawet do ośmiu. Przecież zależy nam przy ścieraniu kurzu, by nie przenosić pyłków z jednej powierzchni na drugą a później jeszcze strzepać je na podłogę. Podobnie z maseczką. Jeśli na zewnętrznej powierzchni maseczki znajdują się pyły i wirusy to poprawianie jej, zdejmowanie i w końcu wyrzucanie wymaga zastanowienia i rozwagi, by nie przenosić zarazków z maseczki na ręce, a z rąk dalej do torebki lub kieszeni. 

Reklama Reklama PolisyTravel

Mniej zachorowań

Czy to umiejętne noszenie maseczek, czy też izolacja, każdy sobie sam wybierze, przyczyniły się do znacznego spadku zachorowań na grypę w mijającym sezonie grypowym. To zdecydowany sukces pokazujący, że jednak jak chcemy, albo jak zostaliśmy zmuszeni, to potrafimy ograniczyć zachorowania na grypę. To, że w tym samym czasie rosła w przerażający sposób ilość zachorowań spowodowanych koronawirusem to już inne sprawa. To, że Urzędy Stanu Cywilnego w tym samym okresie wystawiły ponad 100 tysięcy aktów zgonu ponad średnią wieloletnia to efekt pandemii. Jednak z grypą poradziliśmy sobie wspaniale. Zatem może warto zastanowić się dlaczego?

Poczytaj o farmaceutach.

Farmaceuci mają swoje święto. Trochę historii z przymrużeniem oka

 

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds