Jak pielęgnować skórę atopową?

Jak pielęgnować skórę atopową?

Charakterystyczne objawy skóry atopowej to zaczerwienienie, podrażnienie i uporczywe swędzenie. Symptomy nasilają się pod wpływem temperatury lub gorącej kąpieli. Skóra atopowa, podobnie jak trądzikowa, wymaga specjalnego traktowania. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest odpowiednia pielęgnacja.

Charakterystyka i objawy skóry atopowej

Skóra atopowa jest dość problematyczna. Towarzyszy jej stan zapalny. Schorzenia nie da się wyleczyć całkowicie. Można jedynie złagodzić jego objawy, które dla chorego są bardzo uciążliwe, np. wykorzystując do codziennej pielęgnacji dermokosmetyki dostępne na stronie Cetaphil. Jest to duża suchość, podrażnienie oraz swędzenie, nasilające się pod wpływem temperatury. Drapanie powoduje pojawienie się zmian wysiękowych, które wymagają wizyty u specjalisty i podjęcia leczenia farmakologicznego. W innym wypadku utrzymujący się stan zapalny będzie skutkował nadmiernym rogowaceniem i skórą podobną do rybiej łuski, co jest nie tylko uporczywe, ale też nieestetyczne.

Bezpośredniej przyczyny tej przypadłości dotąd nie ustalono. Wiadomo tylko, że atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne i narażone na nie są niemowlęta, których rodzice także zmagają się z tą chorobą. Może się ona pojawić również w wieku dorosłym.

Skóra atopowa jest szczególnie podatna na działanie czynników środowiskowych. Nie ma bowiem wystarczającej warstwy ochronnej, aby należycie zabezpieczyć się przed patogenami. Uszkodzona jest jej warstwa lipidowa, przez co nawet niewielkie dawki czynników szkodliwych będą predysponować do wystąpienia uporczywych symptomów. Najtrafniejszym rozwiązaniem, które pomoże w złagodzeniu objawów, jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Przy skórze atopowej bardzo ważne są kolejne etapy pielęgnacji. Ich podstawę stanowi oczyszczanie, najlepiej za pomocą kosmetyku, w którego składzie nie ma substancji drażniących. Opcją może być zakup preparatów aptecznych, nazywanych potocznie dermokosmetykami. Są one bezpieczne dla skóry i dostosowane do każdego wieku oraz typu cery. Można dopasować je zarówno do skóry odwodnionej czy podrażnionej, jak i zaczerwienionej. Produkty dostępne są na stronie internetowej. Jednym z nich jest krem na przebarwienia po trądziku Cetaphil. Kosmetyki apteczne nie zawierają parabenów, sztucznych barwników ani komponentów zapachowych. Oczyszczanie nimi skóry atopowej zapobiegnie jej dalszemu podrażnieniu i nie doprowadzi do kolejnych uszkodzeń bariery ochronnej.

Drugim etapem w pielęgnacji skóry atopowej jest intensywne nawilżanie. Kosmetyk nie może przesuszać skóry, powinien natomiast odbudować jej profil lipidowy. Tylko w ten sposób zapobiegniemy nadmiernemu rogowaceniu i zniwelujemy świąd, który towarzyszy choremu na co dzień. Jeśli chce on kupić produkt drogeryjny, musi dobrać go starannie do potrzeb. Większą pewność dobrego działania będzie miał jednak, gdy sięgnie po dostępny dermokosmetyk. W składzie kremów i balsamów znajdują się związki, które wykazują efekt terapeutyczny. Jest to bardzo pomocne, jeśli chodzi o gojenie, działanie kojące i przeciwświądowe. Ich regularne stosowanie pomoże zapomnieć osobie chorej o codziennym problemie.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds