Protezy zębowe – jak rozwiązać najczęstsze problemy?

Protezy zębowe – jak rozwiązać najczęstsze problemy?

W Polsce aż 9 milionów osób nosi protezy zębowe, które pomagają ukryć braki w uzębieniu. Aby cieszyć się pięknym uśmiechem warto wiedzieć, jak szybko pokonać początkowe trudności związane z noszeniem protezy, a także jak odpowiednio o nią dbać.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Protezy zębowe ma co druga osoba powyżej 40. roku życia. Choć aż 9 milionów Polaków właśnie w taki sposób radzi sobie z problemem braków w uzębieniu, to noszenie protez zębowych nadal pozostaje tematem tabu. Odpowiednio dopasowana i umocowana proteza zębowa pozwala odzyskać poczucie pewności siebie, prowadzić swobodne rozmowy i cieszyć się szerokim uśmiechem oraz bezproblemowym jedzeniem. Dlatego dobrze wiedzieć, jak pokonać początkowe niedogodności i przyzwyczaić się do protezy.

Protezy zębowe – najczęstsze problemy

Drobinki pokarmu dostające się po protezę

Jedną z głównych przyczyn dyskomfortu są drobinki pokarmu, które dostają się pod protezę. Aby zmniejszyć ilość drażniących drobinek, warto stosować odpowiedni krem do mocowania, który ma właściwości uszczelniające.

Trudność z mówieniem

Na początku korzystania z protezy może pojawić się trudność przy wymawianiu niektórych słów. Najwięcej problemów zwykle sprawia wymowa głosek „s” i „f”. Aby szybciej przywrócić sprawne mówienie, warto ćwiczyć wymawianie trudnych wyrazów przed lustrem i czytać na głos.

Ruszająca się proteza

W przypadku ruszającej się protezy, powodującej dyskomfort, także sprawdzi się dobry krem mocujący, który zapewni trwałe mocowanie protezy przez cały dzień.

Poczucie wstydu

Poczucie wstydu związane z użytkowaniem protezy zębowej odbiera wielu osobom radość ze spotkań z bliskimi, uprawiania ulubionych sportów, czy angażowania się w różne inicjatywy. Jako powód do odczuwania wstydu, użytkownicy protez wymieniają lęk przed wypadnięciem protezy podczas jedzenia, śmiania się, kichania i to, że inni mogą zauważyć protezę. Dlatego tak ważne jest właściwe dopasowanie i umocowanie protezy zębowej.

Stany zapalne i afty

Użytkownicy protez zębowych często są narażeni na powstawanie w ustach podrażnień i aft. Pomiędzy protezą a dziąsłami jest niewielka przestrzeń, w której z łatwością zbierają się resztki jedzenia, tworzące łatwiejsze warunki do rozmnażania bakterii, co w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się stanów zapalnych. Dlatego, aby nie dopuścić do ich powstania, ważna jest prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej i protezy.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Pielęgnacja protezy

Protezę należy myć po każdym posiłku, pod bieżącą wodą specjalną szczotką i pastą. Jest ona wykonana z materiału delikatniejszego niż szkliwo zębów, dlatego stosując zwykłą pastę, narażamy ją na powstawanie mikrouszkodzeń. Zwykła pasta zawiera też składniki ścierające, które mogą rysować powierzchnię protezy. W zarysowaniach mogą z kolei namnażać się bakterie odpowiedzialne za powstawanie przebarwień, a także nieświeży oddech. Również skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem bakterii i grzybów gromadzących się na protezie zapewniają specjalistyczne tabletki do czyszczenia protez zębowych.

Protezy zębowe, źródło: www.9milionowpowodow.pl

Więcej informacji na stronie: www.9milionowpowodow.pl.

„9 milionów powodów” to kampania społeczno-edukacyjna skierowana do osób noszących protezę zębową. Celem kampanii jest zwalczanie poczucia wstydu oraz uświadomienie społeczeństwu, że proteza to całkowicie normalna rzecz.
Źródło: www.9milionowpowodow.pl

Może Cię zainteresować:

10 PRAKTYCZNYH PORAD. Jak dbać o protezę, aby długo i komfortowo służyła
Jak dbać o protezy zębowe?
Jak przechowywać protezę zębową?
Protezy zębowe – jak rozwiązać najczęstsze problemy?
Kontrola stanu protezy zębowej. Co warto wiedzieć?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds