Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej?

Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej?

Dotychczas zdarzały Ci się już nagłe i nieprzewidziane sytuacje, kiedy potrzebne były dodatkowe pieniądze? Świetnym rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się w takich momentach jest karta kredytowa. Dzięki niej możesz łatwo i wygodnie korzystać z dodatkowych pieniędzy udostępnionych Ci przez bank. Co więcej, jeśli będziesz spłacać ją w ustalonym terminie, unikniesz naliczania odsetek, a to oznacza, że takie zobowiązanie może być dla Ciebie darmowe. Jak korzystać z karty kredytowej?

Materiał reklamowy Santander Bank Polska

Karta kredytowa a karta debetowa

Choć na pierwszy rzut oka karta kredytowa praktycznie niczym nie różni się od debetowej, to musisz pamiętać, że są to dwa różne produkty bankowe. Obie karty służą do robienia płatności (również zbliżeniowych) w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także umożliwiają wygodne wypłaty pieniędzy z bankomatów. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że używając karty płatniczej, korzysta się ze swoich pieniędzy zgromadzonych na rachunku, natomiast płacąc kartą kredytową, wykorzystuje się środki banku. Aby uniknąć naliczenia odsetek ustawowych od transakcji bezgotówkowych należy uregulować zobowiązanie w ściśle określonym terminie – dzięki temu możesz korzystać z karty kredytowej bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Podobnie, jak inne produkty kredytowe jest udostępniana dopiero po sprawdzeniu zdolności kredytowej wnioskodawcy. Jeśli masz wystarczającą zdolność oraz Twoja historia kredytowa w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) nie budzi zastrzeżeń, z dużym prawdopodobieństwem ją otrzymasz. Na podstawie wewnętrznych analiz, bank oceni maksymalną wysokość dostępnego limitu.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa to bez wątpienia świetny sposób na korzystanie z dodatkowej gotówki, ale sprawdzi się przede wszystkim wtedy, kiedy będziesz ją regularnie spłacać. Więcej informacji na temat kart kredytowych i ich działania znajdziesz np. na stronie: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci-i-kantor/karta-kredytowa.

Jak korzystać z karty kredytowej – przydatne wskazówki

Aby nie płacić naliczonych odsetek, pamiętaj o terminowej spłacie całego zadłużenia na karcie kredytowej. Datę spłaty znajdziesz w zestawieniu transakcji w swojej bankowości internetowej i mobilnej.

Staraj się także od razu spłacać całość zadłużenia. Jeśli będziesz tego pilnować, unikniesz ponoszenia kosztów związanych z możliwością używania karty. Dzięki temu będziesz mieć do dyspozycji dodatkową pulę pieniędzy i będzie to dla Ciebie darmowe, o ile w terminie i w całości uregulujesz swoje zadłużenie. Do dyspozycji masz okres bezodsetkowy umożliwiający spłatę karty przez określony czas – zwykle na uregulowanie zobowiązania klienci mają nawet do 50-kilku dni.

Karta kredytowa daje również wygodę w zakresie codziennego korzystania z niej – możesz używać jej zarówno do płacenia za zakupy w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Spłatę karty też możesz zaplanować tak jak Ci wygodnie – wystarczy, że skorzystasz z usługi Ratio. Dzięki niej możesz rozłożyć nawet na 72 raty spłatę płatności kartą, wypłaty gotówki oraz przelewy z rachunku karty kredytowej.

W razie potrzeby możesz też wypłacić gotówkę z bankomatu, przy czym musisz pamiętać, że spowoduje to naliczenie odsetek i prowizji, co będzie stanowić dla Ciebie dodatkowy koszt. Miej także na uwadze, że okres bezodsetkowy nie dotyczy transakcji, których dokonywać będziesz gotówką – z tego względu najlepiej wypłacać gotówkę kartą płatniczą ze swojego podstawowego rachunku bankowego.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds