Od drzwi do drzwi – Akcja Zmień Piec bezpośrednio u mieszkańców Wrocławia

Od drzwi do drzwi – Akcja Zmień Piec bezpośrednio u mieszkańców Wrocławia

Od drzwi do drzwi – Akcja Zmień Piec bezpośrednio u mieszkańców Wrocławia. To ostatni rok z maksymalnym dofinansowaniem na wymianę pieców, dlatego zarządcy budynków próbują  dotrzeć do osób, które nie wiedzą jak samodzielnie wymienić ogrzewanie. Są wyposażeni w indentyfikatory,  a przede wszystkim w wiedzę, jak pomóc mieszkańcom w wymianie źródła ogrzewania. Na początek Przedmieście Oławskie, a do maja pracownicy spółki Wrocławskie Mieszkania wejdą do pół tysiąca budynków (200 budynków komunalnych). Warto otworzyć drzwi i porozmawiać z ekspertami.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Personalizowane listy do mieszkaców

Zarząd Zasobu Komunalnego rozsyła też spersonalizowane listy do mieszkańców, w których można znaleźć informację o wsparciu od miasta, ale też numery telefonów do konkretnych pracowników, którzy pomogą w formalnościach. Po 5 tygodniach akcji do programu KAWKA plus zgłosiło się sto osób, które otrzymały taki list.  Każdy kto chce pozbyć się kopciucha musi przede wszystkim uzyskać zgodę zarządcy budynku. Do takiej zgody niezbędne może okazać się wykonanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę (w przypadku pieca na gaz), uchwały wspólnoty mieszkaniowej, w końcu wypełnienie wniosku do zarządcy. Blisko 200 przeszkolonych pracowników Centrum Obsługi Mieszkańców i Biura Obsługi Klienta pomaga mieszkańcom Wrocławia w procedurze wymiany pieca na ekologiczne ogrzewanie.

Reklama Reklama PolisyTravel

Na jakie dofinansowanie można liczyć?

To ostatni rok z najwyższym dofinansowaniem w programie KAWKA plus, w następnych latach kwota wsparcia będzie maleć, dlatego Wrocław intensyfikuje działania. Teraz na wymianę pieca mieszkaniec Wrocławia może otrzymac do 15 tys. zł, do 5 tys. na wymianę starych, drewnianych okien, dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Najemcy komunalni, którzy skorzystają z KAWKI przez dwa lata nie będą płacić czynszu, a przez kolejne trzy zapłacą 50% czynszu.

Miasto przeszkoliło 50 firm instalacyjnych, które wymieniają ogrzewanie, biorąc na siebie rozliczenie z programem KAWKA plus i wymianę pieca bez wkładu własnego. W tym roku przeszkolimy kolejne firmy (lista na stronie zmienpiec.pl). Mieszkańcy mogą uzyskać pomoc na każdym etapie procesu wymiany ogrzewania – od pierwszego kontaktu z zarządcą budynku, przez wypełnienie wniosku, do wymiany pieca bez wkładu własnego. Do dyspozycji mieszkańców są także doradcy energetyczni, którzy od poniedziałku do piątku, czekają na pytania pod nr tel. 71 799 67 99. W przypadku właścicieli domów jednorodzinnych doradcy tłumaczą jak połączyć miejski program dofinansowania KAWKA plus i program Czyste Powietrze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sumie z obu programów kwota dofinansowania wynosi do 30 tys. złotych, plus ulga termomodernizacja do 53 tys. zł. Straż Miejska współpracuje tez radami osiedli, które wskazują konkretne adresy gdzie kontrole powinny się odbyć.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Jakość powietrza

Powietrze, którym oddychają Polacy, jest najbardziej zanieczyszczone w całej Unii Europejskiej. Co roku umiera u nas z powodu smogu ponad 40 tys. osób, to dużo więcej niż ginie w wypadkach samochodowych. Musimy się nawzajem uświadamiać i kontrolować. Mieszkańcy mogą interweniować, dzwoniąc pod numer tel. 986. Od października do dziś Straż Miejska Wrocławia przeprowadziła blisko 3 tys. kontroli, odnotowała 94 wykroczenia, wystawiła blisko 80 mandatów na ponad 20 tys. zł. i 5 wniosków do sądu. W trakcie kontroli strażnicy miejscy znaleźli 759 pieców do wymiany (tych najgorszych kopciuchów), umieścili na nich naklejki, to żółta kartka dla właściciela i pouczenie, że ma czas do 2024 roku na wymianę.
W 2019 r. na starcie akcji „Zmień piec” naukowcy z Politechniki Wrocławskiej oszacowali, że w stolicy Dolnego Śląska dymi 18 tys. pieców najgorszej jakości. Przez rok miasto zlikwidowało 1800 kopciuchów. Pozostało ponad 16 tys. pieców, które trzeba wymienić do 2024 roku (obowiązek wynikający z Uchwały Antysmogowej).

Może Cię również zainteresować: 
Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds