Oczekiwania SENIORÓW – Debata (Targi Seniora w Krakowie)

Targi Seniora w Krakowie to m.in. rozmowy z ciekawymi ludźmi o seniorach. Nie tylko z gwiazdami. Podczas wydarzenia spotkali się także eksperci, którzy codziennie dbają, aby starość była więcej niż znośna, także zdrowa i ciekawa świata.

Debata Samorządowa_Targi Seniora w Krakowie

Pierwszego dnia Targów Seniorów w Krakowie o oczekiwaniach seniorów wobec krakowskich władz samorządowych rozmawiali: Anna Okońska-Walkowicz – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej, Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Barbara Szafraniec – przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Gminnych Rad Seniorów, członek Rady Krakowskich Seniorów, Grzegorz Stawowy – Radny Miasta Krakowa, prezes Spółki Koleje Małopolskie oraz Dawid Konina – Kierownik Zespołu ds. Teleopieki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Debatę poprowadziły Linda Matus, redaktor naczelna i wydawca „Gazety Senior” oraz Ilona Zakowicz wykładowca akademicki i specjalistka ds. silver marketingu.
Pierwszą część spotkania poświęciliśmy dyskusji o wynikach badania „Barometr Krakowski” 2018, które przedstawił Bogusław Kośmider z Rady Miasta Krakowa, jak podkreślił – „w tym roku po raz pierwszy seniorzy (65+) znaleźli się w centrum zainteresowania Barometru”. Przeprowadzono ponad 500 wywiadów bezpośrednich z osobami starszymi. Wyniki pokazały, że np. krakowscy seniorzy czują się związani z Krakowem, są zainteresowani sprawami miasta, jak i swojej najbliższej dzielnicy. Niestety tylko 16% ma poczucie wpływu na te zagadnienia. Barbara Szafraniec reprezentowała głos seniorów, którzy chcą być słuchani, a głos swój próbują wzmocnić instytucjonalnie. Raport pokazuje również zmianę priorytetów życiowych w różnych grupach wiekowych. Osoby starszej dużo wyżej cenią sobie zdrowie i udane małżeństwo niż pieniądze, które to wybiły się na pierwsze miejsce w grupie do 34 r.ż. Krakowscy seniorzy znają i cenią ofertę miasta dla seniorów, a korzystających mamy tutaj 22%. Nie było zgody wśród debatujących, czy to wysoka, czy niska aktywność, choć to całkiem spora grupa zaangażowanych na tle innych miast. Podsumowała to Anna Okońska-Walkowicz, iż dobrem samym w sobie jest możliwość wyboru, także na różnych etapach starości. Turystyka okazała się tą dziedziną, która budzi największe zainteresowanie krakowskich seniorów. Potwierdził to Grzegorz Stawowy – prezes Spółki Koleje Małopolskie jako przykład podając popularność oferty „Pociąg do aktywności” dedykowanej osobom starszym. Zainteresowanych odsyłamy do szczegółowej prezentacji wyników Barometru Krakowskiego 2018 dot. seniorów, które znajdują się pod linkiem (od slajdu 45).
Drugą część spotkania poświęcono zdrowiu, a do tematu wprowadził gości i słuchaczy Jerzy Owsiak. W przesłanym video, zatrzymały go obowiązki, opowiedział o wątku geriatrycznym działalności WOŚP i wyjaśnił jakie zmiany sprawiły, że kolejny rok nie zbieraliśmy na godną opiekę seniorów. Orkiestra jest doskonałym przykładem brania spraw w swoje ręce, a podobne spojrzenia na sprawy seniorów odnaleźliśmy w Małopolsce. Dawid Konina – Kierownik Zespołu ds. Teleopieki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – przedstawił dotychczasowe efekty projektu TELE-ANIOŁ. To zakrojone na dużą skalę działania opiekuńcze połączone z nowoczesnymi technologiami i centrum wsparcia. Pokrzepiającym i zaskakującym akcentem okazał się młody zespół, którzy pracuje przy projekcie i świadczy wsparcie seniorom na co dzień. Wydają się dobrze odnajdywać w tym trudnych obszarach.
Debatę honorowym patronatem objęli Prezydenta Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

 


Każde takie spotkanie i rozmowa o seniorach to systematyczna praca u podstaw srebrnej gospodarki i otoczenia przyjaznego osobom starszym. Na kolejne interesujące spotkanie prowadzące, Linda Matus, redaktor naczelna i wydawca „Gazety Senior” i Ilona Zakowicz wykładowca akademicki i specjalistka ds. silver marketingu, zapraszają już 25 października podczas III Wrocławskim Dni Gerontologii. Wszystkich zainteresowanych problematyką osób starszych zapraszamy.

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds