Kamienne budowle megalityczne

Kamienne budowle megalityczne

Wystarczy pojeździć trochę po świecie, by zobaczyć kamienie budowle megalityczne.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Kamienne budowle

Może nie wszystkich oglądanie kamieni interesuje, ale jeśli wybieracie się na Maltę, do Grecji, do Izraela to na pewno będziecie oglądali ruiny dawnych budowli. To obowiązkowy dla turystów punk każdej eskapady. Wprawdzie niewiele rozumiemy z tej kupki kamieni i resztek fundamentów, ale i tak wszyscy robimy sobie w takich miejscach zdjęcia. Selfie tu byłem i tak lepsze od drapania swojego imienia w kamieniu.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Malta

Najbliżej jest polecieć na Maltę. Chyba nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie dlaczego na tej malutkiej skalistej wysepce na Morzu Śródziemnym w neolicie wybudowano takie ogromne budowle. Dlaczego na wyspie? Do czego służyły im te obiekty? Może były to miejsca kultu? Jakich narzędzi używano do obrabiania kamieni i jak je przemieszczano? Mnóstwo pytań i brak jednoznacznych odpowiedzi. A może to jacyś giganci budowali? Na Malcie i Gozo przetrwało kilka megalitów. Jeden z nich Ħaġar Qim, jest przykryty namiotem. Tutaj link Dopiero na miejscu można zrozumieć, dlaczego budowle z kamienia wzbudzają takie zainteresowanie.

Patronat medialny Patronat medialny Targi Viva Seniorzy

Neolit

Ostatnia okres epoki kamienia. Poprzedza epokę brązu. Czasami nazywany także epoką kamienia gładzonego. Mieszkańcy Ziemi w tamtym czasie opanowali technikę obrabiania i ustawiania wielkich elementów kamiennych ważących nawet setki ton. Archeologowie wymyślają coraz to nowe metody, by odtworzyć starożytne techniki przemieszczania skalnych bloków z neolitu, ale nie bardzo to się udaje. Nie wiemy, ilu ludzi mieszkało wtedy na Ziemi. Nie wiemy, jak dostawali się na wyspy Morza Śródziemnego. Przetrwały tylko ruiny kamiennych budowli, których przeznaczenia także nie znamy.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024

Grób Agamemnona

Potocznie mówi się o tym kurhanie grób Agamemnona, choć w literaturze opis budowli znajdziecie pod tytułem skarbiec Arteusza. Mykeńskie grobowce władców, a znajduje się ich tam kilka, zachwycały Słowackiego. Także teraz budzą podziw i przyciągają turystów. Zrealizowanie takiej konstrukcji z kamienia gładzonego i przemieszczanie głazów to spora sztuka. Kamienne starożytne budowle na Peloponezie są celem wycieczek z całego świata. Choć w większości zwiedzający i tak nie są w stanie zrozumieć co się tam działo w starożytności.

Brama lwic

kamienie megalityczne

Brama lwic, Mykeny, fot.© Jerzy Dudzik

To świetne miejsce na zrobienie sobie selfie. Wszyscy tak robią. W górzystej okolicy sporo kamiennych murków i trudnych do zrozumienia ruin. Trochę to ułatwiają opisy archeologów, ale i ci specjalizujący się w epoce kamienia naukowcy mogą tylko stawiać mniej lub bardziej prawdopodobne tezy. Tak na pewno nikt nie wie jak ci, którzy te konstrukcje wznieśli, żyli i dlaczego budowali tak, a nie inaczej. Zafascynowany mitologia grecką Schliemann, gdy już nie wiedział, co robić z pieniędzmi postanowił odkryć Troję, a później w 1874 roku prowadził wykopaliska w Mykenach. Sfotografował się tak jak współcześni turyści przy bramie lwic. Tradycja nie zanika. Z Myken niedaleko do Koryntu, trzydzieści parę kilometrów piechotą wśród gór starą mykeńską drogą. To propozycja dla piechurów.

Ściana płaczu

kamienie megalityczne

Izrael, Ściana płaczu, fot.© Jerzy Dudzik

W Jerozolimie pozostałości świątyni jerozolimskiej są miejscem, gdzie Żydzi modlą się i zostawiają na karteczkach prośby do Boga. Ściana Płaczu jest zbudowana ze sporych wygładzonych głazów. Większość z kamieni waży od 2 do 8 ton, niektóre jednak ważą znacznie więcej, zaś największy z nich położony w północnej Łuku Wilsona ma długość 13 metrów i waży 517 ton. W Jerozolimie nic nie jest oczywiste, a wszystko ma jakąś historię i ogromne znaczenie dla któreś z religii. Dlatego badanie czegokolwiek w tym mieście jest wyjątkowo trudne, a na Wzgórzu Świątynnym wprost niemożliwe. Jeśli będziecie w Izraelu, to na pewno zobaczycie Ścianę Płaczu, bez względu na płeć.

Al-Naslaa

Skała Al Naslaa to sporej wielkości głaz znajdujący w Arabii Saudyjskiej. Jest podzielony na dwie części niezbyt szeroką szczeliną. A  obie części kamienia spoczywają na niewielkich podstawach. Jest w tym sporo magii. Skała ma około 6 metrów wysokości i 9 metrów szerokości. A może ktoś sobie, tak dla zabawy z kamieniem, rozciął skałę laserem?

Stonehenge

W czasie przesilenia letniego zjeżdżają tutaj tłumy. Przewozić kamienie ważące po kilkadziesiąt ton z odległego o 200 kilometrów kamieniołomu to w obecnych czasach spore wyzwanie logistyczne. Jak to robiono kiedyś? Nikt nie wie. Pomysły, że przeciągano bloki kamienne przy pomocy tragarzy i zwierząt pociągowych raczej są trudne do udowodnienia.

Każdy sobie sam musi w głowie ułożyć odpowiedzi na pytania, po co i dlaczego budowano takie konstrukcje. To świetny temat do wakacyjnych rozmów.

Cypr, wyspa Afrodyty

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds