Najnowsze oszustwa SMSowe — sprawdź, jak się ich ustrzec!

Najnowsze oszustwa SMSowe — sprawdź, jak się ich ustrzec!

Cyberprzestępcy mają coraz więcej sposobów na wyłudzenie pieniędzy od nieświadomych internautów. Stosowane przez nich metody są na tyle zróżnicowane, że wciąż znajdują się osoby, które padają ich ofiarą. Jakie są najnowsze oszustwa SMSowe? Jakie są sposoby, by się przed nimi uchronić?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jak działają oszuści SMSowi?

Oszustwa SMS zwykle mają podobną formę. Odbiorca wiadomości znajduje w nich link, który przekierowuje do strony internetowej banku. Dzięki niej możliwe jest zalogowanie się na stronę banku i dokonanie płatności, jednak w rzeczywistości nie jest to strona banku, lecz łudząco podobna witryna. Cyberprzestępcy kradną przez nią pieniądze z konta bankowego. W kilka minut nieostrożny użytkownik może stracić wszystkie oszczędności.

Oszuści wykorzystują również linki, pod którymi znajdują się aplikacje do pobrania. Aplikacje wyglądają łudząco podobnie do aplikacji banków, firm usługowych, dostawców mediów itp. Po zalogowaniu się do nich oszuści dokonują przestępstwa i kradną pieniądze z konta. Aby uniknąć utraty pieniędzy, powinno się unikać instalowania nieznanych aplikacji. Wszelkie linki i załączniki wraz z wiadomościami z niesprawdzonych źródeł należy jak najszybciej usunąć z telefonu. Jeśli użytkownik nie ma pewności, czy wiadomość SMS pochodzi od oszusta, czy też od prawdziwego nadawcy, powinien telefonicznie lub mailowo skontaktować się z rzekomym nadawcą. Dzięki temu uniknie ryzyka związanego z utratą gotówki i w razie potrzeby ureguluje rzeczywisty dług.

Więcej o zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością przeczytasz w serwisie technologicznym nano.komputronik.pl

Informacja o niedopłacie za przesyłkę

Jakie są metody oszustów SMS? Od czasu pandemii znacznie wzrosła liczba zakupów dokonywanych przez Internet. Zakupy online docierały do odbiorców za pośrednictwem firm kurierskich. Cyberprzestępcy postanowili wykorzystać ten trend. Rozpoczęli akcję wysyłania SMSów z powiadomieniem o niewielkiej niedopłacie za przesyłkę. SMS informuje o konieczności dopłacenia kilkudziesięciu groszy lub innej niewielkiej kwoty, gdyż w przeciwnym razie przesyłka nie zostanie dostarczona. Osoby oczekujące na przesyłkę często dawały się nabrać na taką wiadomość.

Dowiedz się, jak bezpieczniej korzystać z Internetu: https://nano.komputronik.pl/tag/bezpieczny-internet/

Informacja o niedopłacie za gaz lub prąd

Oszustwo SMS polega w tym przypadku na przesłaniu wiadomości z informacją o wystąpieniu niedopłaty w rachunkach za media. SMS rzekomo pochodzi od dostawcy gazu lub prądu. Informacja zawiera kwotę długu na rachunku oraz powiadomienie o planowanym odcięciu dostaw mediów. Odbiorcy takich wiadomości często dawali się na nie nabrać w obawie, że zostaną pozbawieni możliwości użytkowania gazu lub energii elektrycznej. Po kliknięciu w link z wiadomości myśleli, że dokonują płatności na stronie dostawcy mediów, jednak w rzeczywistości tracili pieniądze przejmowane przez oszustów.

Przeczytaj również jak bronić się przed popularnymi scamami w Internecie: https://nano.komputronik.pl/n/co-to-scam-przyklady/

SMS z ostrzeżeniem od banku

Oszustwa SMS-owe przyjęły również formę wiadomości, który bank informuje o próbie włamania na konto klienta. Użytkownicy systemu bankowości elektronicznej w obawie przed przyjęciem hasła i loginu do konta pobierają nową aplikację z linku w SMSie. Aplikacja jest fałszywa i powoduje utratę gotówki. Po uruchomieniu oszuści mogą dokonać przelewu na dowolną kwotę i kilka minut przejąć całe oszczędności zgromadzone przez nieostrożnego odbiorcę wiadomości SMS. Wszelkie informacje o zagrożeniach związanych z użytkowaniem aplikacji banku lub systemu bankowości elektronicznej powinno się sprawdzać placówce bankowej i przez telefon na ogólnopolskiej infolinii.

Oszustwo na zgubiony portfel

SMS z informacją o zgubionym portfelu to kolejna metoda wykorzystywana przez oszustów. Przestępcy wysyłają wiadomość o znalezieniu portfela z dokumentami i pieniędzmi. W wiadomości znajduje się link, pod którym ma być zdjęcie portfela. Po kliknięciu odnośnika oszust może ukraść pieniądze nierozważnego odbiorcy. Po otrzymaniu informacji o zgubionym portfelu warto sprawdzić, czy rzeczywiście straciło się swoje dokumenty i pieniądze. Jeśli znajdują się w domu, w torebce lub plecaku, SMS z informacją o znalezionym przedmiocie, powinno się jak najszybciej usunąć.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds