Piernikowe Miasto w Kolejkowie [świąteczna atrakcja także dla najstarszych]

Piernikowe Miasto w Kolejkowie [świąteczna atrakcja także dla najstarszych]

Ja pierniczę, we wrocławskim Kolejkowie jest Piernikowe Miasto i czekoladowy pociąg. Po prostu bajka.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Chatka z piernika

Teraz kiedy dni krótkie i magia wyłania się każdego kąta, nikogo nie powinno dziwić, że we Wrocławiu, mieście krasnali i innych cudów, powstało Piernikowe Miasto. A w Piernikowym Mieście jest chatka z piernika, ta od Baby Jagi i oczywiście piernikowe Jaś i Małgosia. Zbliżają się święta zatem czas na piernikowe smakołyki i świąteczne radości.

Handel przyprawami

W naszym rejonie handel przyprawami był powiązany z miastami Hanzy. Tam, gdzie działało porozumienie kupców, gdzie były kantory, handlowano między innymi korzeniami, jak określano przyprawy z zamorskich krajów. W średniowieczu i później handel korzeniami przynosił ogromne zyski. To po przyprawy korzenne wyruszył Kolumb i trafił na Kubę i Haiti. Hiszpańskie złoto i portugalskie oraz holenderskie dostawy przypraw zdominowały handel towarami luksusowymi w nowożytnej Europie.

Reklama Reklama PolisyTravel

Piernikowy zawrót głowy

Na polskie stoły przyprawy korzenne trafiały z Gdańska, Wrocławia, Torunia, Krakowa, Poznania. Cynamon, goździki, pieprz, kardamon, szafran, pomagały w jesienno-zimowy czas przetrwać różne przeziębienia i choroby. W formie słodkiego ciasta o korzennym zapachu zdobywały popularność na Śląsku, w Małopolsce i oczywiście na Pomorzu. Z drogich przypraw powstawały jeszcze droższe pierniki.

Magia pierników i przypraw

Ciasto piernikowe należy do trwałych wyrobów. Serce z piernika, Katarzynki to najpopularniejsze wyroby. W Kolejkowie dominują domki z piernika lukrowane w desenie i wzory. A co z piernikami, gdy przestana być dekoracją? Trafią do pudełek i poczekają na następny sezon. W starej Polsce pierniki służyły do ratowania zdrowia. Sporządzane na piernikach nalewki służyły w leczeniu przeziębienia i dolegliwości żołądkowych. Jeszcze lepiej od korzennych nastawów i nalewek na różne dolegliwości pomagała słynna Złota Woda z Gdańska.

Piernie i korzennie

Jest kilka zwrotów, które powstały od przypraw. Można coś spieprzyć, a następnie polukrować. Nie będzie widać. Gorzej z chrzanem, coś schrzanione raczej do użytku się nie nadaje. No, może oprócz wielkanocnych schrzanionych jajek. Piernie i korzenie gotowali kucharze tylko na magnackie stoły. Pierniki, gdy nadmiernie wyschły i nie można było ich przeżuć, trafiały do potraw rozdrobnione w moździerzu. Szkoda marnować tyle tak cennego dobra. Jajecznica doprawiona rozkruszonym piernikiem nabierała od razu świątecznego charakteru.

Figurki z cukru

Piernikowe Miasto

baletnica z cukru autorstwa Jowity Woszczyńskiej, fot.© Jerzy Dudzik, Kolejkowo

W Kolejkowie zobaczycie także figurki z cukru. Jest baletnica z wielkimi oczami i ozdobionej perełkami tunice i przecudnej urody dziadek do orzechów. To jednostkowe wyroby mistrzyni Polski i świata w dekoracji tortów Jowity Woszczyńskiej tutaj link. Wybitni twórcy — cukiernicy rywalizują ze sobą w różnych dziedzinach dekoracji. Marcepan, karmel, barwiony cukier, lukier to inne techniki i tworzywa do dekoracji ciast na wyjątkowe okazje. Figurki z cukru wykonywane w jednostkowych egzemplarzach to prawdziwe dzieła sztuki cukierniczej. Naprawdę warto zobaczyć.

Piernikowe Miasto

Radość dzieci, gdy widzą piernikowe domki, jest nagrodą dla twórców. Zatem jeśli planujecie pokazywać wnukom makiety miasta z samochodami, kolejkami i makietami budynków, to przy okazji zajrzyjcie do Piernikowego Miasta, by powąchać i podziwiać między innymi pociąg z czekolady. Piernikowe Miasto będzie można podziwiać do końca lutego 2024.

Czy pierniki mogą się migdalić?

Migdały oczywiście należą do surowców, z których wyrabia się świąteczne przysmaki. Marcepany, migdały w czekoladzie i słynne kijowskie frukty, śliwki w czekoladzie z migdałem w środku. Natomiast na pytanie, czy pierniki mogą się migdalić, sami sobie znajdźcie odpowiedź. Moim zdanie wszystko zależy od ilości zjedzonych pierniczków w czekoladzie. Czekolada wyzwala endorfiny, hormony szczęścia.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera

W 2025 roku Chemnitz w Saksonii będzie Europejską Stolicą Kultury

CATEGORIES
Share This