Nić dentystyczna — czy warto po nią sięgnąć?
Aby cieszyć się pięknym, nieskazitelnym uśmiechem, musisz odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. I nie wystarczy tu systematyczne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, gdyż resztki jedzenia mogą wciąż pozostawać pomiędzy nimi. Jak je usunąć? Pomoże Ci w tym nić dentystyczna. Czy faktycznie warto po nią sięgnąć? A jeśli tak, to jak jej używać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Czym jest nitka dentystyczna?
Nieodpowiednia dbałość o jamę ustną jest najczęstszą przyczyną rozwoju wielu chorób, w tym próchnicy czy paradontozy. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest profilaktyka niż ich późniejsze leczenie. Poza szczoteczką i pastą do zębów przyda Ci się również nitka dentystyczna. Czym ona dokładnie jest?
Nić dentystyczna na pierwszy rzut oka przypomina zwykłą nitkę, lecz to mylne wrażenie. Wykonywana jest ona ze specjalnego materiału, którym najczęściej są splecione włókna nylonowe, polietylen czy teflon. Charakteryzuje się również niewielką szerokością, najczęściej przybierając spłaszczoną formę.
Nitka do zębów: czy warto jej używać?
Żeby uświadomić sobie, czy nitka do zębów faktycznie jest niezbędnym elementem dbałości o jamę ustną, musisz przede wszystkim poznać jej przeznaczenie. Do czego służy ten produkty? Nicie dentystyczne powstały po to, by docierać wszędzie tam, gdzie nie dociera szczoteczka. Z ich pomocą oczyścisz z resztek jedzenia przestrzenie między zębami. Są także sposobem na usuwanie płytki nazębnej z powierzchni zębów. Dzięki temu utrzymasz prawidłową higienę jamy ustnej i unikniesz wielu chorób zębów. Jeśli więc zależy Ci na zdrowiu i wyglądzie swojego uzębienia, nitka do zębów zdecydowanie powinna zagościć w Twojej kosmetyczce. Wysokiej jakości nici dentystyczne znajdziesz tu: https://a-manada.pl/nici-dentystyczne.
Jak nitkować zęby?
Zastanawiasz się, jak używać nici dentystycznych? Nie jest to trudne zadanie, ale musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach, które znacznie Ci je ułatwią. Po pierwsze: jaką długość nitki przygotować? Na jednorazowe czyszczenie wszystkich zębów będziesz potrzebował ok. 40-50 cm nitki. Opleć ją wokół palców środkowych i wskazujących dłoni i pamiętaj, aby przy czyszczeniu każdego kolejnego zęba używać jej świeżego fragmentu.
Po drugie: zadbaj o odpowiednią technikę nitkowania zębów. Źle wykonane może nie przynieść właściwych rezultatów, a co gorsze — może być bolesne. Ułóż nić w literkę C, a następnie otocz nią ząb. Tak ułożoną przesuwaj po powierzchni zębów delikatnymi ruchami góra-dół. Pamiętaj, by nigdy nie stosować ruchów przód-tył czy lewo-prawo, ponieważ możesz w ten sposób uszkodzić dziąsło i doprowadzić do jego krwawienia.
Nitkowanie zębów przed czy po myciu? Tak naprawdę obie wersje są prawidłowe, więc możesz swobodnie wybrać, jak będzie Ci wygodniej. Jedyne, co się liczy w tym przypadku, to systematyczność. A co więcej — po nitkę do zębów możesz sięgać także wtedy, gdy nie masz dostępu do szczoteczki, np. będąc w pracy. Nitkowanie pozwoli Ci szybko usunąć resztki jedzenia z zębów nawet w biurowej toalecie.
Jak często nitkować zęby?
Nitkowanie, podobnie jak mycie przy użyciu szczoteczki, najlepiej jest wykonywać po każdym posiłku. Nie zawsze to jednak jest możliwe, dlatego też w zaleceniach lekarzy stomatologów znajdziesz zachętę do wykonywania go dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Dzięki temu będziesz miał pewność, że w Twojej jamie ustnej nie zalegają resztki jedzenia, a tym samym nie narażasz się na pojawienie się próchnicy czy innych dolegliwości.
Jakiej nici dentystycznej używać?
Gdy już wiesz, że stosowanie nici do zębów to warunek właściwej higieny jamy ustnej, czas na wybór dopasowanego do Ciebie jej wariantu. Jaką nić kupić, aby cieszyć się zdrowym uzębieniem? W sprzedaży znajdziesz ją w przeróżnych wariantach, co pozwoli Ci na dopasowanie odpowiedniej do swoich aktualnych potrzeb. Jakie dokładnie warianty masz do wyboru?
Wyróżnia się nici dentystycznych w formie:
- niewoskowanej: klasyczne, jedne z najbardziej popularnych. Możesz je znaleźć niemal w każdym sklepie. Sprawdzą się zarówno do stosowania bezpośrednio po posiłku, jak i po umyciu zębów.
- woskowanej: typ pokryty lub nasączony woskiem. Taki wariant będzie odpowiedni dla osób z bardzo wąskimi przestrzeniami międzyzębowymi, gdyż łatwiej je przez nie przesuwać. Warstwa wosku zapobiega również strzępieniu się nici.
- wybielające: wariant pokryty środkiem wspomagającym wybielanie zębów, idealny dla tych, którzy pragną usunąć przebarwienia.
- z fluorem: dodatek fluoru na nici pozwala na jego sprawne rozprowadzenie po zębach, co świetnie sprawdza się jako profilaktyka przed próchnicą.
- miętowe: tego rodzaju nici będą dobrym sposobem na zapewnienie sobie dodatkowego efektu świeżości.
Nić dentystyczna z fluorem czy może wybielająca? Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jedynie, by systematycznie po nią sięgać, a z pewnością pomoże Ci ona w dbałości o piękny uśmiech.
Artykuł partnerski