Łączy ich wtorek

Łączy ich wtorek

Klub Pogodnego Seniora przy parafii Chrystusa Króla we Wrocławiu obchodzi w listopadzie tego roku swoją dziesiątą rocznicę powstania. Podczas redakcyjnej wizyty zapytaliśmy o receptę na sukces liderki klubu oraz przybyłych klubowiczów, którzy licznie i chętnie wypowiadali się.
Od Pani Teresy Mateusiak dowiedzieliśmy się, że wszystko zaczęło się 9 listopada 2004 roku. Wtedy odbyło się pierwsze spotkanie, na które przyszło 7 osób. Teresa Skraba psycholożka wspierająca na dyżurach parafian przypomina te trudne początki. Przychodziły do mnie panie z różnymi problemami, również z problemem żałoby po śmierci męża. Pomyślałam, że dobrze by było zorganizować dla nich grupę wsparcia. Przyszło mi do głowy, aby zorganizować Klub Seniora Pogodnego. Zwróciłam się z tym pomysłem do księdza. Nie od razu został zrealizowany, ale w końcu udało się. Dostaliśmy salę i w ogłoszeniach parafialnych podano, że kto ma ochotę się spotkać, może przyjść. Najpierw było parę osób, potem ta liczba rosła. Na drugim spotkaniu pojawiły się już 22 osoby, a na kolejnym 44. Do klubu zapisało się wówczas aż 70 osób.

Od tamtej pory klubowicze z niecierpliwością czekają na wtorkowe spotkania przy kawie i herbacie, a klubowa psycholożka dodaje, że największą wartością jest właśnie możliwość spotkania z innymi osobami, wymiana emocjonalna, opowiedzenie o swoich uczuciach, takie wygadanie się. Klub okazuje się przyjazną przystanią dla kolejnego już pokolenia seniorów. Pani Maria Sioma trafiła do klubu dzięki swojej mamie. Początkowo tylko przyprowadzała ją na spotkania. Jednak po śmierci mamy czuła, że powinna tu zostać, znała już wszystkich członków, a dusza społecznika tylko utwierdziła ją w przekonaniu, że warto to zrobić. Ten wtorek to jest coś, co nas łączy podsumowuje Pani Maria.

Przyjacielskie spotkania klubowicze stawiają na pierwszym miejscu, ale nie brakowało w ich dotychczasowej działalności ciekawych aktywności. Członkowie klubu brali udział w zajęciach gimnastycznych i języka angielskiego. Uczniowie sąsiadującej szkoły salezjańskiej uczyli ich obsługi komputera. Seniorzy gościli w filharmonii i kinie. Zaprzyjaźniony zespół państwa Zalewskich wpada do klubu na wspólne śpiewanie. Zapraszają gości z zewnątrz, ale mają również w swoich szeregach wybitnych specjalistów, którzy chętnie dzielą się wiedzą i przygotowują pogadanki, pani Teresa, wspomniana już psycholog, o psychologii w codzienności seniora, pan Tadeusz – lekarz o zdrowiu. Pan Tadeusz nie jest rodzynkiem w klubie – oprócz niego aktywnie działają panowie Stanisław i Tadeusz. Poznaliśmy również klubową poetkę panią Marynię Świerczyńską o imponującej liczbie wieczorków poetyckich na koncie, choć sama żartobliwie przedstawiła się jako wierszokletka. Klub aktywnie uczestniczy we Wrocławskich Dniach Seniora. W tym roku, wspólnie z innymi klubami bili rekord Guinnessa na wrocławskim rynku, gościli również na Targach Seniora. Co roku pomagają organizować dożynki w Klubie Kolejarza. Dożywiają także dwójkę dzieci we współpracy z Caritasem. Klubowicze ukończyli również kurs „Bezpieczny Senior” i mieli okazję szkolić się pod okiem wrocławskich policjantów. Przy okazji listopadowych dni pamięci odwiedzają groby tych, którzy już odeszli z ich grona. Bardzo ciepło wspominają śp panią Stenię Janiec, która została zapamiętana jako aktywna organizatorka wielu ciekawych uroczystości i zajęć dla członków klubu.

Nie korzystają z żadnych dotacji, utrzymują się z własnych składek. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza od początku swojej działalności mogli bezpłatnie korzystać z sali. Obecnie klub doczekał się już tylu członków, że dotychczasowe pomieszczenie stało się dla nich za małe. W związku z tym pani Teresa Mateusiak w imieniu klubu zwróciła się do Rady Osiedla o pomoc w uzyskaniu lokalu na Szczepinie. Radni uchwalili, że jest taka potrzeba i Zarząd Zasobu Komunalnego udostępnił lokal. Nowa siedziba klubu mieści się nieopodal obecnej, w dawnym sklepie, a dzięki zaangażowaniu Radnej z Rady Miasta – pani Renaty Granowskiej udało się pozyskać pieniądze z budżetu miasta na remont tego miejsca. Uroczyste otwarcie odbędzie się już w listopadzie. W nowej, odremontowanej siedzibie klub będzie mógł ugościć także nowych członków, którzy chcieliby dołączyć do grona pogodnych seniorów.

Klub Pogodnego Seniora
Dzielnica: Szczepin
kontakt: Teresa Mateusiak, tel. 694 924 860

EK

Źródło: Czerwony Portfelik Senior, wydanie: Wrocław listopad-grudzień 2014

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds