Majówka, najważniejsze święta w roku

Żadne ze świąt nie jest tak ważne, jak majówka. W odróżnieniu od pozostałych głównie religijnych to powinno być prawdziwie narodowe. Dzień upamiętniający uchwalenie dokumentu opisującego podstawy państwa, obowiązki i prawa obywateli, Dzień Flagi i święto płacących podatki. Święto ludzi pracy.

Jak spędzimy Majówkę
W tym roku 1 Maja przypada we wtorek, a Święto Narodowe Trzeciego Maja w czwartek. Trochę to burzy przyzwyczajenia, że święta powinny być dwudniowe. A tu dwa dni świąt z przerwą w środku. Dla świętujących przy suto zastawionym stole to trochę wada. No nie, nikt wtedy nie będzie myślał, żeby nie używać alkoholu. Czym mamy świętować wodą mineralną?

Potrawy na majówkę
To, że klasa robotnicza w PRL-u z okazji święta 1 Maja dostawała bułkę z kiełbasą, znalazło swoje przełożenie na obecny zwyczaj. Teraz klasa sprasza znajomych na garden party, grilluje od rana do wieczora na tarasie swojej wilii. Bezrobotni natomiast zaczynają zaśmiecać brzegi jezior i rzek puszkami, butelkami, słoikami po musztardzie i folią po kiełbasie grillowej. To już tradycja. Polscy gastronomowie nie dostrzegli jeszcze, że to idealny czas na dania podkreślające wyjątkowy charakter tych dni.

We Wrocławiu będą inne atrakcje.
Już 30 kwietnia w ramach Jazzu nad Odrą będzie można posłuchać muzyki na wolnym powietrzu.
15:00 Plac Społeczny, Orange Trane
17:00 Plac Społeczny Kraków Street Band
19:00 Plac Społeczny, Odpoczno
22:00 Plac Społeczny, Mitch & Mitch
godz. 15.00-17.00, Bulwar Dunikowskiego Dixie Tiger’s Band
godz. 15.00-17.00 przed Barbarą Old Metropolitan Band
godz. 17.30–19.00, Wyspa Słodowa Funky New Orleans,
a na Rynku od 15:00 Gitarowa Orkiestra Krasnoludków
1- 3 maja Majówkowy Jazz Tramwaj Vertigo odjazd ul. Kwiska 16:00, pl. Teatralny 17:00

1 maja
Po raz kolejny zostanie podjęta próba pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. Aktualny rekord pochodzi z 2016 roku i jest to 7356 grających razem gitar! Na uczestników wspólnego wykonania kultowego „Hey Joe” Jimiego Hendrixa czekają liczni goście oraz muzyczne niespodzianki. Jedną z nich będzie koncert utworów Carlosa Santany, w którym potrzebne będą wszystkie gitary zgromadzone tego dnia na wrocławskim Rynku.

Festiwal 3- majówka na Pergoli
Przez 3 dni 1- 3 maja, koncertować będą LAO CHE, PIDŻAMA PORNO, GRUBSON, i wiele innych zespołów. Gwiazdą festiwalu będzie Ayọ. Kto o której godzinie, mniej ważne, byle pogoda dopisała. Szczegóły w Internecie.

29 kwietnia
Na Partynicach kiermasz ogrodniczy i dzień wyścigowy. Kwiaty i konie, piękne połączenie. A od 1 do 3 maja kiermasz Zdrowa żywność i aktywny styl życia.

2 maja

Przemówienia i defilada na wrocławski Rynku. Od 13:00 na bulwarach piknik wojskowy i grupy rekonstrukcyjne. Będzie grochówka?

Muzea

Muzeum Narodowe „Szkło Patriotyczne” wystawa czasowa.
Panorama Racławicka wiadomo, czynna.
Muzeum Pana Tadeusza wtorek–czwartek, 1–3 maja, godz. 10.00–18.00
Epicka opowieść z muzealnym tabletem – #muzealniaki, interaktywna gra dla rodzin z dziećmi w przestrzeni wystawy stałej Rękopis „Pana Tadeusza”
Ossolineum wystawa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia. Obrazy z kolekcji Ossolineum przechowywane we Lwowie.
Muzeum Miejskie proponuje oprócz wystaw stałych także wystawę czasową „Geniusz wszechstronny” w Muzeum Teatru, prace Warhola i Salwadora Dalego. Dla miłośników fotografii otwarta właśnie wystawa prac Włodzimierza Kałdowskiego w Pałacu Królewskim.
Centrum Zajezdna wystawa fotografii z manifestacji z 1 maja 1983 roku.

Sport

Dla miłośników sportu dwie imprezy a na dodatek wstęp wolny.
2-5 maja Centrum Sportowe Hasta La Vista. Europejska czołówka squasha przyjedzie do Wrocławia na DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA EUROPY ETC 2018.
4 maja zaczyna się Silesia Cup. Na Polach Marsowych we Wrocławiu po raz dziewiąty – festiwal lacrosse. Rozgrywki na Polach Marsowych potrwają do niedzielnego popołudnia (6 maja).

Ogród Botaniczny Majówka w ogrodzie odbędzie się 6 maja. Potrawy i kiermasz.
W Aquaparku majówka w tym aqua fitness dla seniorów.

Oczywiście sklepy pracują w kratkę, ale w niedziele 29 kwietnia i 6 maja będą czynne.
Dopisujcie w komentarzach, jeśli jakiś kiermasz, festyn został pominięty.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds