Lawa i wulkany. Poznaj siłę natury

Lawa i wulkany. Poznaj siłę natury

Lawa, choć jest pochodzenia wulkanicznego, nie zawsze wygląda tak samo. Teraz na Islandii wylewa się powoli z wulkanu. Piękne widowisko.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

lawa

lawa ma różne kolory w zależności od domieszek, fot© J.Dudzik

Na You Tube jest prowadzona transmisja na żywo z działalności wulkanu Geldingadalur, a właściwie z czterech różnych pęknięć. Sejsmolodzy spodziewali się erupcji już od kilku miesięcy. I w końcu 19 marca nastąpiło pęknięcie skał i wulkan zaczął budować komin. Wylatujące w powietrze na wysokość kilkudziesięciu metrów kawałki lawy schładzają się trochę i spadając, powoli budują komin. W środku niczym w tyglu buzuje roztopiona lawa. Im wyższy poziom lawy w kominie, tym większe prawdopodobieństwo, że w którymś momencie lawa zacznie się wylewać i popłynie niczym strumień.  Tutaj znajdziecie filmy z erupcji i podgląd na żywo.

Mieszkańcy Islandii masowo zjeżdżają na miejsce erupcji, robią zdjęcia i selfi. Kilka osób trafiło do szpitala po zatruciu wyziewami wulkanicznymi. Jednak obrazki są zachwycające i zapierają dech w piersiach. Chodzenie po wulkanach jest jedną z atrakcji turystycznych na całym świecie.

Spis Treści

Etna

Największy wulkan Europy znajduje się na Sycylii. Etnę możecie podglądać z kamer internetowych. Możecie także pojechać, jak tylko skończą się obostrzenia. Magma na Etnie to także rodzaj napoju alkoholowego z cudownym dodatkiem poprawiającym sprawność umysłowa i fizyczną. Etna jest wulkanem czynnym i kilka razy w roku zdarza się erupcje i cieknie wtedy lawa. Jednak na co dzień z Etny wydobywa się chmura pyłów i gazów.

lawa

turystów zachwycają kolory i ogrom struktury, fot© J.Dudzik

Chodzenie i jeżdżenie samochodom po Etnie nie nastręcza wielu problemów, bo to ogromny obszar. Na wysokości 2500 metrów jest parking i kolejka linowa, która za jakieś 50 Euro dowiezie cię do stacji samochodów terenowych, na wysokości 3100 metrów i chociaż do kaldery oczywiście nie dojdziesz, ale i tak możesz czuć się zdobywcą.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Stromboli

Wulkan Stromboli na wyspie o tej samej nazwie jest czynny nieprzerwanie od ponad tysiąca lat. Żeglarze mówią o nim, że to najstarsza latarnia morska na Morzu Śródziemnym. Czasami wyrzuca bomby wulkaniczne, ale wypływy lawy są sporadyczne. Z Sycylii można dopłynąć w godzinę z okładem szybką łodzią. Samo wejście na wysokość 900 metrów zajmie już kilka godzin.

W miejscach atrakcyjnie turystycznych także Wyspy Kanaryjskie a szczególnie Lanzarote mogą pochwalić się wulkanami. Pieczenie kiełbasek na cieple z wnętrza ziemi jest jedną z atrakcji miejscowej restauracji. Przecież każda wycieczka kończy się posiłkiem.

Olimpia, to tam odbywały się igrzyska. Ruszyła sztafeta z ogniem olimpijskim!

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds