Prenumerata Gazety Senior
W 2025 roku Chemnitz w Saksonii będzie Europejską Stolicą Kultury

W 2025 roku Chemnitz w Saksonii będzie Europejską Stolicą Kultury

Aby wszystko udało się wyśmienicie, przedstawiciele Chemnitz przyjechali do Wrocławia, by wymienić się doświadczeniami, jak zorganizować Europejską Stolicę Kultury 2025.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

ESK Wrocław 2016

Młodsi seniorzy zapewne pamiętają, jak zaczynało się i kończyło świętowanie Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu w 2016 roku. Po tamtych wydarzeniach kurz i pierze już opadły, ale we wspomnieniach ciągle żywe. Różne instytucje kultury przetrwały i dalej wiodą europejski prym wśród organizatorów wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu. Zmieniły się nazwy instytucji organizujących ESK Wrocław 2016, ale pozostały doświadczenia i entuzjazm.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Saksonia

Kiedy popatrzymy na mapę Niemiec to Saksonia jest tuż tuż. Kiedyś mieliśmy wspólnego króla. Większość granicy Niemiec z Czechami to właśnie z Saksonią. Wolny kraj związkowy. I własny język saski. Stolicą Saksonii jest oczywiście Drezno a główne miasta to Lipsk ze słynnymi targami i Chemnitz. Nie tak dawno, w czasach Wyścigu Pokoju, Chemnitz nazywano imieniem Karola Marksa. Dlaczego? Nikt już tego nie chce pamiętać. Teraz Chemnitz szykuje się do organizacji Europejskiej Stolicy Kultury 2025. A wrocławscy animatorzy kultury ochoczo w tym pomagają.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Chemnitz wygrywa

Międzynarodowe jury zdecydowało w 2020 roku, że to właśnie Chemnitz będzie reprezentowało europejską kulturę w 2025 roku wspólnie ze słoweńskim miasteczkiem Nova Gorica. To na pograniczu z Włochami. Zatem mamy z jednej strony saksońskie duże przemysłowe miasto z trudną historią w ostatnich stu latach i malutkie słowiańskie miasteczko, które powstało z woli aliantów w 1948 roku. Dlaczego taki wybór?  Trudno zrozumieć. Może w ten sposób międzynarodowe jury chciało zaproponować Chemnitz nowe wartości? Może poprzez kulturalne wydarzenia i zabawę chciano zmniejszyć wpływy neonazistowskich ugrupowań?

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Historia Chemnitz

Chemnitz

Der Nischel. Monumantalny portret filozofa

W pierwszej połowie XII wieku cesarz Lotar III ulokował nad rzeką Chemnitz klasztor benedyktynów. W czasach Fryderyka I Barbarossy prowadzono już handel. W XIV wieku rozwinął się przemysł tkacki, a monopol na bielenie płócien nadany przez Wettinów zapewnił rozwój miastu. Po reformacji klasztor został przebudowany na zamek dla Wettinów. Pod rządami Wettinów Saksonia rozwijała się harmonijnie i prężnie. Po drugiej wojnie Chemnitz przemianowano na Karl Marx Stadt. Po połączeniu Niemiec powrócono do starej nazwy Chemnitz, ale nadnaturalnej wielkości głowę filozofa socjalizmu zachowano. Mówią o niej „Nischel” z rodzajnikiem der.

Unia polsko — saska

Za króla Sasa w Rzeczpospolitej elity żyły rozrzutnie. Rody magnackie z aspiracjami, zamiast myśleć o pomyślności dla kraju, próbowały nawiązywać sojusze, a to z Rosją, a to z Francją. Do tego wojna ze Szwecją i częste liberum veto. Zamiast rozwijać przemysł i równać do rozwoju gospodarczego Europy rozwijało się w kraju warcholstwo i prywata. Powstawały za to w niektórych miejscach wspaniałe budowle. Zamożni sprowadzali saską porcelanę, a polskie rzemiosło upadało. Więc i miasta biedniały. Za to Saksonia rozwijała się nadzwyczaj prężnie i wspaniale. Szczególnie Drezno, stolica. Po Sasach Rzeczpospolitą rządził Poniatowski, a później zabory, powstania, klęski. Po elektorze saskim pozostało nam najwyższe polskie odznaczenie, Order Orła Białego. Ustanowił go w 1705 r. August II Wettin, który jako pierwszych uhonorował przywódców wiernej mu konfederacji sandomierskiej. Order Orła Białego zniesiono w 1795 r., przywrócono zaś w okresie Księstwa Warszawskiego i nadawano także później w Królestwie Kongresowym. Po upadku powstania listopadowego prawo przyznawania go przejął cesarz rosyjski. W 1921 r. Order Orła Białego został restytuowany jako najwyższe polskie odznaczenie. Po II wojnie światowej w kraju nie był nadawany, choć nigdy formalnie go nie zniesiono. Od 1992 r. jest on ponownie najwyższym odznaczeniem Rzeczypospolitej.

ESK 2025 Chemnitz

Chemnitz, Stadt der Moderne. Mówi się, że to miasto modernizmu, modernistycznej architektury. Odnowione budynki w stylu wilhelmińskim, jakże podobne do tych we Wrocławiu. W czasie kiedy oba miasta miały jednego władcę Wilhelma II, styl budowania i ozdabiania elewacji był podobny. Przez miasto przepływa rzeka Chemnitz. Niegdyś wykorzystywana do celów produkcji i bielenia płótna. Liczne jazy i spiętrzenia pozostały do dziś. Mostki, kładki piesze i rowerowe pozwalają bez większych problemów na przekraczanie rzeki. Chemnitz przekonało jury „zdecydowanie polityczną koncepcją”, udowadniającą, że „różnorodność kulturowa jest silniejsza niż populistyczna bezmyślność”. W czasie konferencji we Wrocławiu przedstawiciele Chemnitz zapewniali, że chcą świętować i upowszechniać swoje osiągnięcia wraz z Polakami i Czechami. Europa jest jedna, choć mówimy w różnych językach.

W parze ze Słowenią

Europejska Stolica Kultury jest przedsięwzięciem realizowanym i finansowanym w ramach programu Kreatywna Europa. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury po raz pierwszy został przyznany Atenom w 1985 roku. Pomysłodawczynią inicjatywy oraz aktywną promotorką działań na rzecz ochrony dóbr kultury była grecka minister kultury Melina Mercouri. Od początku celami przyznawania tytułu były prezentacja i promocja na arenie międzynarodowej dorobku kulturalnego i artystycznego danego miasta oraz budowanie poczucia przynależności do europejskiej wspólnoty kulturowej, przy jednoczesnej trosce o zachowanie różnorodności.
W 2016 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury współdzieliły Wrocław i San Sebastián. Także Chemnitz ma partnera, to Nova Gorica, małe miasteczko na pograniczu Słowenii wydzielone jakby z włoskiego miasta Gorizia. To włoskie miasto jest zapisane w dokumentach już w 1001 roku. To słoweńskie ma swoje początki w 1948. To pozostałość po nowym podziale Europy.

Współpraca Wrocławia z Chemnitz

Zatem wydaje się oczywiste, że wielowiekowe relacje i współpraca będzie kontynuowana przy organizacji wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury w 2025 roku w Chemnitz. Rząd wolnego kraju związkowego Saksonii nawiązał już współpracę z osobami, które były zaangażowane w ESK 2016 we Wrocławiu. Samorząd województwa dolnośląskiego z ochotą współpracuje z pełnomocnikami ESK 2025 z Saksonii. Opowiadali o tym przedstawiciele obu państw na konferencji prasowej.

Dojazd

Z Wrocławia do Chemnitz jest około 350 kilometrów. Czy uda się skrócić czas dojazdu pociągiem z Wrocławia do Europejskiej Stolicy Kultury 2025 Chemnitz? To zależy, czy niemieckie firmy zajmujące się transportem kolejowym potrafią zamontować trakcję elektryczną. Wtedy czas dojazdu skróci się do około 3, z obecnych ponad 5 godzin.

Zapowiada się całkiem udana impreza. W każdym razie taką mamy nadzieję. Wybierzcie się?

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera

Kamienne budowle megalityczne

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds