Hura, grypa mniej groźna

Hura, grypa mniej groźna

Od wielu lat w okresie jesienno – zimowym dopadała nas grypa. W minionym sezonie choroba trochę odpuściła.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

grypa

       niebieskie pole to ostatni sezon grypowy, grafika NIZPPZH

Niektórzy szczepili się profilaktycznie późnym latem i mieli nadzieję, że  tym choroba ich ominie. Państwowy Zakład Higieny Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (przyznacie dość długa nazwa) prowadzi statystyki dotyczące grypy. Na stronie tutaj  znajdziecie wykresy i informacje z ostatnich lat. To przykładowy wykres ze strony PZH. 

Grypa mniej aktywna

W tym ostatnim sezonie grypowym jakby mniej przypadków zachorowań z powodu wirusa grypy. Były jednak lata, kiedy zakażenia wirusem powodowały spore straty w gospodarce i niestety wiele niepotrzebnych zgonów. Aż w końcu udało się opracować szczepionki na grypę i zachorowalność trochę spadła. Wynaleziono także różne preparaty pomagające przetrwać ciężkie przebiegi choroby.

 Po którymś kolejnym sezonie w Japonii wymyślono, ze gdy chorzy będą nosili maseczki, to rozprzestrzenianie wirusa zostanie ograniczone. I tak cały świat obiegły zdjęcia i filmy ludzi w metrze w maseczkach chirurgicznych. W następnych latach do maseczki dołączyły rękawiczki. Maseczka to informacja dla zdrowych, że ten w maseczce jest chory i roznosi wirusy grypy. Dodatkowo podczas oddychania, kasłania i kichania ogranicza trochę rozprzestrzenianie chorobotwórczych wirusów. Prześledzono, że poprzez ręce wiele osób przenosi zarazki do otoczenia, a rękawiczki można zdjąć i zmienić na nowe po dotknięciu maseczki.

Ściereczka do kurzu

Noszenie i umiejętne obsługiwanie rękawiczek i maseczek, tak by nie dotykać powierzchni brudnej, jest równie skomplikowane i wymaga takiej samej uwagi jak wycieranie kurzu. Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że ścierka do usuwania kurzu z powierzchni mebli ma dwie strony.  Zatem można zetrzeć  kurz tylko z dwóch powierzchni. Jednak kiedy złożymy ściereczkę na czworo, to ilość powierzchni ściereczki wzrośnie co najmniej do czterech, a przy umiejętnym operowaniu i powtórnym złożeniu nawet do ośmiu. Przecież zależy nam przy ścieraniu kurzu, by nie przenosić pyłków z jednej powierzchni na drugą a później jeszcze strzepać je na podłogę. Podobnie z maseczką. Jeśli na zewnętrznej powierzchni maseczki znajdują się pyły i wirusy to poprawianie jej, zdejmowanie i w końcu wyrzucanie wymaga zastanowienia i rozwagi, by nie przenosić zarazków z maseczki na ręce, a z rąk dalej do torebki lub kieszeni. 

Reklama Głosowanie na seniora/kę roku 2023

Mniej zachorowań

Czy to umiejętne noszenie maseczek, czy też izolacja, każdy sobie sam wybierze, przyczyniły się do znacznego spadku zachorowań na grypę w mijającym sezonie grypowym. To zdecydowany sukces pokazujący, że jednak jak chcemy, albo jak zostaliśmy zmuszeni, to potrafimy ograniczyć zachorowania na grypę. To, że w tym samym czasie rosła w przerażający sposób ilość zachorowań spowodowanych koronawirusem to już inne sprawa. To, że Urzędy Stanu Cywilnego w tym samym okresie wystawiły ponad 100 tysięcy aktów zgonu ponad średnią wieloletnia to efekt pandemii. Jednak z grypą poradziliśmy sobie wspaniale. Zatem może warto zastanowić się dlaczego?

Poczytaj o farmaceutach.

Farmaceuci mają swoje święto. Trochę historii z przymrużeniem oka

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds