Prenumerata Gazety Senior

Pomóc seniorom – Fundacja Pod Dębem

Fundacja TV Puls „Pod Dębem” od pięciu lat działa na rzecz osób starszych. W rozmowie z „Gazetą Senior” Erin Dąbska, założycielka i prezes Fundacji, opowiada o konkretnych potrzebach seniorów, o tym, komu przysługuje pomoc i jak się o nią ubiegać.

Erin Dąbska_Fundacja TV Puls Pod Dębem Gazeta Senior: Kto może ubiegać się o Państwa pomoc?
Erin Dąbska: Fundacja niesie pomoc osobom starszym, a za takie, jak wiemy, umownie uznaje się osoby w wieku 65 lat i 65+. Drugie kryterium, które badamy, rozpatrując prośby o pomoc to oczywiście sytuacja finansowa. Dodam jeszcze, że nasza działalność nakierowana jest zarówno na potrzebujące osoby prywatne, jak i domy pomocy społecznej.

G.S.: Załóżmy, że mam powyżej 65 lat, choruję przewlekle, a moja sytuacja finansowa jest trudna. Co muszę zrobić, aby nawiązać z Państwem kontakt i otrzymać pomoc?
E.D.: W takiej sytuacji należy wysłać do nas list pocztą tradycyjną (na adres: ul. Chełmska 21 budynek 22, 00-724 Warszawa) albo skontaktować się mailowo (kontakt@fundacjapoddebem.pl). W wiadomości trzeba opisać możliwie dokładnie swoją sytuację zdrowotną i materialną. Warto także podać numer telefonu, bo znacznie ułatwia nam to kontakt, a co za tym idzie przyspiesza ewentualne uzyskanie pomocy. Należy także określić, czego konkretnie potrzeba.

G.S.: A z jakimi potrzebami najczęściej zwracają się do Państwa osoby starsze?
E.D.: Seniorzy mają różne potrzeby. Czasem jest to rehabilitacja, wózek inwalidzki, łóżko rehabilitacyjne, a czasem aparat słuchowy. Są również sytuacje, kiedy senior do w miarę samodzielnego życia potrzebuje kilku drogich sprzętów na raz. I nie ma przesady w tym, co mówię. Taka po prostu bywa czasem starość i związana z nią często tzw. wielochorobowość (występowanie kilku schorzeń jednocześnie).

G.S.: A jak w takim razie można wesprzeć Fundację TV Puls „Pod Dębem”?
E.D.: Jeśli ktoś podziela nasze idee, to najprostszą drogą wsparcia Fundacji jest oczywiście wsparcie finansowe. Nasza działalność jest możliwa dzięki środkom przekazywanym przez darczyńców poprzez bezpośrednie wpłaty (nr konta 26 1090 1043 0000 0001 3256 2329) oraz SMS-y, z których dochód nasi partnerzy (operatorzy: T-Mobile, Plus, Play i Orange) przekazują na konto bankowe Fundacji. SMS o treści WSPIERAM należy wysłać na numer 71260. Całkowity i ostateczny koszt SMS-a to 1,23 zł. Od razu zaznaczę, bo takie pytania również otrzymywaliśmy, że wysyłając SMS nie aktywujemy żadnej subskrypcji Premium ani cyklicznych, płatnych SMS-ów.

G.S.: Jak ocenia Pani sytuację osób starszych w Polsce?
E.D.: Wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że jest to obszar, w którym wciąż bardzo wiele jest do zrobienia. Odnoszę jednak wrażenie, że powszechnie niewiele wiemy o problemach osób starszych oraz przede wszystkim o źródłach tych problemów. A przecież mówimy o bardzo dużej grupie społecznej, która według prognoz już w najbliższym dziesięcioleciu będzie stanowiła 25% społeczeństwa. Źródeł problemów jest bardzo wiele i dotyczą one większości z nas. Weźmy pierwszy z brzegu przykład: jednopokoleniowe gospodarstwa domowe. Tak dużo słyszy się o tym, że model rodziny na przestrzeni ostatnich lat uległ zmianie. O tym, że zamiast rodzin wielopokoleniowych mamy dziś rodziny jednopokoleniowe czyli jedna, dwie osoby w tym samym wieku, prowadzące wspólne gospodarstwo domowe. Zastanówmy się, jak często słyszymy o konsekwencjach takiego stylu życia? O tym, że z upływem czasu największym problemem takich gospodarstw stanie się zapotrzebowanie na pomoc osób z zewnątrz? Gdzie taką pomoc można uzyskać? Do kogo się zwrócić? Myślę, że brakuje w Polsce rzetelnych dyskusji z udziałem profesjonalistów o źródłach problemów osób starszych. Tymczasem od lat jako źródło owych problemów wskazuje się jedno i to samo: ujemny przyrost naturalny. Niestety to hasło nie wyczerpuje nam tematu.

G.S.: Czy macie w takim razie jako Fundacja rozwiązanie tego problemu?
E.D.: Pracujemy nad tym. Z pewnością naszym priorytetem na najbliższy czas jest powołanie przy Fundacji zespołu doradczego złożonego ze znawców tematyki senioralnej: m.in. psychologa, psychiatry, rehabilitanta, a nawet architekta. Planujemy też zorganizowanie konferencji z udziałem ekspertów w tej dziedzinie.

G.S.: Brzmi dobrze. Zatem trzymamy za Was kciuki.
E.D.: Dziękujemy serdecznie i zapraszamy czytelników „Gazety Senior” do śledzenia i wspierania naszych działań.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Chcesz pomóc. Więcej informacji poniżej lub KLIKNIJ TUTAJ 

WSPIERAJ SENIORÓW razem z Fundacją „Pod Dębem”
Dane do przelewu:
Bank: BZ WBK
Numer Konta: 26 1090 1043 0000 0001 3256 2329
Dane Rachunku: Fundacja TV PULS Pod Dębem, ul. Chełmska 21/22, 00-724 Warszawa 
Tytuł Przelewu: Wspieram Cele Statutowe Fundacji 
Przekazane darowizny na konto Fundacji TV Puls „Pod Dębem” wykorzystywane są na działalność statutową!

Razem Możemy Więcej!
DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE!

WYŚLIJ SMS O TREŚCI WSPIERAM pod numer 71260 (1,23 z VAT)

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds