Patron kierowców. Spodziewasz się, że cię ochroni?

Patron kierowców. Spodziewasz się, że cię ochroni?

Policja promuje bezpieczną jazdę w dniu świętego Krzysztofa. To patron kierowców i podróżnych.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Bezpieczna jazda

Kultura jazdy, poszanowanie innych uczestników ruchu drogowego i przestrzeganie przepisów to recepta na bezpieczną jazdę. Pewno tak. W takim razie, dlaczego na polskich drogach ginie tyle osób?

Raport „Wypadki drogowe w Polsce w 2020” podaje szczegółowe informacje nawet takie jak pory dnia kiedy wydarzyło się najwięcej wypadków. Raport znajdziecie tutaj wraz z innymi raportami z poprzednich lat. Możecie sami porównać, jak sprawuje się patron kierowców, św. Krzysztof.

patron

wypadek na przejściu dla pieszych, fot.© Jerzy Dudzik

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Uczestnicy ruchu drogowego

W ruchu drogowym uczestnicą nie tylko zarejestrowane pojazdy, dla których buduje się autostrady i drogi szybkiego ruchu. Powinni o tym pamiętać kierowcy, że uczestnicy to także piesi i rowerzyści a ostatnio także użytkownicy hulajnóg i skuterów elektrycznych.

Wśród sfrustrowanego społeczeństwa za kierownicą może znaleźć się nie tylko pijany kierowca, ale także narkoman i taki co uprawnień do poruszania się pojazdami po drogach publicznych nie posiada.

Reklama Reklama PolisyTravel

Samochody w Polsce

Na koniec 2020 roku w Polsce było zarejestrowanych prawie 33 miliony pojazdów. Jak odliczyć niemowlęta i dzieci z przedszkola to na jednego Polaka przypada jeden pojazd. Nie wszystkie te pojazdy są w ciągłym ruchu, ale przyznacie, że zajmują ogromną powierzchnię przez 24 godziny na dobę. Możecie sobie policzyć, przyjmując, że jeden pojazd zajmuje 10 metrów powierzchni.

Wypadki się zdarzają

Wiedzą o tym policjanci i ratownicy medyczni. Zdarzył się wypadek. Nie ochronił anioł stróż i własny patron. Zawiódł święty Krzysztof. Jednak zwykle zawodzą umiejętności i powszechne przekonanie, o własnym szczęściu. W 2020 roku zdarzyło się to w 23540 wypadkach drogowych i ponad 380 tysiącach kolizji drogowych zgłoszonych policji. Został zanotowany spory spadek, bo aż o 6 748 zdarzeń w porównaniu z 2019 rokiem. Można domniemywać, że zmniejszył się ruch drogowy w związku z ograniczeniami pandemią. A może to zasługa świętych i aniołów?

Zginęło na drogach

W wyniku wypadków drogowych 2 491 osób poniosło śmierć. Dla porównania z rokiem 2019, w którym śmierć poniosło 2 909 osób, nastąpił spadek o 418 osób.

W wypadkach ranne zostały 26 463 osoby (w tym ciężko 8 805). W porównaniu do roku 2019, kiedy zanotowano 35 477 osób rannych, liczba ta spadła o 9 014 osób.

Statystyki pokazują

Najwięcej wypadków zdarza się w piątki, między godzinami 13:00 19:00 wynika z raportu. W piątki i soboty na drogach zostało zabitych zdecydowanie więcej osób niż w inne dni tygodnia. Warto się zastanowić dlaczego. Czyżby święci szykowali się wtedy do pracowitego weekendu? A może nie nadążają z ochranianiem, przy takim natężeniu ruchu!

Piesi

Przeraża liczba 439 osób, które poniosły śmierć na poboczu i przejściu dla pieszych, i prawie 4 tysiące rannych w takich miejscach. Policja nie ma wyboru, musi odwoływać się do opatrzności i opieki świętych nad uczestnikami ruchu drogowego. Zwykła ludzka troska o bliźniego i szacunek dla innych oraz przestrzeganie kodeksu drogowego wyraźnie nie wystarcza.

Patron podróżnych

W dniu św. Krzysztofa, 25 lipca, policjanci i duszpasterze przypominają, że oprócz wiary w opatrzność i szczęście trzeba przestrzegać przepisów zawartych w kodeksie drogowym. I trzeba umieć przewidywać, co zrobią inni użytkownicy dróg. Ruch drogowy, choć chaotyczny, został jednak trochę przez przepisy ucywilizowany. Zachowuj się więc, jak na ucywilizowane osobniki przystało. Myśl, przewiduj, przestrzegaj przepisów. Wtedy i święci zapewne pomogą.

Poczytaj także:

Oszustwo „na paczkę”. Kupujesz przez Internet, uważaj na takie SMS-y!

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds