Chcę być kochana — Jolanta Janus w filmie „Lekcja miłości” [VIDEO]

Chcę być kochana — Jolanta Janus w filmie „Lekcja miłości” [VIDEO]

Po 45 latach pożycia małżeńskiego przed mężem tyranem ucieka do Włoch, by po dwudziestu pięciu latach wrócić i zacząć życie od nowa. Jolanta Janus — szczecinianka, aktorka, poetka, wokalistka. W bardzo dojrzałym wieku zagrała w filmie pt. „Lekcja miłości” w reżyserii Marii Goliszewskiej. Przed kamerą opowiedziała o najtrudniejszej części swojego życia, jakim był związek małżeński.

Otwarcie mówi o przemocy w domu. Namawia kobiety do przeciwstawienia się mężom tyranom. Udowadnia, że życie można zacząć od nowa. Twierdzi, że przy życiu w najtrudniejszych chwilach pomagał jej śpiew. Teraz występy artystyczne, scena Domu Kultury „13 Muz” czy też kawiarni „Sorrento” pozwalają jej zapomnieć o najtrudniejszych chwilach w życiu. Jej aktywne życie opłaciło się, znalazła miłość swojego życia.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Rozmowa z Jolantą Janus bohaterką filmu pt. Lekcja miłości

Pierwsze spotkanie z Jolą Janus przywodzi na myśl gwiazdę kina lat dwudziestych i trzydziestych. Stylowo ubrana i bardzo gustownie zadbana, z nieodłączną biżuterią na szyi i rękach nie sprawia wrażenia osoby, która przeszła przez piekło przemocy domowej, w kilku szpitalach walcząc o swoje zrujnowane zdrowie. Nie ma w sobie nic z wizerunku cierpiętnicy, która wychowała sześcioro dzieci. Aby zagwarantować im byt i możliwość rozwoju oraz spokój, wyjechała do Włoch, gdzie opiekowała się osobami starszymi. Pracowała po dziesięć godzin dziennie, by zapewnić dzieciom dach nad głową, kupić mieszkanie i zacząć normalnie żyć. I przede wszystkim uciec od męża tyrana!

Jola Janus: Zawsze w najtrudniejszych chwilach mojego życia towarzyszył mi śpiew i umiejętność obrócenia w żart najważniejszych problemów. Śpiew towarzyszył mi w szpitalu, gdy po ciężkiej operacji cichutko śpiewałam swoim koleżankom z Sali czy też we Włoszech, gdzie opiekowałam się osobami starszymi. W ich najtrudniejszych chwilach śpiewałam im, starałam się ich zabawić żartem lub też dobrym słowem. Takie zachowanie zjednało mi rodziny włoskie, co miało duże znaczenie przy poszukiwaniu pracy.

kadr z filmu Lekcja miłości Po powrocie do Polski rozpoczęłam porządkowanie mojego życia. Osiągnęłam wiek emerytalny i aby się nie zanudzić, trafiłam do szczecińskiej kawiarni „Caffe Uśmiech”, gdzie spotykają się seniorzy. Tam zaczęłam ponownie śpiewać no i spotykać się z ludźmi. Potem trafiłam do Domu Kultury 13 Muz, gdzie gram w teatrze śpiewam, prezentuje swoje wiersze.

Andrzej Wiśniewski: Po pewnym czasie dostałaś propozycje zagrania w filmie pt. Lekcja miłości. Jak do tego doszło? Pytam, gdyż to jest bardzo ważny etap w Twoim życiu?

W „Caffe Uśmiech” wypatrzyła mnie reżyserka tego filmu Małgorzata Goliszewska i zaproponowała mi rolę w tym filmie. Zdecydowałam się na ten krok, ponieważ chciałam opowiedzieć kobietom o swoim życiu i o tym, że nie można się poddawać i rezygnować z własnego życia. Pytano mnie, czy można kochać męża tyrana? Ja odpowiadałem, że tak, ale są granice, których przekraczać nie można i trzeba się zdecydować, czy dalej cierpieć i dać się poniżać, czy coś zmienić w swoim życiu. Ja zmieniłam! Znalazłam swoją miłość i okazuje się, że wiek nie ma nic z tym wspólnego. Jeżeli chcesz coś w sobie zmienić, to zmienisz nawet około siedemdziesiątki, jeżeli nie chcesz, to nie zmienisz nawet w wieku trzydziestu lat. Cieszę się, że moje życie potoczyło się w inny sposób, że znalazłam w sobie siłę. Teraz mam przyjaciół, a były chwile, kiedy to koleżanki nie chciały ze mną współpracować, uznając mnie z „gwiazdę”. Dziś gram, śpiewam, realizuję swoje pasje.

Grasz w filmie, teatrze, reklamach, stałaś się osobą rozpoznawalną. Czy czujesz się tą gwiazdą?

Nie czuję się gwiazdą absolutnie. To przypadek sprawił, że trafiłem do filmu, a reklamy, to już następstwo tego, że ten film został zauważony. Jeżeli trafił do kobiet i komuś pomógł docenić swoją wartość, tym bardziej się cieszę. Przypominam, że po to zagrałam w tym filmie, by w kobietach obudzić wiarę w samą siebie, że zawsze jest czas, by coś odmienić. A śpiewanie, gra w teatrze, to moja pasja i moje życie. Pytasz mnie, dlaczego ubieram się inaczej niż wszyscy? Lubię się dobrze czuć i zawsze to powtarzam kobietom – chcecie być kochane, bądźcie też eleganckie, to pomaga.

Dziękuję Magdalenie Tyczce z DK „13 Muz” w Szczecinie za pomoc w realizacji materiału

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

„Lekcja miłości” [ZWIASTUN]

Polecamy zwiastun filmu pt. Lekcja miłości z Jolantą Janus.

Fot. Dokument „Lekcja miłości” (reż. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja) dostępny jest na HBO i HBO GO. (Fot. materiały prasowe)


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: 

Nikt nie chciał tego filmu. Rozmowa z Aleksandrą Potoczek reżyser filmu “xABo. Ksiądz Boniecki”

Andrzej Wiśniewski
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds