Podróże w pandemii według seniorów z Wrocławskiego Centrum Seniora

Podróże w pandemii według seniorów z Wrocławskiego Centrum Seniora

Pandemia zmieniła wakacyjne plany wielu seniorów. Alternatywą stały się spotkania online poświęcone podróżom, organizowane przez zespół Wrocławskiego Centrum Seniora – WCRS, o których opowiadają prowadzący i uczestnicy. A przewodnicy turystyczni radzą, gdzie bezpiecznie wyjechać na urlop w tym roku.

Na pierwszym spotkaniu online dla seniorów Teresa Szewioła – organizator i pilot wycieczek, prowadząca Klub Seniora Podróżnika w Centrum – opowiadała o swojej podróży do Libanu. –Trochę się bałam, ale frekwencja okazała się bardzo duża, zalogowało się 30 osób i wszyscy słuchali z zainteresowaniem. Miesiąc później, razem z 25 seniorami, uczestniczyłam w prezentacji o Marrakeszu Wojciecha Zalewskiego, przewodnika po Wrocławiu. Trzecie spotkanie było o Barcelonie, prowadził je Michał Kwoka i trwało dwie godziny – opowiada.
Halina Nogaj również bardzo pozytywnie ocenia wirtualne spotkania podróżnicze. – Dzięki nim „odwiedziłam” Liban i Maroko, chociaż nigdy w tych krajach nie byłam. W Marrakeszu była za to moja wnuczka, oglądałam jej zdjęcia, a spotkaniem online w WCS utrwaliłam sobie obrazy i wiedzę o tym kraju. Spotkania te są trafione w punkt i bardzo cenne teraz, kiedy jesteśmy uziemieni – mówi.
Seniorzy z Wrocławskiego Centrum Seniora zwiedzali także wirtualnie Białoruś. Odbyło się pięć spotkań, o których opowiada Wojciech Birut Intertrans Podróże z Głogowa:– Konferencje prowadzone były przez platformę zoom, która daje możliwość interakcji. Wszystko odbywało się na żywo, ja i przewodnik z Mińska Siarhiej Jemialjanaŭ mogliśmy się wzajemnie widzieć i rozmawiać z uczestnikami konferencji. Wojciech Birut wspomina o kolejnych pomysłach na spotkania online: jedno z nich ma dotyczyć nowego kierunku wycieczek – podróżowania po Bałtyku promami ze zwiedzaniem krajów bałtyckich i skandynawskich. W drugim chce opowiedzieć o przygotowaniach biura podróży do realizacji wyjazdów turystycznych w czasie pandemii.
W ramach podróżniczych zajęć online na WCS odbyło się także pięć spotkań z przewodnikiem pt. „Tajemnice Wrocławia”. – Cieszyły się dużym powodzeniem, uczestniczyła w nich stała grupa ok. 15 osób, a seniorzy całkiem dobrze radzili sobie z komputerami. Po zakończeniu cyklu online w lipcu zaplanowaliśmy dwie wycieczki szlakiem pięciu najważniejszych religii we Wrocławiu. Małe grupy, oczywiście w maseczkach i w odpowiednich odległościach – zapowiada Anita Ignasiak, przewodnik po Wrocławiu.

Jak bezpiecznie podróżować?

Trwa sezon urlopowy, pogoda sprzyja wyjazdom. Gdzie seniorzy mogą bezpiecznie podróżować? –Zamknięcie w domu spowodowało, że seniorzy bardzo potrzebują poczucia wspólnoty, a przede wszystkim wyjścia z domu. Z niecierpliwością oczekują więc wznowienia planów wyjazdów. W tej chwili są już nad morzem dwie nasze grupy, szczęśliwe, zadowolone, ponieważ właściciele przestrzegają wszelkich przepisów i procedur sanitarnych – mówi Michalina Witczak, przewodnicząca Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Dodaje, że Związek organizuje zaledwie cztery turnusy w tym roku i są to wyjazdy właśnie nad morze. – Jedziemy jednak tylko do tych ośrodków, które wdrażają wymagane przez sanepid procedury – zastrzega.
O zasadach bezpiecznego podróżowania mówi także Wojciech Birut: – Regularnie, co dwa tygodnie, wykonujemy ozonowanie autokarów, czyli dezynfekujemy pojazdy, usuwając z nich bakterie i wirusy. Sugerujemy, aby uczestnicy wycieczki mieli maseczki (my też je zapewniamy), mamy środki do dezynfekcji w autokarach, a klimatyzacje tak przystosowane, aby korzystać z otwartego obiegu powietrza. Dodatkowo dbamy o odpowiednie rozsadzenie gości w autokarach. Zaopatrzeni jesteśmy w termometry bezdotykowe i nasi kierowcy mogą zmierzyć temperaturę uczestnikom wycieczki.
O bezpieczeństwo podróżujących seniorów dba również biuro podróży Euro-Bus Wrocław. – W każdym autokarze jest płyn do dezynfekcji rąk i zabiegamy o dezynfekcję po każdej przerwie w podróżowaniu. Używamy maseczek, autokary są po przyjeździe dezynfekowane, fotele po każdej trasie również. Z reguły nastawiamy się na połowę składu. Staramy się, żeby obiekty, które będziemy zwiedzać, były na wolnej przestrzeni. Zwiedzając podziemne obiekty dbamy, by uczestnicy mieli rękawiczki i maseczki. Jako organizator sprawdzamy, gdzie nam wolno wejść i na jakich warunkach – relacjonuje Anita Ignasiak.

Gdzie wybrać się na wycieczkę?

Jakie typy wycieczek i które kierunki są teraz zalecane seniorom?– Krótkie wyjazdy, jednodniowe, na tereny, które mają parki krajobrazowe, wejście na góry np. parki miniatur, Wielka Sowa, Błędne Skały. W planach mamy zwiedzanie czeskich atrakcji: Skalne Miasto Teplice, Spacer w chmurach i Ścieżka w Koronach Drzew.
Stawiamy na wycieczki, które pokazują miejsca mniej znane, np. pałac w Strudze, Teatr Zdrojowy w Szczawnie Zdroju (dawniej nieudostępniany), zamek w Zagorzu Śląskim i okolice jeziora Bystrzyckiego, góra Chełmiec od strony Boguszowa, gdzie jest łatwe wejście na wieżę widokową. Postawiliśmy na Dolny Śląsk i najbliższe okolice w Czechach, ponieważ jest przystępna cena i dostępnych jest mnóstwo obiektów, które można zwiedzać – wyjaśnia Anita Ignasiak.
Popularność jednodniowych wycieczek potwierdza także Wojciech Birut i wymienia organizowane przez biuro wyjazdy m. in. do: Arboretum w Wojsławicach, na stawy milickie, do krainy wygasłych wulkanów, Parku Mużakowskiego, muzeum w Biskupinie, Wielkopolskiego Parku Narodowego, zamków Wielkopolski, na pojezierze Pałuckie.
Seniorzy już spotykają się w małych grupach i wyjeżdżają na krótkie wycieczki w okolice Wrocławia. – Pierwsza wycieczka, na którą wybrało się pięć osób, była do Kątów Wrocławskich i okolic, kolejna, w dziesięć osób, do Osoli i do Bagna. We Wrocławiu byliśmy także w Parku Wschodnim, spacer trwał 2,5 godziny – mówi Teresa Szewioła.
Halina Nogaj również poleca jednodniowe wycieczki. – Na Dolnym Śląsku warto zobaczyć piękne Kłodzko, kompleks klasztorny w Krzeszowie, ogrody kwietne w Bardzie, ogród botaniczny położony w lesie w Stradomii. Normalne podróżowanie jest teraz dosyć trudne, ale myślę, że wyjazdy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa powinny się odbywać. Bo choć spotkania online są świetną alternatywą, nie zastąpią spotkań w cztery oczy, to jest całkiem coś innego. Nie obawiajmy się zatem wyjść z domu, ale róbmy to z rozwagą.

Spacery po Wrocławiu

Seniorom, którzy wolą jednak pozostawać blisko domu, seniorki polecają ciekawe spacery po mieście. – Przede wszystkim nasze piękne parki: Wschodni na Księżu Małym, to rozległy zielony teren otoczony rzekami Odrą i Oławą, z ptactwem rzecznym, przepięknymi wierzbami płaczącymi, bardzo ciekawy i różnorodny. Ale też Park Brochowski, nieco mniejszy, za to z labiryntem, strumykami i kanałami wodnymi. Warto pospacerować po Parku Południowym, Parku Tysiąclecia na Nowym Dworze z alejkami spacerowymi i lasem brzozowym nad rzeką Ślęzą –zachęca Teresa Szewioła.

-Drogim seniorom życzę dużo zdrowia i bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku. Liczę na Państwa zdrowy rozsądek i przypominam o zachowaniu wszelkich środków ostrożności zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zakładajmy maseczki ochronne, zachowujmy odległości między sobą i przestrzegajmy zasad higieny – przypomina Robert Pawliszko zastępca dyrektora ds. Międzypokoleniowej Aktywizacji Społecznej – Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

A Wrocławskie Centrum Seniora przypomina o zajęciach online, szczegółowe informacje znajdziemy TUTAJ

Centrum Seniora online? Jak to robią we Wrocławiu

Przestrzeń Trzeciego Wieku działa już rok!

Redakcja
Kategorie
Udostępnij