Podziemny schron na placu Solnym

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Już można zwiedzać zamknięty od dziesięcioleci schron na placu Solnym. Zbudowany w czasie wojny dla prominentnych mieszkańców Wrocławia został udostępniony szerokiej publiczności.

Historia
Zaprojektowany przez architekta Richarda Konwiarza schron był przeznaczony dla tej grupy wrocławian, którzy mieli przetrwać wojnę i zająć się odbudową miasta. Był niczym „luksusowy hotel” z pryczami do spania, kuchnią, odrębnymi łazienkami dla mężczyzn i kobiet. W porównaniu z innymi punktami przeznaczonymi do ochrony osób przed bombardowaniem ten był wyjątkowo wygodny. Wejście do bunkra wprost z płaszczyzny placu Solnego. Na ścianach zachowały się oryginalne napisy z czasów wojny.

                skafander kosmonauty

Movie Gate
Schodzimy schodami w dół i dalej kawałek wąskim korytarzem. W pierwszej sali kasa biletowa i pierwsze kostiumy filmowe. Skąd wiemy, że to oryginalne kostiumy prosto z planu filmowego? Po pierwsze z certyfikatów, a po drugie cena mówi sama za siebie. Przy zdecydowanej większości kostiumów i rekwizytów zobaczycie ceny idące w grube tysiące złotych. Setki tysięcy złotych. Oczywiście istnieje możliwość zakupienia rekwizytu. Dla miłośników filmów to niesamowita gratka zobaczyć w gablotce oryginalny rekwizyt, oryginalny kostium, który zagrał w filmie.

                                           płonące ręce

Inne atrakcje
Strzelnica z bronią hukową. Strzela się ślepakami tak jak na planie filmowym. Wiele rodzajów broni. Procedury jak na normalnej strzelnicy, wszystko na komendę i pod okiem instruktora. Laboratorium to mnóstwo możliwości poznania jak wytwarza się sztuczną mgłę, jak zapalić gaz na rękach i nie poparzyć się, mrożenie roślin ciekłym azotem. Tutaj także może zdarzyć się, że zobaczycie, jak wybucha podpalony wodór. Ogromne emocje. Naprawdę ciekawe triki stosowane na co dzień w filmach akcji. Jest też kilka urządzeń niemal magicznych, jak lustra, magiczny stolik, gdzie można sobie zrobić zdjęcie z głową na stoliku i sporo innych atrakcji.
Ciekawa miejscówka dla miłośników kina, dzieci i ich opiekunów.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds