Przestrzeń Trzeciego Wieku działa już rok!

Przestrzeń Trzeciego Wieku działa już rok!

26 czerwca 2019 roku we Wrocławiu otwarta została Przestrzeń Trzeciego Wieku -Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Seniorzy zyskali kolejne miejsce w mieście, gdzie mogą spędzić czas podczas warsztatów, spotkań, zajęć sportowo-rekreacyjnych, konferencji i koncertów! To był wyjątkowy dzień dla wrocławskich seniorów.

Uroczystej inauguracji Przestrzeni Trzeciego Wieku – WCRS dokonał prawie rok temu Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, mówiąc wtedy: – Widzę w polityce senioralnej nie tylko zobowiązanie wobec najstarszych z nas, ale także wielki potencjał do rozwoju miasta. Dlatego tak dużą wagę przykładam do zapewnienia wrocławskim seniorom wielu możliwości aktywnego, różnorodnego zrzeszania się i działania. Cieszę się, że na mapie naszego miasta pojawił się kolejny „srebrny” punkt – Otwarty Klub Seniora „Przestrzeń Trzeciego Wieku”.
Frekwencja podczas otwarcia PTW-WCRS przewyższyła oczekiwania organizatorów. Oficjalną inaugurację uświetnił wieczorek taneczny w klimacie lat 20-tych i 30-tych, który poprowadzili artyści z teatru „Scena Kamienica”.

Wykłady, warsztaty, koncerty

Przestrzeń Trzeciego Wieku – WCRS to miejsce, w którym seniorzy mogą (zajęcia zostały wstrzymane przez epidemię) spędzić czas podczas wykładów, warsztatów, zajęć rekreacyjno-ruchowych, cieszących się dużym zainteresowaniem koncertów. W ramach cyklu Wrocławskiego Filmowego Centrum Seniora w lutym gościliśmy dr Małgorzatę Lipmann, aktorkę i wykładowcę Warszawskiej Szkoły Filmowej. Odbyły się też warsztaty z rękodzieła: technika pergamano i decoupage. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wrocławskich seniorów umożliwiono otrzymanie srebrnej i złotej Wrocławskiej Karty Seniora.
Wyszkolona kadra wykładowców i pracowników nie stworzyłaby tak przyjemnej atmosfery, gdyby nie było wrocławskich seniorów, bo to właśnie oni tworzą przestrzeń poprzez swoje zaangażowanie, wcielanie się w role uczestników i prowadzących. Od czerwca 2019 r. w PTW-WCRS zorganizowano ponad 300 zajęć, z oferty aktywnie skorzystało 3082 seniorów, a odwiedziła nas 7496 osób.

fot. Kamil Nowak. Koncert Swingowy w PTW Wrocław

Zajęcia online

Dzięki bliskiej współpracy Wrocławskiego Centrum Seniora, PTW-WCRS i firmy Korbank, która udostępniła platformę e-learningową Akademia Korbank, zajęcia dla seniorów przeniosły się na czas pandemii w świat wirtualny. Wśród zajęć online dostępne są również te, które odbywały się stacjonarnie w siedzibie PTW-WCRS.

Zapraszamy m.in. do pokoju artystycznego Jerzego Skoczylasa, na studyjne spotkania ze starszym inspektorem Straży Miejskiej Pawłem Grąbczewskim, na trening twórczości i pamięci z Kaliną Pańtą, zapisy pod e-mail: karta.seniora@wcrs.wroclaw.pl oraz na zajęcia zdrowy kręgosłup i elementy karate dla seniorów z Pawłem Batorem. Zapisy pod numerem telefonu 602 219 872 lub e-mail: biuro@senior21.pl.
Harmonogram zajęć dostępny jest na fanpage FB Przestrzeń Trzeciego Wieku – Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Na stronie internetowej www.seniorzy.wroclaw.pl znajdują się aktualne informacje dotyczące seniorów i ich najbliższego otoczenia m.in.: plan spotkań ze specjalistami online, wiadomości z podjętych przez miasto działań, oferty online wrocławskich jednostek kulturalnych i turystycznych.

Zumba w Przestrzeni Trzeciego Wieku- WCRS

Otwarty Klub Seniora

Pierwszym projektem, który rozpoczął swoją działalność wraz z inauguracją Przestrzeni Trzeciego Wieku, był Otwarty Klub Seniora. Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób starszych, umożliwiając swobodę korzystania z ofert zajęciowych, bez konieczności deklarowania przynależności do grupy lub instytucji senioralnej. W harmonogramie wydarzeń projektu realizowane były zajęcia artystyczne z Jerzym Skoczylasem, dyskusyjny klub książki, zajęcia animacyjne przy muzyce z elementami tańca, koncerty oraz wieczorki taneczne i swingowe.

Społeczny Instytut Polityki Senioralnej

W ramach projektu Społeczny Instytut Polityki Senioralnej będą organizowane spotkania seniorów profesorów, gerontologów, andragogów ze studentami oraz konferencje i fora dyskusyjne. Projekt jest obecnie w przygotowaniu.

Laboratorium Zabawek

Misją PTW-WCRS jest realizacja projektów o charakterze międzypokoleniowym. Jednym z nich jest Laboratorium Zabawek – pionierski projekt adresowany do seniorów, dzieci i młodzieży. Przy pl. Solidarności 1/3/5 we Wrocławiu zostały zaplanowane spotkania z grupami przedszkolnymi i dziećmi w wieku szkolnym. –Zamierzaliśmy zorganizować wystawę zabawek z lat 60., 70. i 80. XX w. pozyskanych ze zbiórki od wrocławian i wspólnie przygotować małą ekspozycję. Dorośli mieli opowiadać dzieciom o zabawkach i zabawach ze swojego dzieciństwa. W obecnej sytuacji okazało się jednak, że są możliwe jedynie spotkania w wirtualnej przestrzeni domowego Laboratorium. Rozmawiamy o zabawkach, pamiątkach z podróży, przedmiotach, które przywołują wspomnienia, zdobią dom i czynią przestrzeń weselszą – mówi Jolanta Podsiadło, zapraszając do nadsyłania zapisanych wspomnień, historii rodzinnych, które między innymi dzięki zabawkom i zabawom utrwaliły się w pamięci. Czekamy na Państwa telefony pod numerem 739 193 854 oraz e-mail: jolanta.podsiadlo@wcrs.wroclaw.pl Spotkania online odbywają się w środy o godz. 14:00. Zapisy na zajęcia: karta.seniora@wcrs.wroclaw.pl więcej o projekcie na www.seniorzy.wroclaw.pl/laboratorium

Wrocławskie Centrum Seniora online i telefonicznie

Wrocławskie Centrum Seniora cały czas stara się wspierać seniorów. Działają Telefony Seniora, bezpłatne konsultacje telefoniczne m.in. z zakresu pomocy prawnej, zajęcia online i akcja Danie dla Seniora.

Telefon Seniora nr 888 999 335 jest czynny od poniedziałku do piątku w tygodniu w godz. 09:00-14:00 natomiast nr 71 344 44 44 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00. Uzyskamy tu aktualne informacje na temat bieżącej sytuacji w kraju i zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa. W ramach akcji Nie Bądź Sam możemy porozmawiać dzwoniąc pod nr 888 999 372, poniedziałek -piatek w godz. 09:00-14:00. Wszystkie ważne informacje dla seniorów, zostały zgromadzone w jednym miejscu znajdą Państwo TUTAJ

Bezpłatne konsultacje telefoniczne

Zachęcamy do skorzystania z pomocy prawnej, prowadzonej przez radcę prawnego Witolda Wojsznisa, poniedziałek – piątek pod nr tel. 500 434 183, e-mail: wojsznis@gmail.com
Obok powszechnie występujących problemów prawnych w ostatnim okresie dochodzi do oszustw, których ofiarami są seniorzy. Służymy także poradnictwem z zakresu zagadnień Ustawy o pomocy społecznej. Są to konsultacje telefoniczne w celu uzyskania informacji dotyczącej m.in.: przyznania usług opiekuńczych, świadczenia dla osób niepełnosprawnych, poradnictwa ds. uzależnień w rodzinie. Konsultacje prowadzi były pracownik MOPS, specjalista pracy socjalnej Elżbieta Gorgoń, pod nr tel. 502 765 302 pn-pt w godz. 12.00-13:00, więcej TUTAJ.

Zajęcia online

W jaki sposób można aktywnie i twórczo spędzić czas w domu? W obecnej, trudnej sytuacji, seniorzy mogą spotykać się w świecie wirtualnym i uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez specjalistów. W kalendarzu zajęć online są spotkania np. ze śmiechoterapeutą, dietetykiem, andragogiem, instruktorem karate, tańca, przewodnikiem, starszym inspektorem Straży Miejskiej. Aktualny harmonogram zajęć TUTAJ.

Akcja „Danie dla Seniora”

Jest to pomysł na to, jak w obecnym czasie pomóc seniorom i wrocławskiej gastronomii. Wspólna inicjatywa Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego i wrocławskich restauracji „Przystań” i „Pod Papugami”, łączy ideę pomocy najsłabszym. Wystarczy zamówić posiłek a część kwoty z każdego zamówienia zostanie przeznaczona na przygotowanie specjalnego dania dla seniorów. Można też ufundować, czyli „zawiesić” obiad dla seniora. Pomocą objęci zostaną najstarsi mieszkańcy Wrocławia, których sytuacja zdrowotna i materialna jest bardzo trudna, szczególnie w czasach pandemii. Więcej o akcji na stronie TUTAJ.

Kluby seniora w praktyce: Strzałkowo i Drezdenko

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds