Piernikowe Miasto w Kolejkowie [świąteczna atrakcja także dla najstarszych]

Piernikowe Miasto w Kolejkowie [świąteczna atrakcja także dla najstarszych]

Ja pierniczę, we wrocławskim Kolejkowie jest Piernikowe Miasto i czekoladowy pociąg. Po prostu bajka.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Chatka z piernika

Teraz kiedy dni krótkie i magia wyłania się każdego kąta, nikogo nie powinno dziwić, że we Wrocławiu, mieście krasnali i innych cudów, powstało Piernikowe Miasto. A w Piernikowym Mieście jest chatka z piernika, ta od Baby Jagi i oczywiście piernikowe Jaś i Małgosia. Zbliżają się święta zatem czas na piernikowe smakołyki i świąteczne radości.

Handel przyprawami

W naszym rejonie handel przyprawami był powiązany z miastami Hanzy. Tam, gdzie działało porozumienie kupców, gdzie były kantory, handlowano między innymi korzeniami, jak określano przyprawy z zamorskich krajów. W średniowieczu i później handel korzeniami przynosił ogromne zyski. To po przyprawy korzenne wyruszył Kolumb i trafił na Kubę i Haiti. Hiszpańskie złoto i portugalskie oraz holenderskie dostawy przypraw zdominowały handel towarami luksusowymi w nowożytnej Europie.

Reklama Głosowanie na seniora/kę roku 2023

Piernikowy zawrót głowy

Na polskie stoły przyprawy korzenne trafiały z Gdańska, Wrocławia, Torunia, Krakowa, Poznania. Cynamon, goździki, pieprz, kardamon, szafran, pomagały w jesienno-zimowy czas przetrwać różne przeziębienia i choroby. W formie słodkiego ciasta o korzennym zapachu zdobywały popularność na Śląsku, w Małopolsce i oczywiście na Pomorzu. Z drogich przypraw powstawały jeszcze droższe pierniki.

Magia pierników i przypraw

Ciasto piernikowe należy do trwałych wyrobów. Serce z piernika, Katarzynki to najpopularniejsze wyroby. W Kolejkowie dominują domki z piernika lukrowane w desenie i wzory. A co z piernikami, gdy przestana być dekoracją? Trafią do pudełek i poczekają na następny sezon. W starej Polsce pierniki służyły do ratowania zdrowia. Sporządzane na piernikach nalewki służyły w leczeniu przeziębienia i dolegliwości żołądkowych. Jeszcze lepiej od korzennych nastawów i nalewek na różne dolegliwości pomagała słynna Złota Woda z Gdańska.

Piernie i korzennie

Jest kilka zwrotów, które powstały od przypraw. Można coś spieprzyć, a następnie polukrować. Nie będzie widać. Gorzej z chrzanem, coś schrzanione raczej do użytku się nie nadaje. No, może oprócz wielkanocnych schrzanionych jajek. Piernie i korzenie gotowali kucharze tylko na magnackie stoły. Pierniki, gdy nadmiernie wyschły i nie można było ich przeżuć, trafiały do potraw rozdrobnione w moździerzu. Szkoda marnować tyle tak cennego dobra. Jajecznica doprawiona rozkruszonym piernikiem nabierała od razu świątecznego charakteru.

Figurki z cukru

Piernikowe Miasto

baletnica z cukru autorstwa Jowity Woszczyńskiej, fot.© Jerzy Dudzik, Kolejkowo

W Kolejkowie zobaczycie także figurki z cukru. Jest baletnica z wielkimi oczami i ozdobionej perełkami tunice i przecudnej urody dziadek do orzechów. To jednostkowe wyroby mistrzyni Polski i świata w dekoracji tortów Jowity Woszczyńskiej tutaj link. Wybitni twórcy — cukiernicy rywalizują ze sobą w różnych dziedzinach dekoracji. Marcepan, karmel, barwiony cukier, lukier to inne techniki i tworzywa do dekoracji ciast na wyjątkowe okazje. Figurki z cukru wykonywane w jednostkowych egzemplarzach to prawdziwe dzieła sztuki cukierniczej. Naprawdę warto zobaczyć.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Piernikowe Miasto

Radość dzieci, gdy widzą piernikowe domki, jest nagrodą dla twórców. Zatem jeśli planujecie pokazywać wnukom makiety miasta z samochodami, kolejkami i makietami budynków, to przy okazji zajrzyjcie do Piernikowego Miasta, by powąchać i podziwiać między innymi pociąg z czekolady. Piernikowe Miasto będzie można podziwiać do końca lutego 2024.

Czy pierniki mogą się migdalić?

Migdały oczywiście należą do surowców, z których wyrabia się świąteczne przysmaki. Marcepany, migdały w czekoladzie i słynne kijowskie frukty, śliwki w czekoladzie z migdałem w środku. Natomiast na pytanie, czy pierniki mogą się migdalić, sami sobie znajdźcie odpowiedź. Moim zdanie wszystko zależy od ilości zjedzonych pierniczków w czekoladzie. Czekolada wyzwala endorfiny, hormony szczęścia.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera

W 2025 roku Chemnitz w Saksonii będzie Europejską Stolicą Kultury

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds