Jakie suplementy dla współczesnego seniora?

Jakie suplementy dla współczesnego seniora?

Współcześni seniorzy w niczym nie przypominają dawnego pokolenia osób po 65. roku życia. Obecnie osoby w tym wieku są często nadal aktywne fizycznie, dbając o swój wygląd i zdrowie. Jakie preparaty przyjmować, by jak najdłużej zachować sprawność?

Wpływ aktywności fizycznej na seniorów

Podczas jednej z imprez biegowych wykonano zdjęcie, które obiegło wiele mediów. Starszy pan biegł w koszulce z napisem na plecach: „Skończyłem 65 lat i biegnę przed tobą”. Ta fotografia wywołuje uśmiech, ale i dobrze obrazuje zmiany, jakie nastąpiły w tej grupie wiekowej.

Współcześni seniorzy biegają, jeżdżą na rolkach, pływają na basenie, chodzą na siłownię i ćwiczą na siłowniach zewnętrznych. Można ich dostrzec podczas treningów nordic walking czy na ścieżkach rowerowych, gdy przemierzają miejscowości na jednośladzie.

Aktywność fizyczna seniorów wpływa przede wszystkich na ich samopoczucie, ale ma też przełożenie na stan fizyczny. Ćwiczenia poprawiają pracę stawów, wzmacniają kości, chronią przed utratą mięśni, wspierają pracę serca. Prawidłowo dobrany ruch redukuje także ciśnienie tętnicze, pomaga w leczeniu cukrzycy, zmniejsza bóle kręgosłupa czy normuje poziom cholesterolu.

Jakie suplementy dla aktywnych seniorów?

Ćwiczenia wzmacniają kości, jednak potrzeba do tego również głównego budulca, jakim jest wapń. U osób starszych najczęściej występują jego niedobory, dlatego warto odwiedzić sklep z suplementami, gdzie znajdziemy wiele produktów zawierających cytrynian wapnia. To właśnie ta forma suplementu jest najbardziej polecana seniorom, ze względu na łatwość wchłaniania go przez organizm. Wapń występuje także w postaci węglanu wapnia, jednak wchłaniany jest gorzej i wymaga spożywania go wraz z posiłkiem.

W preparatach dla osób po 65. roku życia często cytrynian wapnia łączony jest z magnezem. To kolejny pierwiastek ważny w suplementacji seniorów. Jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i gęstości kości, bierze także udział w skurczu mięśniowym serca. Jego suplementowanie jest zalecane osobom starszym, które najczęściej spożywają go w mniejszych ilościach, niż zalecane. Warto jednak skonsultować podawanie magnezu z lekarzem, gdyż np. zmniejsza działanie leków na nadciśnienie.

Aby długo zachować sprawność fizyczną, zalecane jest także przyjmowanie preparatów z kolagenem. Około 60. roku życia produkcja kolagenu w organizmie ulega zahamowaniu. To wtedy właśnie seniorzy zaczynają odczuwać sztywność i bóle stawów, pogarsza się wzrok i kondycja skóry, a włosy zaczynają wypadać. Uzupełnianie kolagenu pozwala na odbudowę chrząstki stawowej, która produkuje maź stawową. Maź stawowa natomiast powoduje łatwość poruszania się kończyn i likwiduje przyczynę sztywności stawów. Kolagen poprawia także wygląd skóry, zmniejsza zmarszczki, przyczynia się do prawidłowego wzroku i wzmacnia kości.

W połączeniu ze zdrową dietą, aktywność fizyczna i odpowiednia suplementacja pozwolą na wydłużenie dobrej kondycji seniorów.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds