Oczyszczacz powietrza – jak chronić się przed smogiem?

Mimo coraz bardziej powszechnych, ekologicznych metod ogrzewania, ciągle jeszcze wiele domów zaopatrzonych jest w wysokoemisyjne koty na paliwa stałe. Takie źródła ciepła (zasilane często przez beztroskich użytkowników różnego rodzaju śmieciami), w połączeniu ze spalinami samochodów, tworzą smog towarzyszący terenom gęsto zaludnionym. Choć zawieszona w powietrzu szara mgła stanowi głównie domenę dużych aglomeracji, okazuje się, że również w mniejszych miastach, a nawet na wsiach, poziom czystości powietrza pozostawia wiele do życzenia. Niestety, smogiem oddychamy nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz naszych mieszkań i biur, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczaczy powietrza.

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje przepływające przez nie powietrze, pozostawiając zanieczyszczenia na wymiennych wkładach. Stopień oczyszczenia zależy od zastosowanych filtrów i może być bardzo wysoki. Urządzenia dobrej jakości, takie jak dowolny oczyszczacz powietrza Xiaomi, gwarantują nie tylko usunięcie pyłów zawieszonych, ale także ochronę przed biernym paleniem czy formaldehydem.

Dostępne na rynku oczyszczacze powietrza zwykle prezentują się podobnie. Mogą być niewielkimi urządzeniami o wymiarach zbliżonych do klasycznego taboretu, albo całkiem dużymi, wysokością odpowiadającymi lodówce. Zwykle rozmiar oczyszczacza odpowiada jego mocy filtrującej, choć przed zakupem zawsze warto sprawdzić parametry urządzenia. Niektóre stosunkowo małe oczyszczacze mogą oferować dużą wydajność.

Każdy oczyszczacz posiada obudowę oraz zespół filtrujący. Warto podkreślić, że skuteczne urządzenie musi być również wyposażone w wentylator wymuszający obieg powietrza. Nie jest możliwe filtrowanie powietrza w pomieszczeniu bez jego odpowiedniej cyrkulacji.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Działanie oczyszczacza powietrza jest bardzo proste. Wentylator powoduje zasysanie powietrza przez odpowiedni otwór lub kratkę. Zanieczyszczone powietrze, pod wpływem działania wentylatora przepływa przez zespół filtrujący, a następnie, pozbawione już szkodliwych substancji, wydostaje się na zewnątrz urządzenia.

Kluczowa dla każdego oczyszczacza jest zarówno moc wentylatora, wprost proporcjonalna do ilości przepływającego przez urządzenie powietrza w danej jednostce czasu, jak i zastosowane filtry. Wspomniane już oczyszczacze Xiaomi, posiadają ochronę trójwarstwową:

  • filtr główny zatrzymuje włosy, włókna bawełny, kurz oraz inne drobne cząsteczki,
  • filtr True HEPA pochłania do 99,97% cząstek o średnicy równej 0,3 µm i większych, oczyszczając powietrze z pyłów zawieszonych (PM2,5) oraz pyłków roślin i niektórych wirusów, oraz bakterii,
  • filtr węglowy zatrzymuje lotne związki organiczne, formaldehydy i toulen (często zawarty w farbach do mebli), chroniąc równocześnie przed biernym paleniem.

Warto podkreślić, że dobry oczyszczacz powinien mieć łatwy dostęp do filtra. Wymiana zużytego wkładu w oczyszczaczu Xiaomi jest prosta i polega na zdjęciu obudowy, wyjęciu filtra, umieszczeniu nowego oraz założeniu obudowy.

Najważniejszy parametr – wydajność oczyszczacza powietrza

Decydując się na zakup oczyszczacza, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametr określany mianem zdolności oczyszczania lub zamiennie wydajnością czy współczynnikiem CADR. Wyrażony w m3/h, określa możliwości oczyszczenia danego pomieszczenia.

Dobierając oczyszczacz do konkretnego wnętrza, należy określić jego kubaturę, a następnie wybrać urządzenie, którego wydajność jest co najmniej 3 razy większa. Kupując oczyszczacz np. do sypialni o powierzchni 15 m2 i wysokości 2,5 m, otrzymujemy kubaturę 37,5 m3. Wydajność urządzenia zdolnego oczyścić powietrze w pomieszczeniu musi wynosić co najmniej 37,5 x3, czyli 112,5 m3.

Można więc w tym przypadku zastosować najmniejszy z dostępnych oczyszczaczy Xiaomi, Mi 3C o zdolności oczyszczania do 320 m3/h (dane dla PM). Do oczyszczenia całego mieszkania będziemy potrzebować urządzenia Mi Air Purifier Pro obsługującego do 500 m3/h (dane dla PM). Z kolei dom (lub jego pojedyncze piętro, w zależności od wielkości nieruchomości), będzie wymagał zastosowania Mi Air Purifier Pro H zdolnego do oczyszczenia 600 m3/h (dane dla PM).

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds